kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Excel электрондық кестесі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушы: электронды кестеде шартты форматтау әдістерін білу

Көпшілік оқушылар: шартты форматтау түрлерін қолданып ақпараттарды форматтай алу

Кейбір оқушылар:  шартты форматтау түрлерін әртүрлі салада қолдану

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Excel электрондық кестесі"»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.4-электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: электронды кестеде шартты форматтау әдістерін білу

Көпшілік оқушылар: шартты форматтау түрлерін қолданып ақпараттарды форматтай алу

Кейбір оқушылар: шартты форматтау түрлерін әртүрлі салада қолдану


Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау

Бағалау критерийі

  • Шартты форматтау түрлерін біледі

  • Шартты форматтау түрлерін қолданып ақпараттарды форматтайды

  • Шартты форматтау түрлерін әртүрлі салада қолданады


Тілдік мақсаттар

Лексика және терминалогия:

формат, шкала, шарт, гистограмма, теңестіру, шекара


Жазылым, оқылым

шкала– көрсеткіш – scale

гистограмма – моделирование –histogram

граница-шекара-border


Диалогтармен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Шартты форматтау құрал-саймандары қандай бөлімдерден тұрады?


Құндылықтарға баулу

• Зайырлы қоғамға сай тұлға тәрбиелеу , салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал жасау

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі( командаларды қолданады), математика(сандармен жұмыс), география(өзендермен танысады), музыка (әуен тыңдайды)

Алдыңғы білім

Электрондык кесте элементтерін пішімдеуге сүйенеді


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3мин








5 мин


Ұйымдастыру:

Ынтымақтастық атмосферасы

«Досымның жақсы қасиеттері»оқушылар бір-бірінің жақсы қасиеттерін айтады.


Топқа бөлу: «Формат», «Шарт» сөздері арқылы топқа бөлемін



Сұрақтар:

1. Ұяшықтарды біртекті мәліметтермен автоматты толтыру дегеніміз не?

2. Қандай мәлімет түрлерімен ұяшықтарды автоматты толтыруға болады?

3. Ұяшықтағы сандарды автоматты қосу жұмысы қалай орындалады?

4. Ұяшықтарға формуланы автоматты қою дегеніміз не?

5. Ұяшықтарды автоматты толтыру пайдаланушының жұмысында қандай артықшылық береді?



Бағдаршам әдісі

Оқушыларда қызыл, жасыл және сары түсті карточкалар бар, оны олар өз парталарына қояды немесе жоғары көтереді (қызыл = түсінбеймін, жасыл = барлығы түсінікті, сары-түсінгім келеді).

·Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып, өздерін бағалайды. Мұғалімге көрсетілген бағалауды оқушылардың күнделіктеріне жазуына болады.







Формат, шарт сөзі жазылған кеспе қағаздар




Сұрақтар жазылған орама хаттар

















Сабақтың ортасы



«Адасқан әріптер» әдісі

2 мин


«Джигсо» әдісі.



7 мин







«Балық қаңқасы» әдісі.



5мин















































5 мин




















5 мин
































5 мин



«Миға шабуыл»

«Адасқан әріптер» әдісі. Оқушылар әріптерден шартты пішімдеу сөзін құрастырады.

Деу-ша-ім-рт-піш-ты


Топтық жұмыс

«Джигсо» әдісі. Топтарға абзац бойынша мәтінді бөліп оқытамын. Топ басшысы келесі топқа оқулықта не түсінгенін айтып береді

Өрмекші әдісі

Жіпті бір-біріне лақтыра отырып, оқыған тақырыптары бойынша сұрақтар қояды жіптің басы кімге барса сол сұраққа жауап береді



Сұрақтар:

1. Шартты форматтау дегеніміз не?

2. Шартты форматтау құрал-саймандары қандай бөлімдерден тұрады?

3. Шартты форматтау бөліміндегі қандай қызмет түрлері бар және олардың қызметтері қалай сипатталады?

4. «Набор значков (Белгішелер жиынтығы) бөлімінде ұяшықтарға белгішелерді қою әдісін түсіндіріп бер.

5. Түстік шкалалар бөлімінде ұяшықтарға түстерді таңдауды қалай жүзеге асырады?


Дескриптор

1. Шартты форматтау ережесін біледі

2. Шартты форматтау бөлімінің қызметтері туралы біледі.

3. Форматтау мен шартты форматтаудың айырмашылығын ажырата алады.


Смайликтер

  • Оқушыларға тақырыпқа қатысты өздерін қолайлы деңгейін білдіру үшін смайликтер салады.



Жеке жұмыс

Тапсырма 1


Кітаптың атауы, бағасы, және саны көрсетілген кесте берілген. Осы кестеде төмендегі тапсырмаларды орындаңдар:

1. «Бағалар»бағанасында құны 600 тн жоғары оқулықтарды ерекшелеңдер

2. «Саны» бағанасында алғашқы ең көп сандағы 5 оқулықты ерекшеле

3. «Саны» бағанасындағы ұяшықтардағы мәндердің үлкен кішісіне қарай боя


Дескрипторлар

1. Құны жоғары оқулықты ерекшелей алады

2. Алғашқы ең көп санды табуды біледі

3 Мәндердің улкен кішісіне қарай бояй алады

Смаиликтер



Жеке жұмыс

Тапсырма2



Excel бағдарламасын іске қосыңдар. Кестеден 5 бағанды таңдап, оларды төмендегі ереже бойынша толтыр.

1-бағанда-50 мен 50 арасындағысандар

2-бағанда-20 мен 80 арасындағысандар

3-бағанда-60 пен 40 арасындағысандар

4-бағанда-30 бен 70 арасындағысандар

5-бағанда-40 пен 60 арасындағысандар.

Шарттыформаттаудықолданыперекшелеңдер:

Қызылтүспентеріссандарды

Жасылтүспен 0 мен 10 арасындағысандарды

Көктүспен 30 бен 40 арасындағысандарды

Сары түспен 50-80 арасындағысандардыерекшелеңдер.



Дескрипторлар:

1. Кестенің шекараларын қояды

2. Бағаналарды ережеге сай сандық мәліметтермен толтырады

3. Ең аз бес санды ерекшелейді


Басбармақ әдісін қолдану

Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеріңіз.

Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.

Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.

Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.




Жеке жұмыс

Тапсырма 3


Ең ұзын өзен

Сендерге әлем өзендерінің арасынан 15 өзен ұзындығы және су бассейнінің көлемі бойынша берілген. Осы мәліметтердіөңдеңдер



Дескриптор

1. Кестенің шекараларын қояды, мәліметтермен толтырады

2. Ең ұзын 5 өзенді анықтайды

3. Су бассейнінің көлемі бойынша ең үлкен 5 өзенді анықтайды

4. Ең қысқа 5 өзенді табады

5. Су бассеинінің көлемі бойынша ең аз 5 өзенді ерекшелейді


2 жұлдыз 1 тілек әдісі

Екі жұлдыз-жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат. Бір тілек- бұл жақсартуға болатын нәрсе.





Кеспе қағаздар





Оқулық, 64 бет







Балық қаңқасының суреті, сұрақтар жазылған қағаздар







































Окулык 65 бет

Компьютер





Смайликтер










Компьютер, окулык 70бет





























Компьютер, окулык 71 бет










Сабақтың соңы

3 мин



Үйге тапсырма беру: Оқулыктан келесі тақырыпқа шолу жасап келу




Дәптер, мидың суреті


Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып жасалған саралау тапсырмалары төмендегідей нәтиже көрсетті:

Ерекше қолдау көрсетуді қажет ететін оқушылар:

Қолдауды қажет ететін оқушыларға сұрақтар қою арқылы мадақтап отырамын, түйін сөзді қолдану барысында тақырыпты болжауын, қажетті ақпаратты түсінуіне қолдау көрсетемін

Оқушылардың сабақ барысында тапсырмаларды орындауына қарай «Бағдаршам» әдісі, «Өрмекші» әдісі, «Басбармақ» әдісі, «2жұлдыз 1 тілек» әдісі, «Миыңның суретін сал» әдістерін қолдандым

Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Excel электрондық кестесі"

Автор: Орынбай Назима Әбілқайырқызы

Дата: 06.02.2018

Номер свидетельства: 455151
