Интернеттегі қауіпсіздік | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Бүкіләлемдік Интернет желісі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.4.2.1- біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау. |
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Интернет ұғымын және рұқсат етілмеген жұмыстың көшірмесін алудың заңсыздығын біледі. Көпшілігі: Интернеттен ақпарат алуды және браузер түрлерін түсіндіре алады. Кейбірі: Электрондық пошта қызметін және домендік атауларды түсіндіріп, падалану кезінде терең білім мен қауіпті жағдайларды түсіндіре алады. |
Бағалау критерийі | Интернетпен жұмыс жасай алады және рұқсат етілмеген жұмыстың заңмен қорғалатынын түсінеді. Браузерлердің түрлерін ажаратады және интернетте ақпарат алмаса алады. Домендерді ажыратады және электронды пошта қызметін қолдана алады. |
Тілдік мақсаттар | Терминдер: Ақпарат, интернет, провайдер,браузер.домен,плагиат Yandex, Opera, Amigo, Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla, E-mail . |
Құндылықтарға баулу | - шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - қарым-қатынас жасау қабілеті; - өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; - жауапкершілік; - денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету; - өмір бойы оқуға дайын болу. |
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілі |
Алдыңғы білім | Компьютердің негізгі құрлығыларын біледі және қолдана алады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин 2 мин | Психологиялық ахуалды орнату үшін 1.Шаттық шеңберін «Досыңа тілек»құрамыз. Оқушылар, шаттық шеңберіне жиналайық! Шеңберге тұрайық, достарымызбен қол ұстасайық! Барлығымыз жақсы көңіл-күйде бір-бірімізге тілегімізді айтайық! Бір-бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық! 2.Үй тапсырмасын тексеру Жеке жұмыс .«Допты ұстап ал» ойыны Ойын шеңберде өткізіледі. Мұғалім сұрақты қойып, допты лақтырады. Допты ұстаған оқушы сұраққа жауап береді. 1.Компьютердің негізгі құрлығыларын ата? 2.Қатқыл диск дегеніміз не? 3.Пиксель дегеніміз не? 4.Монитордың қандай түрлерін білесің? Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында қойылатын сұрақтар: Интернет дегеніміз не? Оның қандай мүмкіндіктері бар? 3.Геометриялық фигуралар арқылы екі топқа бөлінеді. | Доп Түрлі түсті қағазда кесілген кескіндер |
Сабақтың ортасы 26 мин Бағалау 1-мин Компьютер тәжірибесі Өз-өзін бағалау | Топтық жұмыс 2 топ «Төртбұрыш» 1 топ «Үшбұрыш» 1-тапсырма. Венн диаграмасы арқылы тапсырма орындайды. Интернеттің зияны мен пайдасын талдау. Дескриптор Интернеттің зиянды жақтарын ажыратады. Интернеттің маңыздылығын талдайды. 2-тапсырма. Джигсо әдісі арқылы тапсырма орындау. Біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығының салдары қандай болады? Дескриптор Плагиат,домен,провайдер ұғымдарға түсінік береді. Бір-біріне түсіндіреді және қортындысын жасаи алады (ҚБ) Топ нөмірі | Топтағы бірлестік(орналастыру және міндеттердің орындалуы) | Тәртібі (басқа топтардағыларға кедергі жасамау, берілген тапсырмадан ауытқымау, айғайламау) | Тапсырманың, тақырыптың, материалдың ашылуы | Топтың басқа мүшелерінің презентацияларын тыңдай білу, сұрақтар қою, толықтыру жасау. | Барлық ұпайы | І | | | | | | ІІ | | | | | | Сергіту сәті «Көңілді күн» Ж ұпттық жұмыс.Сәйкестендіру кестесі. Браузердің шартты белгісі | Атауы | | Mozila Firefox Yandex Safari Internet Explorer Opera Google Chrome | Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар А деңгей. Интернеттен Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін тауып,жүктеңдер. В деңгей.Компьютердегі браузерді қолданып,электондық пошта жәшігін ашыңдар. С деңгей. Интернеттен тапқан материалды авторлық құқығын сақтай отырып,электрондық поштамен сыныптағы достарыңа жібер. Дискриптор Оқушылар интернеттен тапсырмаларды таба алады. Компьютердегі бір браузерді пайдаланып,өздеріңе электронды поштаға тіркеледі Өз электрондық поштасына жүктейді. (ҚБ) оқушылар өз-өзін бағалайды,ұпай арқылы Оқушының аты -жөні | А деңгей (1ұпай) | В деңгей (2ұпай) | С деңгей (3ұпай) | Барлық ұпайы | | | | | | | | | | | | Тапсырмалар, постер, презентация Бағалау парағы Бейнекөрсетілім. https://www.youtube.com/watch?v=TwD0jZdUuC8 Кескін карта Компьютер Бағалау парағы |
Сабақтың соңы 5 мин Бағалау 2 мин | Қорытынды «Бірминуттық эссе әдісі»– тақырып бойынша пысықтаудың біржүйесі.Эссе жазу үшін мұғалім бірнеше сауал қояды. · Бүгінгі білгеніңнің ең маңыздысы? · Қай сұрақтар сен үшін түсініксіз? Сабақ соңында, келесі сабақта қай тақырыпты өтетіндігі жайлы хабарлайды Рефлекция Үй тапсырма: 28 бет 3 тапсырма. | |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Сабақта қолданылған тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктерін есепке алып сараланған. Саралаудың әр түрлі тәсілдері жоспарланған (тапсырмалар. Дереккөздер, оқушыларды қолдау т.б.) Шаттық шеңбері «Допты ұстап ал»-ойыны Венн диаграмасы Джигсо әдісі Әртүрлі деңгейлік тапсырма. | Қалыптастырушы бағалау оқу үдерісінің ажырамас бөлігі болып табылады, оқушылардың дағдыларының қалыптасу және білімді меңгеру деңгейін көрсетеді, оқудағы қиындықтарды анықтап, оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттарыны қол жеткізуге көмектеседі. Бір минуттық эссе Өзін-өзі бағалау Топ бірін бірі бағалау | Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Интернеттен ақпаратты бей-берекет жүктеу, компьютерге зақым келтіреді. Әлеуметтік желіні қолданганда абай болыңдыр! Интернетке орналастыратын ақпараттың үнемі сақталып қалатынын естен шығармаңдар! Сергіту сәті. «Көңілді күн» |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |