Тақырыбы: Ақпарат және ақпараттық үдерістер
Мақсаты: Ақпарат сақтау, түрлендіру, жөнелту және пайдалану нысандарын түсіндіру. Ақпарат, оның мазмұны, түрлері туралы түсінік беру.Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын дамыту.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Әдісі: түсіндіру, баяндау, парактикалық.
Барысы:
1.Ұйымдастыру бөлімі
Амандасу. Сыныпты түгендеу.
Жаңа сабақ
Сендер қалай түсінесіңдер, ақпарат деген не?
Ақпарат- сақтау, түрлендіру,жөнелту және пайдалану нысаны болып табылатын қоршаған әлем туралы мәліметтер. Адамдардың барлық қызметі ақпаратпен байланысты. Мыс: Автомобиль басқару үшін немесе үй тұрғызу үшін қажетті ақпаратты білуіміз керек. Ғалымдардың деректері бойынша біз ақпараттың 81% -ын көру арқылы, 10%-ын –есту, 4% -ын – иіскеу, 2%-ын сезу арқылы аламыз.
Дәптермен жұмыс: Адамның ақпаратты қандай ақпараттық арнамен қабылдауына байланысты, ол әртүрлі болады.
Сонымен, адамның қабылдау тәсілдері бойынша ақпарат көрінетін, естілетін, дәм сезу, иіскеу және сезу арқылы болып бөлінеді. Ақпараттың тағы бір түрі бейнелеу тәсілдеріне қарай да түрге бөлуге болады.
Ақпараттың бұл түрлері қазіргі кезде компьютерде табысты көрсетіледі. Ақпарат толық немесе толық емес болуы мүмкін. Ақпарат –сақтау, түрлендіру, жөнелту және пайдалану нысаны болып табылатын қоршаған әлем туралы мәліметтер.Адамның қабылдау тәсілдері бойынша ақпарат: көрінетін, естілетін, дәм сезу арқылы, иіскеу және сезу болып бөлінеді.Ақпараттың қасиеттері: обьективтілігі, толықтығы, жеткіліктігі, қолжетімділігі, өзектілігі.
Қорытынды:
1.«Ақпарат» термині туралы жаңадан не білдіңдер?
2.Қазіргі таңда ақпараттың қандай түрлері бар?
3.Ақпараттың қасиеттерін атаңдар?
Тақырыбы: Ақпарат және ақпараттық үдерістер
Мақсаты: Ақпарат сақтау, түрлендіру, жөнелту және пайдалану нысандарын түсіндіру. Ақпарат, оның мазмұны, түрлері туралы түсінік беру.Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын дамыту.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Әдісі: түсіндіру, баяндау, парактикалық.
Барысы:
1.Ұйымдастыру бөлімі
Амандасу. Сыныпты түгендеу.
Жаңа сабақ
Сендер қалай түсінесіңдер, ақпарат деген не?
Ақпарат- сақтау, түрлендіру,жөнелту және пайдалану нысаны болып табылатын қоршаған әлем туралы мәліметтер. Адамдардың барлық қызметі ақпаратпен байланысты. Мыс: Автомобиль басқару үшін немесе үй тұрғызу үшін қажетті ақпаратты білуіміз керек. Ғалымдардың деректері бойынша біз ақпараттың 81% -ын көру арқылы, 10%-ын –есту, 4% -ын – иіскеу, 2%-ын сезу арқылы аламыз.
Дәптермен жұмыс: Адамның ақпаратты қандай ақпараттық арнамен қабылдауына байланысты, ол әртүрлі болады.
Сонымен, адамның қабылдау тәсілдері бойынша ақпарат көрінетін, естілетін, дәм сезу, иіскеу және сезу арқылы болып бөлінеді. Ақпараттың тағы бір түрі бейнелеу тәсілдеріне қарай да түрге бөлуге болады.
Ақпараттың бұл түрлері қазіргі кезде компьютерде табысты көрсетіледі. Ақпарат толық немесе толық емес болуы мүмкін. Ақпарат –сақтау, түрлендіру, жөнелту және пайдалану нысаны болып табылатын қоршаған әлем туралы мәліметтер.Адамның қабылдау тәсілдері бойынша ақпарат: көрінетін, естілетін, дәм сезу арқылы, иіскеу және сезу болып бөлінеді.Ақпараттың қасиеттері: обьективтілігі, толықтығы, жеткіліктігі, қолжетімділігі, өзектілігі.
Қорытынды:
1.«Ақпарат» термині туралы жаңадан не білдіңдер?
2.Қазіргі таңда ақпараттың қандай түрлері бар?
3.Ақпараттың қасиеттерін атаңдар?