Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3.2А. Компьютер және дыбыстар Мектеп: Қ.И.Сәтбаеватындағы №7 МЛ Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Абдыгулова А.К. Сынып: 3 Қатысқандар: Қатыспағандар: | Сабақтың тақырыбы | Дыбысты жазу және ойнату | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) | 3.1.1.1 енгізу (тінтуір мен пернетақта) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер) ажырату; 3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру; 3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау; 3.2.4.1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару. | Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: дыбыстық ақпарат, дыбысты жазу, ойнату ұғымымен танысады. Сандық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін білуге дағдыланады. Енгізу (мысалы, тінтуір, пернетақта) және шығару құрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажырата білу Көпшілік оқушылар: дыбысты жазу, есту құрылғыларымен танысады, дыбыс жазу программасының мүмкіндіктерін үйренеді. Кейбір оқушылар: практикалық жұмыс жасау барысында дыбыс жазу программасын қолдану қызметтерін біледі. | Бағалау критерийі | Дыбыстық ақпарат, дыбысты жазу, сақтау және ойнату ұғымын біледі; Сандық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтай алады. Практика барысында компьютерлік программалармен жұмыс жасай алады. | Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты cөздік қор мен терминдер: Лексика мен терминалогия: Дыбысты жазу – запись – recording Программалар – программы – programs дыбысты ойнату – Воспроизведение звука - Sound playback мультимедиа – мультимедиа - multimedia Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер: Дыбысты жазу үшін … қажет. Дыбыс … программасы арқылы жазылады. Дыбыстың өлшем бірлігі ... Дыбыс файлының кеңейтілімі ... | Құндылықтарға баулу | Адами құндылықтар: өзара сыйластық, біреудің пікірін құрметтеу, шыдамдылық, әділеттілік, командада жұмыс жасау. Жеке құндылық: шығармашылық арқылы өз жұмысын көрсету мүмкіндігі. Қауіпсіздік ережесін сақтау Техникалық (материалдық) құрылғыларды ұқыпты қолдану | Пəнаралық байланыс | Музыка Әдебиеттік оқу Ағылшын тілі | Алдыңғы білім | Қомпьютер құрылғылары, файлдар мен бумалар, программа терезелерін біледі | Сабақ барысы |
Сабақтың басы 1-5 мин 6-7 мин 8-11 мин 12-14 15-16 | Ұйымдастыру кезеңі Сабақ басында музыка қосып қою. Оқушылармен амандасып олардың сабаққа дайындығын көзбен шолу. Оқушыларды ортаға шығуын сұрап, психологиялық тренинг өткізу: «Сәлемдесу» 1. Танымайтын көшедегі адамдармен сәлемдесу 2. Көптен көрмеген досыңмен сәлемдесу 3. 10 жылдан кейінгі сыныптасымен сәлемдесу. Сыныпты үш топқа бөлу. «Пазл» әдісі. Кеспе қағаздағы суреттің жартысын тап.
1 топ «Микрофон» 2 топ «Құлаққап» 3 топ «Колонка» Білімді жүйелеу «Домино» ойыны. Бір-бірін бағалау. Оқушылар, сағат тілімен жылжып «Домино» ойынның нәтижесін тексереді. Тақтаға дұрыс жауап көрсету. Тақтадағы топтардың атауларына әр топ бірін-бірі смайлик арқылы бағалайды. Мақсатты тұжырымдау Сіздің ойыңызша, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? (оқушылар өз жауаптарын береді, содан соң тақтадан сабақтың тақырыбын оқиды). Дәптерлеріңді ашып, сабақтың тақырыбын жазып алыңыз. | |
Сабақтың ортасы 17-18 минут 19-20 минут 21-24 минут | Жаңа тақырыпты алғашқы меңгеру. Талқылау Мультимедиа (Multimedia) - компьютерде дыбысты, ақпаратты, тұрақты және қозғалыстағы бейнелерді біріктіріп көрсету үшін жинақталған компьютерлік технология. Қауіпсіздік ережесін талқылау «Сұрақ - жауап» Құлаққап деген зат күнделікті қолданысқа мықтап еніп келеді. Үлкені де, кішісі де құлағына құлаққап киіп алып, өз әлемінде жүреді. Ал, осы құлаққаптың қаншалықты зияндылығы жөнінде бір сәтке ойланып көрдіңіз бе?! Өздігінен аса зор зиян шектірмесе де, дауыс зорайтқышты неғұрлым қаттырақ қойсаңыз, оның залалы орасан. Жаппай құлаққап тағатын адамдардың есту қабілеті күрт нашарлап кетеді. Құлаққаптың зияны сол, шамадан тыс артық тыңдасаң. Құлақтың нашар естуі сияқты ауруларға тап боласын.Оны көп уақыт пайдалануға болмайды Себебі құлағың соған үйреніп ақыры дұрыс естімейтін боласың. Құлаққап тағатын адамдарға құлаққап тағудың мерзімін азайтып, өзін соған бірте-бірте тәрбиелеуге болады деп айтқым келеді. Құлаққаптың зиянды екендігін ешқашан есіңізден шығармаңыз. Әр адам денсаулыққа зор ілтипатпен, қамқорлықпен қарай білуі керек. Басты байлық – денсаулық екенін ұмытпайық. Сергіту сәті Дыбыс түрлерін тыңдату (жаңбырдың жаууы және күннің күркіреуі, жауарлардың, құстардың және музыка тыңдату) Дыбыстың қандай түрлерін тыңдадыңдар? Не себепті дыбыстар табиғи және жасанды болып бөлінеді? – сұрақтары қойылады. (топтар бір-бірін «Бас бармақ» арқылы бағалайды) Практикалық жұмыс: оқулықпен жұмыс – 45 бет, Ертегілер әлемі Оқушыларға "Ертегілер әлемі" әнін тыңдату. /Ә.Қалаубаева/ Әр топ: аудио редакторды іске қосайық Қосылған мультимедиада пайдаланып өлең жазайық. " Ертегілер әлемі " әнін өздері орындайды. Өлең жазылған файлды MP3, WAV форматында жұмыс үстеліне «Ертегілер әлемі» деп сақтап қою қажет. Сыныптасына өлеңді тыңдату қажет. Бір-бірін бағалау. Оқушылар бір-бірінің өлеңдерін тыңдап кері байланыс береді. | https://givemp3.com/search/%D0%B7%D0%B2%D1%83%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D1%8F-%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B7%D1%8B https://givemp3.com/search/%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%80 |
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Қосымша көмек көрсету. Қажет болса мұғалімнің көмегі. Қабілетті оқушылар басқа оқушыларға өздерінің қабілеттерін көмек арқылы көрсете алады | Сұрақтарға жауап алу арқылы. Басты тапсырманы орындаған кезде сұрақтар қолдану. Интербелсенді тақта. Оқушылардың нәтижесін/қабілетін тексеру үшін сұрақтар қолдану | Құрылғыны қолданған кезде қауіпсіздік ережесін қолдану. Тыңдай білу және сұхбаттасу |