Саба?ты? та?ырыбы: Металдарды? жемірілуі, олармен к?ресу жолдары
Саба?ты? ма?саты: металдарды? жемірілуі туралы ма?л?мат беру, жемірілумен к?ресу жолдарымен таныстыру, жемірілу кезінде ж?ретін химиялы? реакция те?деулерін жаза білуге ?йрету
??рал – жабды?тар: мыс, мырыш, к?кірт ?ыш?ылы, алдын ала дайындал?ан коррозия т?жірибесі, металдарды? электрохимиялы? кернеу ?атары,
электронды? о?улы?
Саба?ты? барысы:І. ?йымдастыру кезе?і(С?лемдесу).ІІ. ?йге берілген тапсырманы тексеру.
1. Металдарды? химиялы? ?асиеттерін атап бері?дер.
2. Іс ж?зінде сулы ерітінділерінде ж?руі м?мкін реакция те?деулерін ая?та?дар: CuCl2+ Fe = Cu+ Н2SO4=
3. Кернеу ?атарында орналас?ан 2 металды алып, белсенділігін салыстыр.
4. Мынадай айналулар ж?ретіндей екі реакция те?деуін жазы?дар: Cu0→ Cu2+
?І. Саба?ты бекіту.1. Бір –біріне жанас?ан мына металдарды? ?айсы жеміріледі? а)Cu ж?не Zn; ?) Fe, Аl; б) Ag, Fe
№2 Консерв банкілерді а? темірден (сырты ?алайымен ?аптал?ан темір) жасайтын, сонды?тан ашыл?ан консерві ыдыста та?амды са?тау?а болмайды, себебі аш?ан кеде тырнал?ан жері таттанады. Не себепті? Реакция те?деу жаз
№3 Массасы 5 г темір та?ташаны ??рамында 1,6 г мыс сульфаты бар ерітіндіге батырып, біраз уа?ыт ?ткеннен кейін шы?арып, кептіріп, ?лшегенде оны? массасы ?анша грамм бол?ан?(5,08 г)
Сабақтың тақырыбы: Металдардың жемірілуі, олармен күресу жолдары
Сабақтың мақсаты: металдардың жемірілуі туралы мағлұмат беру, жемірілумен күресу жолдарымен таныстыру, жемірілу кезінде жүретін химиялық реакция теңдеулерін жаза білуге үйрету
Құрал – жабдықтар: мыс, мырыш, күкірт қышқылы, алдын ала дайындалған коррозия тәжірибесі, металдардың электрохимиялық кернеу қатары,
электрондық оқулық
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі(Сәлемдесу).ІІ. Үйге берілген тапсырманы тексеру.
1. Металдардың химиялық қасиеттерін атап беріңдер.
2. Іс жүзінде сулы ерітінділерінде жүруі мүмкін реакция теңдеулерін аяқтаңдар: CuCl2+ Fe= Cu+ Н2SO4=
3. Кернеу қатарында орналасқан 2 металды алып, белсенділігін салыстыр.
4. Мынадай айналулар жүретіндей екі реакция теңдеуін жазыңдар: Cu0→ Cu2+
Әр процестің электрондық баланс теңдеуін құрастырыңдар.
5. 3 моль мыс (ІІ) хлориді бар ерітіндіден қанша грамм мыс алуға болады?
ІІІ. Қорытындылау. Кернеу қатарында бірінші тұрған Ме белсендірек болады ІҮ. Үй тапсырмасының орындалуын бағалау.
Ү. Жаңа сабақты оқып – үйрену. Металдардың жемірілуі және олармен күресу жолдары. Ме кернеу қатарында орналасуына қарай 3 – ке бөлінеді.
3. Оқулықпен жұмыс.Коррозия түрлері, онымен күрес жолдары
Химиялық
Электрохимиялық
Биохимиялық
Электр тогын өткізбей тін ортада газ, мұнай, О2,
Электролит қатысында микрогальвани жұптың пайда болуынан туындайды
Микроорганизмдер әсерінен өтетін химиялық коррозия
3Fe + 2О2= Fe3О4
A(-)Zn [Н2О, SO2] Fe K(+)
Н2О + SO2= Н2SO3↔2H++ SO
Zn0-2е-→ Zn2+2H++2e-→ Н2
ҮІ. Сабақты бекіту.1. Бір –біріне жанасқан мына металдардың қайсы жеміріледі? а)Cu және Zn; ә) Fe, Аl; б) Ag, Fe
№2 Консерв банкілерді ақ темірден (сырты қалайымен қапталған темір) жасайтын, сондықтан ашылған консерві ыдыста тағамды сақтауға болмайды, себебі ашқан кеде тырналған жері таттанады. Не себепті? Реакция теңдеу жаз
№3 Массасы 5 г темір тақташаны құрамында 1,6 г мыс сульфаты бар ерітіндіге батырып, біраз уақыт өткеннен кейін шығарып, кептіріп, өлшегенде оның массасы қанша грамм болған?(5,08 г)