Пәні: химия
Сыныбы: 8-сынып
Тақырыбы
Эндотермик, экзотермик реакция.
Сандық есептер шығару.
Мақсаты
Тақырыптың мазмұны арқылы түсініктері қалыптасады, ой-өрісі дамып, топпен есептер шешуге үйренеді.
Жалпы мақсат
Эндотермик, экзотермик реакцияларының ерекшеліктері, айырмашылықтары туралы түсініктерін қалыптастыру, реакцияларды дұрыс орындай білуге, өз ойын, пікірін еркін айта білуге баулу, өмірмен байланыстырып функционалдық сауаттылығын арттыру арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру.
Күтілетін нәтиже
Тақырыптың жалпы сипаттамасы туралы түсініктері дамып, ой-өрісі кеңейеді. Өз бетінше терең білім алуға, жауапкершілікті сезініп, дұрыс шешім қабылдауға дағдыланады. Тапқырлығы дамып, өз ойын, пікір-ұсынысын ашық айта білуге өзін-өзі бағалай білуге бейімделеді.
7 модульдің қолданылуы
«Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», АКТ, «оқытуды басқару және көшбасшылық».
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Миға шабуыл, кім тапқыр?, есте сақтау қабілетін тексеру, қызығушылыққа ояту, ой туғызу, жинақтау, топтық, жұптық.
Қолданылатын ресурстар
Суреттер, интербелсенді тақта, маркерлер, стикерлер, бейнерөлік периодтық кеспе, ноутбук.
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-3ке дейін санау арқылы үш топқа бөлу, оқушылардың көңіл-күйлерін жақсартып, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, айқын ереже құру қажеттігі туралы айту. Әр топқа бағалау парағын үлестіру, «химия қиын ба?» ойыны арқылы психологиялық ахуалды жақсарту.
Мұғалім:
Химия, химия, химия.
Оқушылар топқа бөлініп, топ ішінде тәртіп ережелеріталданып, көшбасшы сайланып, бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады. Әр топ өздеріне тән өлең жолдарын дене мүшелерімен, қимылымен бейнелеп, көңілді сәтті ұйымдастырады.
І топ: Қона ғой менің миыма,
ІІ топ: Мұғалима апай келгенде,
ІІІ топ: Отырайық жымыя!
Сабақ кезеңдері
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Білім қызығушылық-
тарын ояту
Үй тапсырмасын сұрау.
«Миға шабуыл» әдісі
Әр топқа сұрақ қойылады.
Табиғатпен байланыстыра отырып, ауызша және жазбаша тапсырма беру
Өмірге, саясатқа байланыстыра отырып нақты сұрақтар, тапсырмалар беру.
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап әдісі арқылы сұрап, оқушыларды диалогқа түсіру.
Жыл маусымы туралы, күн жылуының тіршіліктегі маңыздылығы, ауа құрамында қай элементтер бар екендігі, жер қыртысында ең көп тараған элемент туралы, жану реакциясының белгілері туралы сұралады.
Дүниеде несіз өмір жоқтығы туралы қосымша сұрақтар қою.
Өмірдің мәні болған тіршіліктің көзі болған судың реакция теңдеуін жаздыру.
Осы пікірлері негізінде, фотосинтез реакция теңдеуін жазуы арқылы топтың практикалық білімін қадағалауы.
16 желтоқсан тәуелсіздіктің 25 жылдығы туралы сұрақтар қою.
Мұғалім берген тапсырманы орындау арқылы оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру.
Күн жылуы жер бетін жылытып, топырақты қыздырып, жарықтық беретінін, жұптық, топтық, пікірлерін ұсынып, не білетіндерінеркін жеткізіп отырады.
Сусыз өмір жоқтығы туралы топта балалардың берген жауабы.
ІІ топ оқушылары күннің көзі болмаса, күн суытып, өсімдіктер қурап, жылу болмаса жапырақта хлорофилл өндіруі тоқтайтынытуралы ой-пікірлерін жазады.
ІІІ топ оқушылары:
жарық
6СО2 + 6Н2О→
көмірқышқыл сухлорофилл
газы
С6Н12О6 + 6О2↑
глюкоза оттек
Топтағы оқушылардың тәуелсіздік туралы құнды пікірлері, мәліметтері.
Түсіну
«Термохимиялық реакцияның жылу эффектісі»тақырыбын қалай меңгергенін бақылау, оның мазмұнын топта, жұпта әңгімелеп беруін қадағалап сұрақ-жауап әдісін қолдауы.
«Жас ғалым» есте сақтау қабілетін тексеру әдісі.
Елбасымыз Н.Ә.Назарбаев Қарағанда металлургия кенінде металлург болып жұмыс істегендігі туралы қысқаша баяндауы. Металлургтар-металды өңдейтін адамдар екендігі туралы баяндап, металдар, бейметалдар тақырыбынан оқушылардың алған білімдерін тексеруі.
Мұғалім оқушылардың есте сақтау қабілетін тексеру мақсатында «Есте сақтау қабілетін» тексеру әдісін қолдауы.
Металдар, бейметалдардың атауларын санамалап, тізбектеп жазып, олардың ерекшеліктері туралы шолу жасау.
Оқушылар топта мұғалімнің айтқан элементтерін тыңдап, естерінде қалғандарын химиялық белгісімен және валенттігін тауыпжазбаша орындап, білімдерін қорытындылайды.
Қолдану
«Суреттер сөйлейді» әдісі
Мұғалім жаңа сабақты бастамас бұрын таскөмірдің жануын, әктастың айырылуы суреттерін көрсетеді.
Сол суреттерден оқушылар алған түсініктерін бір-біріне түсіндіріп, жылуды бөлетін немесе жылуды сіңіретін реакцияның қай біріне жататынын табады.
Сергіту сәті
Терезені ашайық, Кислородтан жұтайық.
Басты байлық денсаулық,
Таза судан ішейік. Қыстың суық күнінде, Тас көмірді жағайық.
Жылы үйде жадырап,
Шүкіршілік жасайық.
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау.
Дене мүшелерін қимылдатып, жаттығулар жасайды.
Талдау
«Ой-қозғау» әдісі. Постермен жұмыс. Өз ойларын ортаға салып, сабақта не үйренгендерін талқылайды.
Алған білімдерін тиянақтау мақсатында ой-қозғау сұрақтарын қою. «Қазіргі күндегі экологиялық ластаушылар және олардан қорғау туралы идеяларым» туралы шығармашылық жұмыс және постер қорғау.
Әрбір топ оқушылары
«Мұнайшылар»,«Металдар», «Кеншілер» тобы қоршаған табиғатты қорғау. Ластаушылардан қорғау жолдары туралы идеяларын А3 форматына сызып, қорғайды.
Жинақтау
Жеке жұмыс тест жұмысын орындайды.
Әр оқушыға тест сұрақтарын тапсыру.
Оқушылар тест сұрақтарына жауап беріп, білімдерін қорытындылайды.
Бағалау
Өзін-өзі бағалау.
Бағдаршам, бағалау парақшалары.
Кері байланыс.(не үйрендім, не қиын болды?).
Бағалау парақшалары мен бағалау шкаласын беру.
Өзін-өзі топпен бағалайды, жазбаша кері байланыс береді.
Рефлексия
Стикерлерді толтыру
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
Стикерге оқушы сабақтан алған әсерін, пікірін жазады.
Үйге тапсырма
5-есеп.
6-жаттығу.
Үй тапсырмасының орындалуы туралы бағыт-бағдар беру.
Үй тапсырмасын белгілеп, күнделіктеріне жазып алады.