Тақырыбы 01.10.2017 | Ион алмасу реакциялары және оның жүру жағдайлары. № 1-зертханалық тəжірибе: «Электролит ерітінділерінің арасындағы ион алмасу реакциялары» |
Мақсаты | 1. Ион алмасу реакциялары жəне олардың жүру жағдайлары туралы түсінік беру; 2. Ион алмасу реакциялары жəне олардың жүру жағдайлары білу дағдысы мен біліктілігін жетілдіру, талдау, жүйелеу дағдыларын қалыптастыру; 3.Сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру. |
Күтілетін нәтиже | Ерітіндегі ион алмасу реакциялары және оның жүру жағдайларымен танысады - Оқушылар ғаламтордан, электрондық оқулықтардан мәлімет алуға қосымша деректермен жұмыс істей білуге үйренеді, нығайтады; |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Миға шабуыл,» «Ойлан,бірік,бөліс» , Спираль, |
Қолданылатын ресурстар | эл.оқулық, ноутбук,слайд, бейнекөрініс ,стикерлер, постер. т.б. |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу Топқа бөлу. – Тренинг | Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын. Сәлемдесемін.Әр оқушы химиялық формула айтады.Сол бойынша электролиттер және бейэлектролиттер болып 2-ге бөлінеді. Музыкалық тренинг | Мұғаліммен сәлемдеседі. Формула айтады. Қаңқалар жаттығуын жасайды. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім Қызығушылық тарын ояту | «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап | . 1 оқушы электролиттік диссоцация теориясы тұрғысынан қышқылдар,сілтілер,тұздарға анықтама береді.2-оқушы химиялық формуласын жазады. | Мұғалім берген тапсырманы орындау. Үй тапсырмасына берілген сұрақтарға жауап береді, шапшаңдылық таныту, өз ойларын жеткізу. |
Түсіну | | Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру. Ой қозғау арқылы жаңа сабақтың негізгі тақырыбы мен мағанасын аштыру. | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жүргізеді, жеке әрекеттер жүргізу арқылы жаңа тақырыпқа бастама жасайды, өз ой-пікірлерімен санаса білу |
Қолдану | Спираль» әдісі (13 мин) әдісі арқылы «Катиондар мен аниондарға сапалық реакциялар» бойынша жұмыс | Жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіруде дайын материалдар тарату, картаға кескіндеу, картамен жұмыс жасау. Жаңа сабақты толық меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Спираль» әдісін алу. . № 1-зертханалық тəжірибе: «Электролит ерітінділерінің арасындағы ион алмасу реакциялары» | Зертханалық жұмысты орындайды. № 1-зертханалық тəжірибе: «Электролит ерітінділерінің арасындағы ион алмасу реакциялары» Жұмыстың мақсаты: Ион алмасу реакцияларының соңына дейін жүру жағдайларын зерттеу. Құралдар мен реактивтер: Сынауықтары бар тұрғы, «Ерігіштік кестесі»,қалдық заттарды жинайтын ыдыс.Натрий кальций гидроксидінің,тұз қышқылының,мыс сульфатының,калий және натрий карбонатының,кальций хлоридінің,күміс нитратының және фенолфталейннің ерітінділері. Не істедік? | Не байқадық? | Қорытынды | 1.Бір сынауыққа мыс сульфатының,екіншісіне дәл осындай мөлшерде тұз қышқылының,3-не натрий гидроксидінің ерітінділерін құйыңдар. 1-ші сынауыққа шамалы натрий гидроксидінің,2-не калий карбонатының,3-не күкірт қыш-ң фенофталейн тамызған ерітіндісін қосыңдар.Молекулалық,толық және қысқартылған теңдеуін жазыңдар. | CuSO4+NaOH=Cu(OH)2+Na2SO4 | 1-ші сынауықта мыс гидроксидінің көк түсті тұнбасы түзілді. 2-ші сынауықта Тұрақсыз көмір қышқыл түзіледі.Ол су мен СО2-ге ыдырайды. 3-ші сынауықта су түзіледі. | |
Талдау | Кітаппен жұмыс. Тақырыптарға шолу Карточкалармен жұмыс | Кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді тапсыру, мағынасын талдау | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру. Кітаптағы тапсырмаларды жұппен біргіп жұмыс істейді, талқылайды, зерттейді. |
Жинақтау | Жаттығу жұмыстары Топ бойынша тапсырмалар орындау | Жұп бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты кітаптан жаттығу жұмыстарын орындайды | Тақырыпты меңгере отырып жаттығу жұмыстарын орындау арқылы сабақты жинақтайды |
Бағалау | Бағалау критерийлері мен бағалау шкаласын | бағалау апарқьтарын тарату | Бағалау шкаласы арқылы өз білімдерін жеке бағалау |
Рефлексия | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |
Үйге тапсырма | №8-9 тапсырма | | |