Мерзімі: 06.02.2018 жыл | Пән мұғалімі: Ислямова М.М. | Бекітілді: | Сабақ саны: |
Сынып | 9 |
Пәні | Химия |
Сабақтың тақырыбы | Кальцийдің қосылыстары |
Негізгі түйінді идея | Топпен жұмыс істеуге дағдыланнндыру. Кретериалды бағалауға дағдыландыру |
Мақсаты | Периодтық жүйені пайдалана отырып, II топтың негізгі топшасы элементтерін сипаттауды жалғастыру. Сілтілікжер метал кальцийдің және оның қосылыстарының қасиеттерін жаза білуге үйрету. Проблемаларды шеше отырып, шығармашылық, ойлау қабілеттері арттыру, топта бірлесе жұмыс жасау, өзін және сыныптасын бағалай алуға дағдыларын қалыптастыру. |
Нәтиже | Кальцийдің және оның қосылыстарының қасиеттерін жаза біледі. Кальций маңызды қосылыстарының формуласын және атауларын атайды. |
Қолданылатын модульдер | Диалогтік оқыту тәсілі. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін және оқуды бағалау. Оқуда АКТ-ны пайдалану. |
Қолданылған әдіс-тәсілдер | Алақан жылуы, ойлан-топтас-бөліс, сәйкестендіру |
Уақыт | Кезеңдері | Тапсырма | Мақсаты | Мұғалім не істейді | Оқушылар не істейді | Ресурстар/ модульдер |
3 минут | Уайымдастыру | «Алақан жылуы» әдіс арқылы топқа біріктіру | Позитивтік атмосфера орнату | Оқушылармен амандасу. Сабағымызды топқа бөлінуден бастаймыз. «Алақан жылуы» әдіс арқылы 3 топқа бөлініп өз орнымызды табайық. Сыни ойлауға қадам жасайды, кедергілерді жоюға бағытталады. Мұғалім бақылау жасайды. | Амандасады, ойланады, өзара қарым-қатынасқа түседі, іс-әрекетке барады. Топқа бөлінеді. | Түрлі-түсті қағаздан жасалған алақан суреттері. /Оқуды басқару және көшбасшылық/ |
5 минут | Білу | Графикалық диктант | Оқушылардың өткен тақырып бойынша не түсінгенің білу | Үй жұмысына байланысты сұрақтар ұсыну. Мұғалім сұрақ оқиды, ал оқушылар «Иа» деген жауапқа -, «Жоқ» - нүкте. Кальций қышқылдармен әрекеттеседі Кальций сілтілермен әрекеттеседі Кальций бордын құрамына кіреді Кальций қышқылдық оксид түзеді Жауабы: -.-. | Берілген сұрақтарға жауап жазады, сыни тұрғыда ойланады, еске түсіреді. Орындалған тапсырмаларды өзара бағалайды 1 дұрыс 2,5 балл 2 дұрыс 5 балл 3 дұрыс 7,5 балл 4 дұрыс 10 балл Топ басшысы бағасын қояды | Дәптер, қалам |
8 минут | Түсіну | Оқулықтан кальций қосылыстары туралы мәліметтерді алу | Оқушылардың есте сақтауын дамыту, тақырыпты түсіну | Әр топқа мәтінді бөліп береді. Топ тапсырманы талдап, хабарлап болған соң, дәтерлеріне мәліметтер жаздыру. | Оқушылар оқулықтан өздері мәліметтерді оқу арқылы жаңа мәліметтерді ала алады.. | Оқулық |
5 мину | Қолдану | Сәкестендіру | Оқушы формулалармен атауларын ажырата алады | Тапсырманы дұрыс орындалуын бақылау | Оқушылар айтылған жауап дұрыс болса «Шапалақтайды», фонарь жанады | Сымдар, шеге, фонарь, ДВП, формуласы бар кағаздар |
2 минут | | Сергіту сәті «Тұрғын-үй-дауыл» | Оқушылардың шаршағандығынның алдын алу | Мұғалім оқушылардың сергіту арқылы сабаққа зейінін жинап алады | | |
10 минут | Талдау Жинақтау | Есептер шығару | Оқушылар есептерді шығарып, саралайды | Тапсырманың дұрыс орындалуын бақылау | Оқушылар жұптық, топтық жұмыс жасайды. Критериалды бағалайды | Тақта, калькулятор |
2 минут | Кері байланыс | «Алақан жылуы» | | Сабақ басында топ бөлінген алақан суретіне сабақтың қалай өткендігі туралы, ол қалай жұмыс істегені туралы мұғалімге қысқа хабарлама(SMS) жазу ұсынады | Оқушылар топтардың жұмыстарын әділ бағалау | Алақан суреттері |
2 минут | Рефлекция | «Ақылды үкі» | Оқушылардың жалпы білім деңгейін анықтау | «Ақылды үкі» әдісінде үш түрлі түс қолданады. Жасыл-бәрі түсінікті; Сары- жартылай түсіндім немесе орта деңгейде; Қызыл түс-мүлде түсініксіз | Оқушылар өздеріне сәйкес келген үкіні таңдайды | Түлі-түсті қағаздар, пришепкалар |
2 минут | Бағалау | Критерийлер арқылы бағалау | | | | |
1 минут | Үй тапсырма | | Білімдерін толқтыру | 34 параграф, 152 бет №1-3(а)№5,8 (ж) | Күнделіктеріне тапсырманы жазып алады | |