Тақырыбы | Кальций және оның қосылыстары |
Мақсаты | Кальций және оның қосылыстарымен танысу. 1. Периодтық жүйедегі орны бойынша сілтілік жер металы кальцийге сипаттама беру. 2. Кальций және оның қосылыстарының табиғатта кездесуі, физикалық, химиялық қасиеттері, биологиялық маңызы, қолданылуы туралы жаңа білімді игеріп, теориялық білімдерін практикамен ұштастыру. 3. Кальцийдің қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыра білу, химиялық тілде сөйлеу. Есептерді өз бетінше құрастырып шығару. |
Күтілетін нәтиже | Сілтілік жер металы кальцийге периодтық жүйедегі орнына сипаттама бере алады, олардың қосылыстарының генетикалық қатарын анықтайды. Табиғи қорларын біледі, қолданылу аясын түсіндіре алады. Кальций және оның физикалық, химиялық қасиеттері, биологиялық маңызын ажырата біледі. |
Әдіс – тәсілдер | Ой түрткі «Бинго» , Танымдық ойын «Құрастыр, одан кейін жауап бер»,Топтық жұмыс «Ассоциация», Эксперименттік бөлім «Химик зертханада», «Ойлан, жұптас, бөліс». |
Құрал жабдықтар: Көрнекіліктер: | Интербелсенді тақта, химиялық реактивтер, химиялық ыдыстар. «Периодтық жүйе »кестесі, үлестірмелі материалдар, тірек сызбалар. |
Сабақтың барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекатарындағеті |
Ұйымдастыру кезеңі 2м | Оқушыларды химиялық формулалар бойынша үш топқа бөлдім. | СаО, Са(ОН)2, СаСО3 болып 3 топқа бөлінеді. |
Үй тапсырмасын сұрау 10м | 1. Ой түрткі «Бинго». Өтілген тақырыптарды қайталауда оқушылар интербелсенді тақтамен жұмыс жасайды. 2. «Танымдық ойын» «Құрастыр, одан кейін жауап бер» Қазақ халқының ертеден қолданып келе жатқан баспанасы киіз үйдің қаңқасына металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеп жинақтау. | Топпен оқушылар сұраққа жауап береді, реакция теңдеулер жазып, есеп шығарады. Киіз үй қаңқасын құрастыру үшін сұрақтарға дұрыс жауап беріп, тиісті жауабын тауып, сәйкестендіреді. |
Жаңа сабақ 20м | «Мен кіммін?» Оқушыларға элементті жасыру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Электронды оқулық бойынша «Кальций және оның қосылыстарына» сипаттама беріледі. «Ассоциация» әдісі бойынша оқушыларға тапсырмалар беріледі. Са тобына: Кальцийдің физикалық қасиеттері. Кальций қосылыстарына ассоциация құру. СаО тобына: Кальций және оның қосылыстарының химиялық қасиеттеріне ассоциация құру. СаСО3 тобына: Кальций тіршілік элементі. Топта жұмыс істеуге сондай ақ сөйлеуге және тындауға мүмкіндік береді. Барлық топқа жалпы 3 тапсырма беремін. Оқушыларға топтық тапсырма бере отырып ынтымақтастыққа дағдыландырамын. | Элементтің физикалық қасиетін, қосылыстарын тану арқылы жасырылған элемент кальций екенін анықтайды. Тапсырмаларды топ болып орындайды. Әр топтағы оқушылар өздеріне берілген тапсырмаларды жеке, жұптасып, мәтінді оқып, талқылайды. Постерге ассоциация құрайды. |
Эксперименттік бөлім | «Химик зертханада» Топтарға алған теориялық білімдерін практикамен ұштастыруда зертханалық тәжірибелер орындау тапсырмасы беріледі. | Әр топ өз беттерінше химиялық реактивтерді пайдаланып, тәжірибені көрсетіп, реакция теңдеулерді тақтаға жазады. |
Сергіту сәті 2м | «Релаксация» тренингін жүргіземін. | Бұл сергіту сәтінде оқушылар серігіп, демалып қалады. |
Сабақты бекіту 7м | «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін қолданамын. | Тірек сызбамен жұмыс. Деңгейлік тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. |
Кері байланыс (бағалау) 3м | «Смайликтер» «Критерий бойынша бағалау». | Оқушылар критерийлер бойынша балдық жүйе арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Үйге тапсырма 1м | 1.Есеп №9 2.Тақырыптың соңындағы 5 сұраққа жауап жазу 3.Тақырып бойынша реферат жазу. 2 слайдтан тұратын презентация дайындау. | |