Сыныбы | 8-сынып |
Пән мұғалімі | Изтлеуова А.К. |
Мектебі | Н.Байғанин атындағы мектеп – балабақшасы |
Күні | 20.02.2017 |
Сабақ тақырыбы | Ерітінділердің концентрациясы. Еріген заттардың массалық үлесі |
Сабақ мақсаты | Ерітінділер туралы мағлұмат алады. Ерітінділер түрімен танысады. Ерітінділерді дайындау әдістерін үйренеді. |
Оқу нәтижесі | Ерітінділерді ажырата алады. Олардың маңызы туралы ақпарат алады. Ертінділерді дайындау әдістерімен танысады. |
Жаңа терминдер | Ерітінді, еріткіш, еріген зат, концентрация, массалық үлес |
Құрал-жабдықтар | Интерактивті тақта, жетондар, кестелер, Реактивтер: су, ас тұзы, фенолфталейн, мыс сульфаты, фурацилин, марганцовка, мензурка, колба, шыны таяқша, таразы |
Уақыты | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Ресурстар |
1 мин | Алдыңғы оқу | Сергіту «Жаман қасиеттерден арылайық» | Тақтада берілген жаман қасиеттерді қоқыс жәшігіне салады | Интерактивті тақта |
10 мин | Басталуы | «Мағынаны тану» екі топ оттегі мен сутегіге сипаттама береді. | Үлестірмелер |
15 мин | Ортасы | Ерітіндінің концентрациясы еріген зат шамасының жалпы ерітінді шамасына қатынасымен анықталады. Ерітінді концентрациялы және сұйытылған болып бөлінеді. Егер ерітіндінің ішінде еріген зат мөлшері аз болса сұйылтылған, көп болса концентрациялы ерітінді деп аталады. «Қаныққан» және «концентрациялы», «қанықпаған» және «сұйытылған» ерітінді деген ұғымдарды бір- бірімен шатыстыруға болмайды. Мысалы, күміс хлоридінің қаныққан ерітіндісі 1,5*10-3 г/л өте сұйытылған ерітінді болып табылады, ал ас тұзының қанықпаған ерітіндісі (100 г/л) концентрациялы деп есептеледі. Ерітіндінің концентрациясын химияда әр түрлі тәсілдермен көрсетуге болады. Мысалы: проценттік, молярлық, т.б.Ерітіндінің концентрациясын көрсететін ең қарапайым әдіс проценттік концентрацияны қарастырайық. Күнделікті өмірде және іс жүзінде ерітіндінің концентрациясы процентпен көрсетіледі. Ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесі дегеніміз- еріген зат массасының ерітінді массасына қатынасы болып саналады. | Интерактивті тақта |
15 мин | Аяқталуы | Тәжірибе уақыты. Оқушылар жұптасып ерітінділер дайындайды. Марганцовка ерітіндісін әзірлеу Ас тұзы ерітіндісін әзірлеу Мыс сульфаты ерітіндісін әзірлеу Фурацилин ерітіндісін әзірлеу «Мен зерттеушімін» Атауы | Химиялық сипаты | Математикалық сипаты | Маңызы | | | | | | су, ас тұзы, фенолфталейн, мыс сульфаты, фурацилин, марганцовка, мензурка, колба, шыны таяқша, таразы |
2 мин | Бағалау | Әр бөлім сайын оқушыларға жетондар беру арқылы бағаланады. | жетондар |
| Рефлексия | «Шеңбердегі доп» оқушылар шеңберлене тұрып, бір біріне кішкене допты лақтырады. Доп қолына тиген оқушы сабақ туралы бір сөйлем айтады. |
Ерітінділердің концентрациясы.
Пән мұғалімі: Изтлеуова А.К.