kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Оттек алынуы, табиғатта таралуы, қолданылуы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оттектің алынуы, химиялық қасиетті, табиғатқа таралуы жайлы мәлімет беру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Оттек алынуы, табиғатта таралуы, қолданылуы"»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Күні:

21.12.2018 ж.

Пәні:

Химия

Cынып:

8 «Ә»

Мұғалімнің аты-жөні:

Мықтыбек Таңірберген Бақытжанұлы

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы:

Оттек, алынуы табиғатта таралуы, қолданылуы

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушылар ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін және алыну жолдарын білу


Сабақтың мақсаты

  • Оттек элементіне периодтық жүйе бойынша сипаттама беру

  • Ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу.

  • Оттекті алу реакция теңдеулерін жазып есептер шығару.

Бағалау критерийлері

  • Оттек элементіне периодтық жүйе бойынша сипаттама бере алады

  • Ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін біледі

  • Оттекті алу реакция теңдеулерін жазып есептер шығара алады

Тілдік мақсат

Тілдік мақсат

Тaқырыпқa қaтысты лeксикaның көмегiмeн ауа құрaмындағы жәнe жeр қыртысындaғы оттeктiң пaйыздық мөлшeрiн, қaсиeттeрiн, қoлдaнылу жoлдaры турaлы бaяндaп түсiндiрeдi.

Пәнге қатысты лексика және терминология

Химиялық элемент, жай зат, тотығу, коэффицент, өршіткі (катализатор), индекс, оксидтер, фотосинтез, сұйық оттек.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Оттек – ..........

Ауадағы бос күйіндегі ........ массалық үлесі ......., көлемдік үлесі ............. шамасында. Жер қыртысында, химиялық элементтермен қосылыстар түрінде ........ кездеседі.

Құндылықтарға баулу

• Өмiр бoйы бiлiм aлу, құрмeт, ынтымaқтaстық, aшықтық

Cыни тұрғыcынaн oйлaу, тoптық жұмыс бaрысындa сыйлaстық, құрмeтпeн қaрaу, ынтымaқтacтық, өздiгiнeн iздeнe oтырып бiлiм aлу, өзaрa бiрiн-бiрi oқытa oтырып өздeрi oқуғa үйрeну.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

5.2 Aуa (Ғылымғa кiрiспe 1-4 сыныптaр)

Жaрaтылыcтaну – жeр aтмoсфeрaсы (5-cынып)

Химия 7.2

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін және алыну жолдарын біледі

Сабақтың типі:

Төңкерілген сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі:

Топтық жұмыс, «Джигсо» әдісі, Венн диаграммасы әдісі, «Суреттер не болды?» әдісі

Сабақтың көрнекілігі мен жабдықталуы:

Презентация, суреттер, сызбанұсқалар.

Пәнаралық байланыс:

Дүниeтaну, жaрaтылыcтaну, гeoгрaфия, физика, биология





Сабақ барысы:


Сабақ кезеңдері

Іс-әрекеттері

Уақыты

Атауы

Сабақтың мазмұны

Ресурстар

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу;

- келмеген оқушыларды анықтау;

- оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау;

- оқушыларды топқа бөлу;





3 минут



Үй тапсырмасы




Сутек, алынуы, қасиеттері қолданылуы тақырыбы бойынша сұрақтар беріледі. (Сұрақ-жауап)


Қалыптастырушы бағалау мұғалім тарапынан жүзеге асырылады



Оқулық

Және интернет желісі


10 минут



Танысу



  • «Сандар» әдісі (оқушыларға үстел үстіндегі түрлі-түсті қағаздарды таңдап, сол жердегі сандар арқылы топтарға бөлінеді.

  • Постер құру.

1-топ «Оттекке жалпы сипаттама»

2-топ «Оттектің табиғатта таралуы мен қолданылуы»

3-топ «Оттектің алынуы»


Кері байланыс орнату.

1) Топта жұмыс істеу ұнады ма?

2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен?

ҚБ. Топтар бір-бірін «смайликтер» арқылы бағалайды. Әрбір оқушының қолында смайликтердің түрлері болады.

Бағалау критерийі:

өте жақсы тапсырма нақты жүйелі түсіндірілсе;

жақсы тапсырма жүйелі бірақ толықтыруды қажет етеді

орташа әліде жұмыстануды қажет етеді

















Оқулықпен жұмыс

2 минут













Салыстыру 1

Деңгейлік есептер шығару (жеке жұмыс) «Жетістік баспалдағы» әдісі

А деңгейі

Келтірілген қосылыстардағы элемент валенттіліктерін табыңдар: PbO2, SnO, B2O3, SiO2, Li2O, Cl2O7, CrO3



Бағалау критерийі: «Бағдаршам» әдісі

Жұмыс қорытындыланбаса – түсінбедім

Жұмыс жартылай орындалса – онша түсінікті болмады

Жұмыс толық орындалса – түсіндім






Оқулықпен жұмыс








3 минут

Салыстыру 2

B деңгейі

Қосылыстардағы оттектің массалық үлестерін есептеңдер: KMnO4, H2O2,


Интернет желісі



2 мин

Зерттеу

Адам тыныс алмай қанша уақыт тұра алады?

Әрбір оқушы телефондарынан секундометрлерін қосып қанша секунд тыныс алмай тұра алатынына зерттеу жүргізеді. Нәтижесін дәптерге жазып қалған оқушылармен ой бөліседі.


7 сынып оқулығы

15 минут

Жалпылау

Демонстрациялық тәжірибе: «Сутек пероксидін катализатор қатысқанда айыру»

Жұмыстың мақсаты: оқушылардың оттегіналу және оның химиялық, физикалық қасиеттері туралы білімдерін бекітіп, ауаны, суды ығыстыру арқылы газ жинау іскерлігін қалыптастыру.

Жұмысқа қажетті құралдар мен реактивтер: зертханалық штатив, газ жіберетін тығын, тығынмен сынауық, су, стақан, Петри табақшасы, сутек пероксиді H2O2 -20 мл, марганец (IV) оксиді MnO2-1г

Жұмыстың орындалуы: Газ жинағыш колбаға сутек пероксидінің ерітіндісін құямыз. Бөлме температурасында сутек пероксиді баяу ыдырайды. (реакцияның белгісі білінбейді) алайда ерітіндіге марганец (IV) оксидінің бірнеше түйіршігін салып, бұл процесті жылдамдатуға болады. Қара түсті оксид түйіршектерінің маңайынан бірден газ түзіле бастайды. Бұл – оттек. Қанша уақыт тұрса да марганец (IV) оксидінің түйіршіктері ерімейді. Яғни марганец (IV) оксиді реакцияны жылдамдатады, бірақ өзі өзгеріске ұшырамайды. Сонымен марганец (IV) оксиді сутек пероксидінің айырылу реакциясында өршіткі қызметін атқарады. Оттекті анықтау. Оттек бөлініп жатқан колбаға бықсыған шыраны жақындатамыз. Шыраның тұтағанын байқаймыз.


Интернет желісі




Н2О2 →Н2 ↑+О2

Төмендегідей сұрақ беру:

А ) Неге шырпы жанады?

Ә) Оттегіні су ығыстыру арқылы жинауға болады, неге түсіндіріңіз?

Б) Эксперимент нәтижелерін кестеге толтырып, қорытынды жасаңдар. Реакция теңдеулерін жазып, теңестіріңіз?



Дескриптор

Техника қауіпсіздігін сақтау

Тәжірибені дұрыс жүргізгендігі

Жұмысты орындау үшін реактивтер мен приборларды қолдана білуі

Жұмыс барысындағы ұқыптылығы мен ұйымдастыра білу іскерлігі



Жұмыс бойынша қорытынды жасауы


C деңгейі

  • Массасы 6,8 грамм сутек пероксидін ыдырату арқылы канша литр оттегі алуға болады?



Метасызбаның негізінде сабақты қорытындылау



































8-сыныптың химия оқулығы 89 бет

2 мин

Рефлексия

Рефлексия барысында оқушылардың оқу мақсатына қол жеткізу деңгейін анықтау үшін өзіндік бағалау. Пирамида» әдісі арқылы

Рефлексия пирамидасы

1. Сіз үйренген төрт нәрсе.

2. Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе.

3. Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе.

4. Еске сақтау керек маңызды бір нәрсе.

Интернет желісі

1 минут

Үйге тапсырма

Оттектің қасиеттерін оқу, 8-сынып химия кітабы 89 бет есептер мен жаттығулар

8-сыныптың химия оқулығы



Қосымша ақпарат


Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді

қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Топтық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

Барлық оқушыларға оттектің қолданылуы және қасиеттеріне байланысты білу тапсырмалары беріледі.

Оқушыларға «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы жеңілден күрделіге қарай есеп беріледі.


Бағалау-Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Алдыңғы оқу бойынша ауызша «сұрақ-жауап» сұрақтар беріледі. Оқушылардың дұрыс жауабы мұғалім тарапынан бағаланады арқылы жүзеге асырылады.

Топтық жұмыстан соң топтар өзара бірін бірі «Смайликтер» арқылы бағалайды.

Оқушылардың жеке жұмыстары тапсырмаға берілген арнайы дескриптор арқылы тексеріледі және дескриптор, «бағдаршам әдісі» бойынша бағаланады.

Оқушыға берілген тапсырма баспалдақ сатысына жапсырылған «Смайликтер» арқылы бағаланады.

Сабақтың соңында кері байланыс пирамида кестесі арқылы беріледі.

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс


Интерактивті тақтаны 20мин асырмай өшіріп отыру.

Өмiр бoйы бiлiм aлу, құрмeт, ынтымaқтaстық, aшықтық

Cыни тұрғыcынaн oйлaу, тoптық жұмыс бaрысындa сыйлaстық, құрмeтпeн қaрaу, ынтымaқтacтық, өздiгiнeн iздeнe oтырып бiлiм aлу, өзaрa бiрiн-бiрi oқытa oтырып өздeрi oқуғa үйрeнеді.

Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде

үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?











Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да ,оқуды да ескеріңіз)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да ,оқуды да ескеріңіз)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Тех карта № 7 Метасызба № 7




Тексерген

Директордың ОІЖО Ш.Е. Өмірбекова


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Ашық сабақ "Оттек алынуы, табиғатта таралуы, қолданылуы"

Автор: Мықтыбек Тәңірберген Бақытжанұлы

Дата: 31.03.2019

Номер свидетельства: 505421
