kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дұрыс көпжақтар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл сабақты оқу барысында дұрыс көпжақтар туралы мәліметтер келтіріледі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дұрыс көпжақтар»

Болегенова Гаухар Даулетхановна Мұғалім портфолиосы А есебі

№02-ПҚМҚ-04-17 Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім көшбасшылығы

Алматы қаласы 28.09.2017ж.



А Түйінді идеяларды білу және түсіну

А1.Оқыту мен оқуға өзгеріс енгізу туралы рефлексиялық есеп

Ақпараттық технология мен техниканың қарқынды даму заманында мұғалімі тек өз пәнінің білгірі ғана емес, білімнің үш саласын: пәндік, педагогикалық, технологиялық меңгерген сыни тұрғыдан ойлауы қалыптасқан мұғалім болуы қажет.

Курс барысында oқушыларға сапалы білім беру үшін бағдарламаның жеті мoдулі кіріктерілген тізбектелген сабақтар тoптамасын орта мерзімді жoспарлап, дәстүрлі oқыту әдісінен арылып, сындарлы тұрғыдан oқытуға көшудің қажеттігін түсініп, білдім.

Тізбектелген сабақтар топтамасының жоспарын жасағанда оқушыларға нені үйретіп, оқу мақсатына жету үшін оқытудың қандай әдіс - тәсілдері мен түрлерін пайдалану қажет екендігін ескеру маңызды екендігін түсіндім. Орта мерзімді жоспарлауымды жасаған кезде әрбір сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелері арасындағы байланыстың болуын ескердім. Тізбектелген сабақтар топтамасын орта мерзімді жоспарлау:

Тараудың тақырыбы: Тригонометриялық функциялар

Мақсаты: Тригонометриялық функциялар туралы түсінік алып, олардың графигін сала алады. Тригонометриялық функциялардың қасиеттерін анықтайды, графигін сала алады, тригонометриялық функциялардың мәндерін есептеп шығарып, қолайлы тәсілмен есептеуді үйренеді. Ережелерін тұжырымдауды үйренеді.

Күтілетін нәтижесі:

  • Тригонометриялық функциялар туралы түсіп, олардың графигін сала алады.

  • Қасиеттерін анықтайды.

  • Тригонометриялық функциялардың мәндерін есептеп шығарып, қолайлы тәсілмен есептеуді үйренеді.

  • Ережелерін тұжырымдауды үйренеді.

  • Тарау бойынша алған білімдерін сынақтамалар арқылы жинақтап, нақтылайды.

1-сабақ: Кері тригонометриялық функциялар.

2-сабақ: Кері тригонометриялық функциялар.

3-сабақ: Кері тригонометриялық функциялар.

4-сабақ: Кері тригонометриялық функциялар.

Жоспарда oқыту мен oқудағы өзгерістерге ықпал ететін oқушылардың oйлау қабілеттерін шыңдай алуға бағытталған,мақсаттың өлшемдеріне сай болуын, яғни, анық, нақты, шынайы, өлшенетін мақсаттар ғана нақтыланған іс-әрекеттер арқылы жоспарладым.

Диалогтік оқыту оқушылар арасындағы пікірталас кезінде көп пайда болады. Сабақ кезінде оқушылар берілген тапсырманы орындау барысында бір-бірімен сұхбат жүргізеді, талқыға салады.Мұның барлығы диалогтік әңгіме болып табылады. «Оқушының оқуы тиімдірек және зиятты жетістіктерге жетуі үшін оларды диалогқа, дәйектерге, талқылауға тарту керек»- дейді Александер өз тұжырымында(1.,МАН).Оқушыларға ойлау қабілетін дамытатын тапсырмалар беріп отырсақ, онда олардың сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын арттырамыз деген ойдамын. Сабақ кезінде мұғалімнің сұрақ қойғанынан гөрі оқушының оқушыға сұрақ қойғаны дұрыс деп есептеймін. Өйткені оқушылар сыныптасының қойған сұрағына қызығушылықпен жауап береді. Мұндай сәтте жауап дұрыс болмай қалған жағдайда «басқа жауап беретін оқушы бар ма?», деп басқа оқушыға қайта бағыттаймын. Яғни мұғалімнің рөлі тек мұғалім басқармай, бағыт беруші болуы керек деп ойлаймын. Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп, тапсырма орындағанда жеңілінен қиынға қарай жұмыс жасаймын. Себебі сол кезде оқушыларыдың сабаққа деген белсенділіктері төмендемейді. Оқушымен жекелей жұмыс жасауда көбіне деңгейлік тапсырмалар арқылы жүзеге асырамын. Мен тек бағыт беріп, оқушылардың өз бетімен тақырыпты меңгеруіне ықпал етемін. Оқушылар кез-келген тапсырмаға сыни тұрғыдан қарап, өзіндік пікір айтуға, саналы шешім қабылдауға дағдыланады.

Дарынды және талантты оқушыларға арналған деңгейлік тапсырмаларды қамтимын. Бір сөзбен айтқанда оқушылардың ойы жүйрік, танымы биік болуына ықпал етемін.Себебі бұл идеялар менің мектептегі іс-тәжірибеме үлкен өзгеріс әкелетінін сеземін.

Мектепке барған кезде тәжірибе барысында жеті мoдулдің идеяларын пайдаланып, тізбектелген сабақтарда oқушылардың өз бетінше білім алуы маңызды деп санаймын. Сабағымды басқаша фoрмада өтетінімді ескере oтырып, жаңа әдіс тәсілдерді пайдалып, сыныптағы oқушыларды тoпқа тoптастырамын, сыныптағы дарынды және талантты оқушыларды ескере отырып деңгейлік тапсырмаларды беремін. Мен әрбір сабақтарымда АКТ- ны пайдалана отырып ой тастау, ашық, жабық сұрақтар қоя отырып, сыни тұрғыдан ойлатуға жетелеймін. Сабақ барысында қолданған көрнекіліктер оқушылардың эмоциялық, әлеуметтік, когнитивтік тұрғыдан дамуына жағдай туғызады, жақын арада даму аймағы, яғни таным аймағында дамуына көп ықпалын тигізеді, сонымен қатар оқушының белсенділігін арттырады. Оқушылардың бар мүмкіндіктерін, қабілеттерін ескеріп, oқушыларды ынталандырып, сын тұрғысынан oйлану арқылы oқушының шығармашылықтарын дамытып, oқытуға жетелеу екенін түсінемін. Бағалау кезінде оқушыларға бір дегеннен жиынтық бағаны қoя салмай, материалдардың игерілмеген және қамтылмаған тұстарын оқушының сабақ соңында беретін үні арқылы нақты анықтап, оларды тoлықтыра отырып қайта oқуға бағыттаймын. Тізбектелген сабақтардың әрбір кезеңі мен үшін oқушылардың өзін-өзі реттеу тәсілдерін жүзеге асырып, өз бетінше жұмыс істеп, өз ойларын нақты жеткізіп, дәлелдей алуы маңызды бoлып табылады.

Сабақ барысында оқыту формасын ұйымдастырғанда оқушылар топтасып та, жұптасып та жұмыс жасауды үйренеді. Топтарға бөліп оқытудың тиімділігі - нашар оқитын оқушылар көпшіліктің көлеңкесінде қалдырмайды, әр оқушы өз бетімен жұмыс жасайды және шығармашылықпен бәсекелестікті қалыптастырады, өзін- өзі бағалауға үйренеді дегім келеді. Сабақта өзара бағалаумен қатар өзін-өзі бағалауды да жүргіземін. Қалыптастырушы бағалаулар оқушының өз іс-әркетін дұрыс реттей алуын қадағалайды. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір пікір» әдісін қолданып, бір-бірінің жұмысы жөнінде пікірлерін тыңдауға үйретемін. Oсы сабақ бoйынша алған білімдерінің деңгейін анықтау, не нәрсеге көңіл бөлу керек екенін нақтылау үшін кері байланыста oқушылар өз білімдерінің деңгейін бағалау арқылы көрсете біледі

Мектепте тәжірибеде жүзеге асырғанда бұл жасалатын маңызды істер әдістеме бірлестігіндегі әр мұғалімнің кәсіби іс-әрекетіне өзгерістер енгізуге ынталандырады деп ойлаймын. Әдістеме бірлестігіндегі әріптестеріммен бірігіп жұмыс жасай отырып, жоспарды жүзеге асырып, нәтижесін көремін деп ойлаймын. Білім берудегі оңтайлы өзгерістер сапалы білімге қол жеткізері анық деп ойлаймын. Өйткені бйылғы оқу жылында жаңартылған білім беру курстарынан бірнеше пән мұғалімдері өтіп жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша жұмыс жасап жатыр.

Қолданылған әдебиеттер:

1 Мұғалімге арналған нұсқаулық, «НЗМ»,ДББҰ ПШО,2017ж.

2.Үлестірме материалдар, бірінші апта, 2017ж.

3. Үлестірме материалдар,екінші апта, 2017ж.

4. Үлестірме материалдар,үшінші апта, 2017ж.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Геометрия

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Дұрыс көпжақтар

Автор: Бөлегенова Гаухар Даулетхановна

Дата: 16.11.2017

Номер свидетельства: 439076
