Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: Социализм НОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Боранбаева А.А |
Күні: 29.01.2019ж Сынып:7 | Қатысқандар саны: 6 Қатыспағандар саны:0 |
Сабақтың тақырыбы | Топырақтың экологиялық проблемалары |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.4.5- топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады |
Сабақтың мақсаттары | 1. Топырақтың экологиялық проблемаларын анықтайды 2. Топырақтың ластануын және оны қалай қалпына келтіру жолдарын қарастырады. |
Бағалау критерийлері | Білу: География ғылымының салаларын анықтайды,ажырата біледі Түсіну:Топырақтың ластануы және оны қалай қалпына келтіру керектігін түсіндіреді. Қолдану: Топырақ эрозиясы тән аумақтарды анықтап көрсетеді. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын дамытады, географиялық дерек көздерімен танысады, өз ойларын жеткізеді Пәнге тән терминология: Эрозия- топырақты жүйесіз пайдалану нәтижесі Мелиорациялау- топырақтың құнарлығын сақтау үшін республика көлемінде жүрізілетін жұмыс. Рекультивация- топырақтың құнарлығын сақтау үшін республика көлемінде жүрізілетін жұмыс. |
Құндылықтарды дарыту | Шығармашылық, сыни тұрғыдан ойлай білу. Топтық, жұптық жұмыстар жүргізу барысында оқушылар бір – біріне құрмет көрсету. |
Пәнаралық байланыс | Химия – топырықтың құрамындағы әртүрлі химиялық элементтерді үйренгенде байланысады. Биология – топырақтың тірі организмдермен байланысы. |
Бастапқы білім | Топырақтың түрлерін ажырата алады, құрылымын туралы анықтамаларды біледі |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы. 10 минут | Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, жағымды ахуал туғызу. Үй тапсырмасы: «Ротация»әдісі бойынша топтар бір біріне өткен тақырып бойынша сұрақтар қойып жаңа тақырыпты байланыстырады. | Қағаз қиындылары Смайликтер |
Сабақтың ортасы 15минут 10 минут Сабақтың соңы. 5минут | Бейнеролик көрсету. Тапсырма. «Көрнекілік» әдісі. Топырақтың пайда болуы тақырыбына бейнеролик көрсетіледі. Топырақ туралы керек м. Дескриптор: Бағалау критерийі | № | Дескрипторлар | +/- | Оқушылар бейнематериалдан көргенін мұғалімнің сұрақтары арқылы ашу, талдау. | 1 | Топырақты құрайтын факторларды айтады. | | 2 | Топырақтану ғылымын зерттеген кім екенін біледі | |
Тәжірибе көрсету ҚБ Рефлексия Кері байланыс: Құмыраға гүл салу арқылы білім деңгейлері байқалады. Қызыл гул – түсінбедім Сары гул – жартылай түсіндім Жасыл гул – жақсы түсіндім
Үй жұмысы. «Картамен жұмыс» Төмендегі суретке тақырып қойыңыз және 200 сөзден тұратын шағын эссе жазыңыз. Эссеге ұсынынылатын критерий: 1.Суретке тақырыптың қойылуы; 2.Эссенің тақырыпқа сай болуы; 3.200 сөзден аспауы керек; | Интербелсенді тақта, слайд
Таратпа материалы, дәптер, карта
Интербелсенді тақта, слайд Стикер, смайликтер |
Саралау – оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз. Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз | Бағалау сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушыларға өзара байланыс орнату үшін топтық және жұптық тапсырмалар беріп отырдым. Нәтижетсінде оқушы білімі сараланып және оқушы деңгейін анықтай аладым. | Оқушылардың жұмыс жасау барысын бақылап, қажет кезде кеңестер беріп отырдым. Әр топ өз жұмыстарын аяқтаған соң жақсы жақтарын атап отырдым.Үздік жауап беруші оқушыларды атап , марапаттап отырдым
| Сыныпта тазалықты сақтау, қауіпсіздік ережесін сақтау. |