kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Орталық қазақстан шаруашылығы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні: География                                                                                     Благодар орта мектебі

Күні: 23.02.2017 ж                                                                                            Пән мұғалімі: Нарымова Гулбану Тлеуқабылқызы

Класс:  9 "А"

Тақырыбы 42

§ 38. Орталық Қазақстанның шаруашылық географиясы.

Мақсаты

Орталық Қазақстан экономикалық ауданының өнеркәсібі туралы білу. Ауыл шаруашылығы мен көлік кешендері жайлы түсіну. Орталық экономикалық аудандағы өнеркәсіп тораптарына талдау жасау.  

Жалпы мақсат

Тақырыпты  түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетін нәтиже

Орталық экономикалық ауданының шаруашылығындағы өнеркәсібінің қара және түсті металлурия өнеркәсібіне, отын өнеркәсібіне, химия мен тамақ өнеркәсібіне маманданғандығын біледі. Ауыл шаруашылығында мал шаруашылығында маманданғандығын түсінеді. Талдау барысында құзіреттілігі артып, алған білімін өмірде қолдана алады.

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін  бағалау және оқуды  бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,  “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл,Тірек сызба, Картамен жұмыс,Кестемен жұмыс, сұрақтар.

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, тақта, стикерлер, кеспе кағазадар, ноутбук

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

                2 минут

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетеу. Оқушыларды топқа бөлу: Ауданың қала аттарымен бөлу.

І топ.Қарағанды: ІІ топ. Жезқазған :       ІІІ топ. Теміртау.

Топ ережесін еске түсіру.

Бағалау парақшасын тарату.

Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Бір – бірлеріне жақсы тілектерін айтады.

 Оқулық, Дүние жүзінің физ.қ және саяси картасы, кескін карта.

Кіріспе

6 минут

Миға шабуыл: Топтарға кеспе қағаздар  таратып, үй тапсырмасын кластер құру арқылы  сұрау.

Тақтаға шығып, әр бір топ кеспе қағаздардан кластер бойнша өздеріне берілген тапсырманы орындайды.

Жұлдызшалар

арқылы бағалау

Карта, оқулық

Түсіну

6 минут

Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында оқушыларға сабағымыздың дәйек сөздеріне мән беру сұралады: «Орталық Қазақстан- Қазақстанның айнасы» дегенді қалай түсінуге болады?

- Демек, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екенін болжай алдыңдарма?

Орталық Қазақстанның шаруашлығы жайлы бейнекөрініс көрсету.

Оқушылар  топтаса отырып рет-ретімен жауап береді.

- Орталық Қазақстан  еліміздің индустриалды ауданы. Себебі жер қойнауы өнеркәсіптің көптеген салаларын дамытуға мүмкіндік беретін табиғат ресурстарына бай болып келеді.

- Орталық Қазақстанның шаруашылығы.

Қолдану

15 минут

Жаңа тақырыппен жұмыс жасау:

Ортаға әр бір топқа бірнеше тапсырма  береу.Тапсырманың орындалуын, сапалық нәтижесін айту.

І. Қарағанды тобы: Ауданның негізгі  маманданған салалары: Тірек сызба арқылы түсінік беру. 

ІІ. Жезқазған тобы: Қосымша салалары мен ауыл шаруашлығына постер құру:

ІІІ. Теміртау тобы: Тиімді және тиімсіз жақтары анықтау. Фишбоун әдісі

Оқушылар мәтінді оқып, бір-бірімен талқылайды. Сұрақтар қояды.

Берілген қағазға өз ойларын жазып шығады. Тақтаға шығып қорғайды:

Басбармақ арқылы бағалау

Таратпа кағаздар

слайд, карта

маркер, слайд, карта

Талдау

8 минут

«Шеңбердегі доп»  оқыта үйрету ойыны Жұптық жұмыс :

« Сен Орталық Қазақстан туралы не білесің?» Мұғалім өтілген   тақырып бойынша сынып  оқушыларына арнап сұрақтар жапсырылған допты  кез келген топқа лақтырады.

 Доп қолына тиген топ, допқа жабыстырылған кез келген бес сұрақты алады келесі топқа лақтырады ол топта дәл осы жағдайды қайталап, келсеі топқа лақтырадыда топтағы оқушылар сұрақтарға жауап береді.   Оқушылар жеке- жеке жауап қайтарады. Әр бір, дұрыс жауаптары үшін жұлдызша  жинайды.

жұлдызшалармен бағалау.

Карта, оқулық

Жинақтау

5 минут

Үйге тапсырма беру

1 минут

Бекіту кезеңі:    Тақырып бойынша білімдерін жинақтау үшін  әр бір топтың қатысушылары бүгінгі сабақта естерінде қалған маңызды деген түйінді сөздерін бір-бір сөзден айтып шығуды тапсыру.

§.38 Орталық Қазақстанның  шаруашылығы. оқу. Кескін картаға кен қазба байлықтарын түсіру.

Оқушылар топтаса отырып, өздерінің алаған білімдерін жинақтау мақсатында бүгінгі сабақта естерінде қалған маңызды деген түйінді сөздерін бір-бір сөзден айтып шығады.

Күнделіктеріне және дәптерлеріне жазып алды.

Мадақтау, бір-бірлерін бағалау.

 Қосымша материалдар Интернет желілері, карта және атлас.

Рефлекция

2 минут

Бес саусақ  кеспелері таратылады.

Оқушылар рефлекциялық кеспені толтырады.

Бағалау парақшасы, Рефлекциялық кестелер

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Орталық қазақстан шаруашылығы»

Пәні: География Благодар орта мектебі

Күні: 23.02.2017 ж Пән мұғалімі: Нарымова Гулбану Тлеуқабылқызы

Класс: 9 "А"

Тақырыбы 42

§ 38. Орталық Қазақстанның шаруашылық географиясы .

Мақсаты

Орталық Қазақстан экономикалық ауданының өнеркәсібі туралы білу. Ауыл шаруашылығы мен көлік кешендері жайлы түсіну. Орталық экономикалық аудандағы өнеркәсіп тораптарына талдау жасау.

Жалпы мақсат

Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру

Күтілетін нәтиже

Орталық экономикалық ауданының шаруашылығындағы өнеркәсібінің қара және түсті металлурия өнеркәсібіне, отын өнеркәсібіне, химия мен тамақ өнеркәсібіне маманданғандығын біледі. Ауыл шаруашылығында мал шаруашылығында маманданғандығын түсінеді. Талдау барысында құзіреттілігі артып, алған білімін өмірде қолдана алады.

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл,Тірек сызба, Картамен жұмыс,Кестемен жұмыс, сұрақтар.

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, тақта, стикерлер, кеспе кағазадар, ноутбук

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі

2 минут


Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетеу. Оқушыларды топқа бөлу: Ауданың қала аттарымен бөлу.

І топ.Қарағанды: ІІ топ. Жезқазған : ІІІ топ. Теміртау.

Топ ережесін еске түсіру.

Бағалау парақшасын тарату.

Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Бір – бірлеріне жақсы тілектерін айтады.


Оқулық , Дүние жүзінің физ.қ және саяси картасы, кескін карта.

Кіріспе

6 минут

Миға шабуыл: Топтарға кеспе қағаздар таратып, үй тапсырмасын кластер құру арқылы сұрау.






Тақтаға шығып, әр бір топ кеспе қағаздардан кластер бойнша өздеріне берілген тапсырманы орындайды.





Жұлдызшалар

арқылы бағалау


Карта, оқулық

Түсіну

6 минут

Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында оқушыларға сабағымыздың дәйек сөздеріне мән беру сұралады: «Орталық Қазақстан- Қазақстанның айнасы» дегенді қалай түсінуге болады?



- Демек, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екенін болжай алдыңдарма?

Орталық Қазақстанның шаруашлығы жайлы бейнекөрініс көрсету.

Оқушылар топтаса отырып рет-ретімен жауап береді.

- Орталық Қазақстан еліміздің индустриалды ауданы. Себебі жер қойнауы өнеркәсіптің көптеген салаларын дамытуға мүмкіндік беретін табиғат ресурстарына бай болып келеді.


- Орталық Қазақстанның шаруашылығы.



Қолдану

15 минут

Жаңа тақырыппен жұмыс жасау:

Ортаға әр бір топқа бірнеше тапсырма береу.Тапсырманың орындалуын, сапалық нәтижесін айту.

І . Қарағанды тобы: Ауданның негізгі маманданған салалары: Тірек сызба арқылы түсінік беру.

ІІ . Жезқазған тобы: Қосымша салалары мен ауыл шаруашлығына постер құру:

ІІІ . Теміртау тобы: Тиімді және тиімсіз жақтары анықтау . Фишбоун әдісі





Оқушылар мәтінді оқып, бір-бірімен талқылайды. Сұрақтар қояды.

Берілген қағазға өз ойларын жазып шығады. Тақтаға шығып қорғайды:







Басбармақ арқылы бағалау


Таратпа кағаздар

слайд, карта


маркер, слайд , карта


Талдау

8 минут

«Шеңбердегі доп» оқыта үйрету ойыны Жұптық жұмыс :

« Сен Орталық Қазақстан туралы не білесің?» Мұғалім өтілген тақырып бойынша сынып оқушыларына арнап сұрақтар жапсырылған допты кез келген топқа лақтырады.








Доп қолына тиген топ, допқа жабыстырылған кез келген бес сұрақты алады келесі топқа лақтырады ол топта дәл осы жағдайды қайталап , келсеі топқа лақтырадыда топтағы оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар жеке- жеке жауап қайтарады. Әр бір, дұрыс жауаптары үшін жұлдызша жинайды.





жұлдызшалармен бағалау.




Карта, оқулық


Жинақтау

5 минут








Үйге тапсырма беру

1 минут

Бекіту кезеңі: Тақырып бойынша білімдерін жинақтау үшін әр бір топтың қатысушылары бүгінгі сабақта естерінде қалған маңызды деген түйінді сөздерін бір-бір сөзден айтып шығуды тапсыру.



§.38 Орталық Қазақстанның шаруашылығы. оқу. Кескін картаға кен қазба байлықтарын түсіру.

Оқушылар топтаса отырып, өздерінің алаған білімдерін жинақтау мақсатында бүгінгі сабақта естерінде қалған маңызды деген түйінді сөздерін бір-бір сөзден айтып шығады.



Күнделіктеріне және дәптерлеріне жазып алды.

Мадақтау, бір-бірлерін бағалау.

Қосымша материалдар Интернет желілері, карта және атлас.

Рефлекция

2 минут


Бес саусақ кеспелері таратылады.





Оқушылар рефлекциялық кеспені толтырады.




Бағалау парақшасы, Рефлекциялық кестелер






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Орталық қазақстан шаруашылығы

Автор: Нарымова Гүлбану Тлеукабыловна

Дата: 27.03.2017

Номер свидетельства: 403801
