География п?нінен "Бразилия" та?ырыбында?ы саба?та ?лестірмелі кеспе пара?тары, тест тапсырмалары, стикерлер мен плакат, географиялы? диктант, сызбан?с?а, ?осымша м?ліметтер ?олданылды. о?ушылар топпен бірлесе отырып, ?з бетінше іздене отырып, тапсырманы ж?мыла орындады. ?й тапсырмасына берілген хабарламаны ?ор?ап, ?лгерімі т?мен о?ушылар же?ілдетілген т?рде берілген кеспе пара?та?ы тапсырманы орындады. білімдерін жан-жа?ты тексеру барысында тест с?ра?тарына жауап беріп, ?ріптестеріні? ?ателерін тексеріп, ?діл т?рде ба?аланып отырды. о?ушылар сызбан?с?аны талдап, топ ішінде м?тінмен ж?мыс жасап, т?сінгенін плакат?а т?сіріп ?ор?ады. географиялы? карта басты ??рал бол?анды?тан топ м?шелері картамен ж?мыс жасады. саба?ты ?орытындылау ма?сатында географиялы? диктантты орындап, білімдерін жина?тады.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по географии на тему "Бразилия" 11-класс.»
Сыныбы: 11 Күні:
Сабақтың тақырыбы: § 48 Бразилияның шаруашылығы
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік – Бразилияның шаруашылығы және оның салалары, сыртқы экономикалық байланыстары мен көлік қатынасы жөнінде түсінік беру;
ә) дамытушылық – топ ішінде жұмыс жасау арқылы талдау, салыстыру, қорытындылау біліктіліктері мен дағдыларын қалыптастыру, ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту;
б) тәрбиелік – өзге елдің шаруашылығын үйрене отырып, өз елінің құндылықтарын құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, иллюстративті-түсіндірмелі, талдау, салыстыру, қорытындылау.
Сабақтың көрнекілігі: тақырыптық карталар, плакаттар, стикерлер, үлестірмелі кеспе және тест парақшалары, географиялық диктант, сызбанұсқа.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу;
ә) Кезекші мәліметі бойынша оқушыларды түгелдеу;
б) Сынып оқушыларын 2 топқа бөлу;
в) Сынып ахуалын ретке келтіру.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
а) §48 Бразилия;
ә) Үлестірмелі кеспе-парақтарымен жұмыс;
б) «Бразилияның ірі қалалары» тақырыбына қысқаша хабарлама даярлау.
ІІІ. Білімдерін жан-жақты тексеру:
Тест;
Сұрақтар :
Бразилияның жерінің ауданы қанша?
Бразилия мемлекетінің астанасы қандай қала?
Қай жылы Бразилияның тәуелсіздігі жарияланды?
Аумағының қанша пайызы оңтүстік жарты шарда жатыр?
Бразилияның ең биік нүктесі.
Бразилия темір кенінің жалпы қоры бойынша дүние жүзінде нешінші орында?
ІV. Жаңа сабаққа даярлық:
Ғалымдар Бразилия экономикасының дамуының бірнеше себептерін атап көрсетеді:
Елдің табиғат ресурстарға, соның ішінде минералдық ресурстарға бай болуы;
Үкіметтің экономиканы қайта құруға бағытталған арнайы бағдарлама қабылдап, оны жүзеге асыру барысында жұмыс істеуі;
Бразилия экономикасына салынатын шетел инвестициясының артуы;
Арзан жұмыс күшімен қамтамасыз етілуі;
Ішкі тұтыну нарығы аясының кеңдігі.
V. Жаңа сабақты түсіндіру:
Оқулықтағы «Бразилияның ұлттық жиынтық өнімінің құрылымы» сызбанұсқасын талдау.
Топтық жұмыс:
Мәтінді оқып, түсінгендерін плакатқа түсіру (5 минут уақыт беріледі). Уақыт аяқталған соң, 2 топ мүшелері жазғандарын қорғайды.
VІ. Сабақты бекіту:
І топқа – Бразилияның басты порттарын анықтап, картадан көрсету;
ІІ топқа – Бразилияның басты сауда әріптестерін анықтап, картадан көрсету.
VІІ. Қорытынды:
Сұрақтар :
Ел экономикасында қандай салалар шешуші рөл атқарады?
Елдегі электр энергиясының қанша пайызы СЭС-да өндіріледі?
Мемлекет шаруашылығында жетекші орын алатын қандай машина жасау компанияларын білесіңдер?
Ауыл шаруашылығының басты дақылдарын атаңдар.
VІІІ. Бағалау, үйге тапсырма:
а) Оқушыларды тиісті бағалау;
ә) Үйге тапсырма: