kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Химия кешені 9 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы:     Химия өнеркәсібі кешені

Мақсаты:   

  Білімділік: Оқушыларға Қазақстан химия өнеркәсібінің құрылымы, заңдылықтары жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

Күтілетін  нәтиже:    

  • Химия күрделі сала екенімен танысу
  • Химия өнеркәсібінің экологиялық аймақтарымен танысу
  • Химия кешенінің ерекшеліктен анықтау
  • Химия өндірісінің географиясымен танысу
  1. Сабақтың тегі:  жаңа сабақ  
  2. Сабақтың түрі: ізденіс
  3. Сабақтың әдісі:  сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу, топтық жұмыс
  4. Көрнекілігі:  Қазақстанның  физикалық картасы,интерактивті тақта, слайд, қосымша материалдар

 Пән аралық байланыс: Хмиия, әдебиет

Сабақтың барысы

І Ұйымдастару кезеңі:

Көңіл күйің қандай?

өте жақсы    жақсы Орташа
Оқушыларға суреттер бере отырып, үш топқа бөлу.

1-топ: кен химиясы

2-топ.негізгі химия

3-топ.полимер химиясы

Топ ережесі

1 Бірлесіп жұмыс жасау

2 Бір-біріміздің пікірін тыңдау

3 Уақытпен санасу

4 Белсенді қатысу

5 Ынтымақтастық

6 Тыныштықты сақтау

І.   «Ойлан тап» ойыны

Интерактивті тақтадан смайликтерді таңдап, берілген тапсырманы орындау

тапсырма

Кәсіпорынның директоры оның зауыты 15 түрлі өнім шығаратынын айтты. Ұжым екі мәселені шешеді. Біріншісі-шикізат мәселесі Қазір зауыттасып әкелінген концентраттармен жұмыс істейді.Екінші мәселесі –мырыш зауытын салу. Кеңес уақытында қателік жіберілген,  яғни тек қорғасын өндірісін қалыптастырып, мырыш концентратын Шығыс Қазақстанға жіберіп отырған.Бірақ мырыш қорғасынға қарағанда қымбаттырақ, мырышщ шығармағннан, кейін зауыт үлкен зиян шегіп отыр. Директор қай зауыт туралы айтты.

 

Видео көрсету

ІІ.  Қызығушылықты ояту

  1. 1. Химия өнеркәсібі дегенде нені түсінесің?
  2. 2. Химиялық заттарды атаңдар
  3. 3. Күнделікті тұрмыстағы заттар
  4. 4. Резеңке қандай зат?
  5. 5. Ас тұзы ше?

ІІІ. Мағынаны тану

3. Жаңа сабақ

Видео көрсету   «Қазақстанның химия өнеркәсібі»

  1. Тірек-сызбалар сөйлейді / постер қорғау/

№1 тірексызба

Химия өнеркәсібі

 №2 тірексызба

Химия өнеркәсібінің  үш ерекшелігі

  № 3 тірексызба

Химия өнеркәсібін орналастырудың негізгі факторлары

  Столдың үстіне тұрмыстық заттар қойып, өз топтарына қатысты заттарды таңдар алады

  1. Сода
  2. Кір жуатын ұнтақ
  3. Сусабын
  4. Көмір
  5. Ас тұзы
  6. Әктас
  7. Сіріңке
  8. Бутулка
  9. Дәрі –дәрмек
  10. Шина

2) 9- сызбанұсқамен жұмыс

Химия өнеркәсібінің салалық құрамы

Химия өнеркәсібі

Органикалық синтез бен полимер химиясы.

Негізгі химия

Кен химиясы

Сода өндірісі, күкірт қышқылы, минералды тыңайтқыштар

Фосфор және калий тұздары, ас тұзы, апатит.

Жасанды талшық, жасанды каучук, пластмасса, бояу, кір жуатын ұнтақ.

  3) Мәтінмен жұмыс. Әр оқушы өзінің жеке тапсырмасы бойынша жұмыс жасау. / Жеке оқушымен жұмыс/

  1. Қазақстанда химия өнеркәсібінің дамуына қандай факторлар әсер етеді?
  2. Қазақстанда химия өнеркәсібінің қандай саласы жақсы дамыған?
  3. Неліктен химия өнеркәсібі энергияны, суды, шикізатты көп тұтынады?
  4. Химия өнеркәсібінің түсті металлургия  кәсіпорындарымен қандай байланыстары бар?
  5. Химия өнеркәсібінің басқа өнеркәсіп салаларынан басты ерекшелігі қандай?

4) Картамен жұмыс. 114 бет Қазақстан химия өнеркәсібі картасы

5 саланың өндіріс орындарын табу.

ІҮ. Ойтолғаныс

4) Жаңа сабақты бекіту.

І топ Жазбаша жауап беру

1) Химия өнеркәсібі нені анықтайды? (Т.П.)

2) Жасанды 5-6 затты ата? (пластмасса, бояу, тыңайтқыш, дәрі, полиэтилен)

3) Күкірт қышқылын алу үшін не қажет? (S/ H2O)

4) Жанбайтын талшық шығаратын зауыт қай қалада? (Қостанай)

5) Ірі 5 фармацевтика фабрикасын ата?(Ромат, Химфарм, Нобел Алматы, Қарағанды)

6) Қазақстан химия өнеркәсібінің болашағы туралы?

7) Негізгі химияны құрайтын «4 таған». (H2SO4)

ІІ топ      Семантикалық карта (+)

 ІІІ топ  тест

  1. Қазақстандағы  өнеркәсіп саласындағы ең жас сала.

А)  отын- энергетика. Б) машина жасау. В) химия өнеркәсібі. С) металлургия.

2.  Химия өнеркәсібі шығарады.

А)  саз, гипс, тақта тас.  В) пресс-автомат, бөлшек жасау, рентген аппаратуралары.

Б) дәрі-дәрмек, тыңайтқыштар, залалсыздандырғыш заттар. С) темір, мыс, мырыш.

3. химия өнеркәсібін орналастыру факторлары.

А)  шикізат, су.     Б) энергетика, тұтыну.  В) экологиялық факторлар.  С) барлығы.

4. Кен химясы өндіреді.

А) фосфарит, тұз, күкірт қышқылы.   В) пластмасса, химиялық талшықтар, жасанды  каучук.

Б) дәрі-дәрмек, тыңайтқыштар, залалсыздандырғыш заттар.   С) саз, гипс, тақта тас.

5. Фосфор тұздары зауыты қайда орналасқан?

А)  Таразда.  Б) Ақтөбеде.  В) Шымкентте. С) Өскеменде.

6. Полимерлер химиясы не шығарады?

А) фосфарит, тұз, күкірт қышқылы.   В) пластмасса, химиялық   талшықтар.

Б) дәрі-дәрмек, тыңайтқыштар, залалсыздандырғыш заттар.    С) саз, гипс, тақта тас.

7. Қазақстандағы ірі фармацевтика зауыты қайда орналасқан.

А)  Таразда.  Б) Ақтөбеде.  В) Шымкентте. С) Өскеменде.

Қорытынды бөлім  

Видео көрсету «Химия өнеркәсібінің қазіргі тынысы»

Эссе жазу  «Қазақстан химия өнеркәсібінің болашағы»

Рефлексия

1. Бүгінгі өткен сабақ жайлы ой – пікірің
2. Келесі сабақтың қалай өткенін қалайсың
3. Ұстазға айтар тілек, ұсынысың

5. Үйге тапсырма. 

§21 Химия өнеркәсібі кешені оқу 112 бет  Химия өнеркәсібінің орталықтарын жаттау.

Реферат жазу : Химияның экологиясы

  • Өз облысымдағы химия өнеркәсібі

6. Бағалау     Критерий арқылы бағалау

                  Стикер тарата отырып, кері байланыс алу.

                Уақыт қалса оқушылардың кері байланыстарын оқып шығу

Ұпай 1-5 аралығында

Оқушының аты-жөні

«Ойлан тап» ойыны

Қызығушылықты ояту

Мағынаны тану

ІҮ.    Ойтолғаныс

Эссе жазу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Химия кешені 9 сынып»




«№1 Жамбыл атындағы орта мектебі» МКМ














«Химия өнеркәсібі кешені»

9 ә сынып











География пәнінің мұғалімі

Надирбекова Эльмира
















Бекітемін...........................30.11.2016ж.

Пәні: география

Сынып 9 ә

Күні: 30.11.2016ж

Тақырыбы: Химия өнеркәсібі кешені

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Қазақстан химия өнеркәсібінің құрылымы, заңдылықтары жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

Күтілетін нәтиже:

  • Химия күрделі сала екенімен танысу

  • Химия өнеркәсібінің экологиялық аймақтарымен танысу

  • Химия кешенінің ерекшеліктен анықтау

  • Химия өндірісінің географиясымен танысу

  • Сабақтың тегі: жаңа сабақ

  • Сабақтың түрі: ізденіс

  • Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу, топтық жұмыс

  • Көрнекілігі: Қазақстанның физикалық картасы ,интерактивті тақта, слайд, қосымша материалдар

Пән аралық байланыс: Хмиия, әдебиет

Сабақтың барысы

І Ұйымдастару кезеңі:

Көңіл күйің қандай?

өте жақсы жақсы Орташа
Оқушыларға суреттер бере отырып, үш топқа бөлу.

1-топ: кен химиясы

2-топ.негізгі химия

3-топ.полимер химиясы

Топ ережесі

1 Бірлесіп жұмыс жасау

2 Бір-біріміздің пікірін тыңдау

3 Уақытпен санасу

4 Белсенді қатысу

5 Ынтымақтастық

6 Тыныштықты сақтау

І. «Ойлан тап» ойыны

Интерактивті тақтадан смайликтерді таңдап, берілген тапсырманы орындау

тапсырма

Кәсіпорынның директоры оның зауыты 15 түрлі өнім шығаратынын айтты. Ұжым екі мәселені шешеді. Біріншісі-шикізат мәселесі Қазір зауыттасып әкелінген концентраттармен жұмыс істейді.Екінші мәселесі –мырыш зауытын салу. Кеңес уақытында қателік жіберілген , яғни тек қорғасын өндірісін қалыптастырып, мырыш концентратын Шығыс Қазақстанға жіберіп отырған.Бірақ мырыш қорғасынға қарағанда қымбаттырақ, мырышщ шығармағннан, кейін зауыт үлкен зиян шегіп отыр. Директор қай зауыт туралы айтты.


.

Видео көрсету

ІІ. Қызығушылықты ояту

  1. 1. Химия өнеркәсібі дегенде нені түсінесің?

  2. 2. Химиялық заттарды атаңдар

  3. 3. Күнделікті тұрмыстағы заттар

  4. 4. Резеңке қандай зат?

  5. 5. Ас тұзы ше?

ІІІ. Мағынаны тану

3. Жаңа сабақ

Видео көрсету «Қазақстанның химия өнеркәсібі»

  1. Тірек-сызбалар сөйлейді / постер қорғау/

1 тірексызба



Химия өнеркәсібі








2 тірексызба



Химия өнеркәсібінің үш ерекшелігі








3 тірексызба


Химия өнеркәсібін орналастырудың негізгі факторлары






Столдың үстіне тұрмыстық заттар қойып, өз топтарына қатысты заттарды таңдар алады

  1. Сода

  2. Кір жуатын ұнтақ

  3. Сусабын

  4. Көмір

  5. Ас тұзы

  6. Әктас

  7. Сіріңке

  8. Бутулка

  9. Дәрі –дәрмек

  10. Шина

2) 9- сызбанұсқамен жұмыс

Химия өнеркәсібінің салалық құрамы






















3) Мәтінмен жұмыс. Әр оқушы өзінің жеке тапсырмасы бойынша жұмыс жасау. / Жеке оқушымен жұмыс/

  1. Қазақстанда химия өнеркәсібінің дамуына қандай факторлар әсер етеді?

  2. Қазақстанда химия өнеркәсібінің қандай саласы жақсы дамыған?

  3. Неліктен химия өнеркәсібі энергияны, суды, шикізатты көп тұтынады?

  4. Химия өнеркәсібінің түсті металлургия кәсіпорындарымен қандай байланыстары бар?

  5. Химия өнеркәсібінің басқа өнеркәсіп салаларынан басты ерекшелігі қандай?

4) Картамен жұмыс. 114 бет Қазақстан химия өнеркәсібі картасы

5 саланың өндіріс орындарын табу.

ІҮ. Ойтолғаныс

4) Жаңа сабақты бекіту.

І топ Жазбаша жауап беру

1) Химия өнеркәсібі нені анықтайды? (Т.П.)

2) Жасанды 5-6 затты ата? (пластмасса, бояу, тыңайтқыш, дәрі, полиэтилен)

3) Күкірт қышқылын алу үшін не қажет? (S/ H2O)

4) Жанбайтын талшық шығаратын зауыт қай қалада? (Қостанай)

5) Ірі 5 фармацевтика фабрикасын ата?(Ромат, Химфарм, Нобел Алматы, Қарағанды)

6) Қазақстан химия өнеркәсібінің болашағы туралы?

7) Негізгі химияны құрайтын «4 таған». (H2SO4)

ІІ топ Семантикалық карта (+)

ІІІ топ тест

  1. Қазақстандағы өнеркәсіп саласындағы ең жас сала .

А) отын- энергетика. Б) машина жасау. В) химия өнеркәсібі. С) металлургия.

2. Химия өнеркәсібі шығарады.

А) саз, гипс, тақта тас. В) пресс-автомат, бөлшек жасау, рентген аппаратуралары.

Б) дәрі-дәрмек, тыңайтқыштар, залалсыздандырғыш заттар. С) темір, мыс, мырыш.

3. химия өнеркәсібін орналастыру факторлары.

А) шикізат, су. Б) энергетика, тұтыну. В) экологиялық факторлар. С) барлығы.

4. Кен химясы өндіреді.

А) фосфарит, тұз, күкірт қышқылы.

В) пластмасса, химиялық талшықтар, жасанды каучук.

Б) дәрі-дәрмек, тыңайтқыштар, залалсыздандырғыш заттар.

С) саз, гипс, тақта тас.

5. Фосфор тұздары зауыты қайда орналасқан?

А) Таразда. Б) Ақтөбеде. В) Шымкентте. С) Өскеменде.

6. Полимерлер химиясы не шығарады?

А) фосфарит, тұз, күкірт қышқылы. В) пластмасса, химиялық талшықтар.

Б) дәрі-дәрмек, тыңайтқыштар, залалсыздандырғыш заттар.

С) саз, гипс, тақта тас.

7 . Қазақстандағы ірі фармацевтика зауыты қайда орналасқан.

А) Таразда. Б) Ақтөбеде. В) Шымкентте. С) Өскеменде.

Қорытынды бөлім

Видео көрсету «Химия өнеркәсібінің қазіргі тынысы»

Эссе жазу «Қазақстан химия өнеркәсібінің болашағы»

Рефлексия

1. Бүгінгі өткен сабақ жайлы ой – пікірің
2. Келесі сабақтың қалай өткенін қалайсың
3. Ұстазға айтар тілек, ұсынысың

5. Үйге тапсырма. 

§21 Химия өнеркәсібі кешені оқу 112 бет

Химия өнеркәсібінің орталықтарын жаттау.

Реферат жазу

  • Химияның экологиясы

  • Өз облысымдағы химия өнеркәсібі

6. Бағалау Критерий арқылы бағалау

Стикер тарата отырып, кері байланыс алу.

Уақыт қалса оқушылардың кері байланыстарын оқып шығу

Ұпай 1-5 аралығында

Оқушының аты-жөні

«Ойлан тап» ойыны

Қызығушылықты

ояту

Мағынаны

тану

ІҮ. Ойтолғаныс


Эссе жазу
























































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Химия кешені 9 сынып

Автор: Надирбекова Эльмира

Дата: 07.02.2017

Номер свидетельства: 389062
