kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ФРАНЦИЯ. Мемлекеттік құрылымы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары. Халқы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Францияның географиялық орны, табиғаты және табиғат ресурстары. Халқы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ФРАНЦИЯ. Мемлекеттік құрылымы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары. Халқы»


Пәні: География

Сынып: 11

Сабақтың тақырыбы

ФРАНЦИЯ.

Мемлекеттік құрылымы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары. Халқы

Сабақтың мақсаты

Франция мемлекетінің қалыптасу кезеңдерін құрамы мен құрылымы, табиғат жағдайлары мен ресурстарын және халқын анықтайды.

Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту.

Күтілетін нәтижесі

Мемлекеттің қалыптасу кезеңдерін құрамы мен құрылымы, табиғат жағдайлары мен ресурстарын және халқына сипаттама беруді үйренеді.

Сабақтың

әдіс-тәсілдері

Жеке жұмыс, топтық жұмыс. СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. ОүБ және оқуды бағалау. «Ойландырар он сұрақ»,« Сандар сөйлейді», картамен жұмыс, «Кім көп біледі?» ,

Кері байланыс «Не білдім?»

Бағалау

Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды.

Дереккөздер, ресурстар

Оқулық, компьютер, бейнефильм, презентация, Атлас , үлестірмелі материалдар.

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

5 минут

КІРІСПЕ.


1.Оқушылармен амандасу «Сәлем -сөздің анасы»

Қазақша, орысша, ағылшынша сәлемдесу.

Қайырлы күн!

Добрый день!

Good afternoon! (гуд а:фтэну:н!)

2.Түгелдеу.

3.Ой қозғау «Ойландырар он сұрақ»

1. Ұлыбритания экономикасы соңғы жылдары дамудың қандай кезеңіне өтті? постиндустриялық (ақпараттық)

2.Электр энергиясына сұранысты қандай ресурстар қамтамасыз етеді? Жергілікті отын-энергетикалық ресурстар (көмір, мұнай және газ)

3. Ұлыбританияда қандай энергетика жүйесі іске қосылған? Елде «Супергрид» деп аталатын біріңғай жаңа энергетика жүйесі іске қосылған.

4. Ұлыбританияда мұнай өнеркәсібі қай кезден бастап дамыды? ХХ ғасырдың 70-жылдарынан бастап, күшті дами бастады. Мұнай Сауд Арабиясы мен Кувейттен де сатып әкелініп, жағалауларда орналасқан мұнай өңдеу кәсіпорындарында өңделеді, өңделетін мұнайдың жартысына жуығы сырттан тасылады.

5. Мұнай өнеркәсібінде қандай компаниялары жұмыс істейді? Аса ірі «Ройял Датч-Шелл» (Нидерландпен бірге), «Бритиш петролеум», «Бритойл» компаниялары жұмыс істейді.

6. Ел өнеркәсібінің жетекші саласы? Машина жасау

7.Әлемдегі алғашқы ірі танкер қай жылы, қайда жасалды? «Глюкауф» 1886 жылы Ұлыбританияда

8.Ұлыбритания электр техникасын өндіру жөнінен нешінші орын алады?

АҚШ, Жапония және Германиядан кейінгі төртінші орынды алады.

9. Ұлыбританияның ауыл шаруашылығы басты саласы не жатады? Мал шаруашылығы, ол елде өндірілетін ауыл шаруашылығы өнімі құнының 70%-ын береді.


10. Ұлыбританияның көлік жүйесіндегі үлесі қандай? Ішкі көлік қатынасында жолаушыларды тасымалдауда автокөліктер үлесі (90%), теміржол (8%), ішкі әуе жолы (2%)құрайды. Тасжолдардың жиілігі жөнінен ел Еуропада жетекші орын алады; жол жиілігі 1000 км2-ге шаққанда 1580 км-ден келеді, асфальтталған жолдар ең шалғайда орналасқан елді мекендерге дейін жеткізеді.

4.Өзін-өзі бағалау.

Мұғаліммен амандасады. Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді және өзін-өзі бағалайды.

30 минут

НЕГІЗГІ БӨЛІМ.



1.Қызығушылықты ояту (2 минут).

Бейнефильм «Бұл қай ел?»

2.Топқа бөлу. Франция, Париж, гексагон (2 минут).

3.Тақырыпқа түсініктеме беру (3 минут).

5.Мәтінмен танысу (5 минут).

1-топ. Экономикалық-географиялық жағдайы.

2-топ. Табиғаты және табиғат ресурстары.

3-топ. Халқы.

6.Ой толғау (10 минут).

1-топ. Экономикалық-географиялық жағдайының басты ерекшеліктерін сызба түрінде көрсету.

2-топ. Табиғаты және табиғат ресурстарын кесте түрінде көрсету.

3-топ. Халқына кластер құру.

7. Бағалау ( 1 минут).

8.Дәптермен жұмыс. « Сандар сөйлейді» (3 минут).

551; 64,1; 127 мың ; 4807; 2005; 30; 90;500;4 млн;1/10

9.Картамен жұмыс (топтық) Француз қоғамдастығы деп аталатын бірлестікке кіретін бес шалғай департаментті түсіру

(2 минут).

10. «Кім көп біледі?» Берілген сөздері үш тілде атап шығу (2минут).

Ел-страна- (кантри)

Ту-флаг-(флэг)

Ұлт-нация(нейшн)

Тіл-язык-(янгвич)

Ақша –денег (мани)

Астана-столица (кэпитл)

Оқушылар бейнефильмді көріп, сұраққа жауап береді.

Оқушылар Франция, Париж, гексагон атаулары арқылы 3 топқа бөлінеді.


Мәтінмен оқып танысады.

Оқушылар өздеріне берілген тақырыпты сипаттайды.

Бірі-бірі бағалайды.

Дәптерге берілген тапсырманы орындайды.

Кескін картаға аталған бірлестіктерді түсіреді.

Берілген сөздерді үш тілде атап шығады.

5 минут

ҚОРЫТЫНДЫ.



1.Кері байланыс «Не білдім?» (3 минут).

2.Бағалау «Райтинг» әдісі арқылы өзін өзі бағалау (1 минут).

3.Үйге тапсырма:Францияның экономикалық-географиялық жағдайының басты ерекшеліктерін тірек-сызба түрінде жазып келу (1 минут).

Оқушылар қойылған сұраққа жауап береді.

Мұғалімнің қойған бағасын күнделіктеріне қойдырдып алады.

Үй тапсырмасын дәптерге жазып алады.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
ФРАНЦИЯ. Мемлекеттік құрылымы. Табиғат жағдайлары мен ресурстары. Халқы

Автор: Мусева Гаухар

Дата: 27.09.2020

Номер свидетельства: 558606
