Аульбеков Дулат Қарабайұлы
СҚО, Петропавл қаласы
№ 9 орта мектеп
география пәні мұғалімі
Пән: География | Сынып: 6 «Ә» | |||
Тақырыбы | Биосфера туралы ұғым, биосфераның шекаралары | |||
Мақсаты | Білімділік мақсаты – Биосфера тіршілік ортасы екендігін дәлелдей отырып, табиғаттағы тіршіліктің бір-бірімен байланыстылығын анықтау. Биосфера туралы түсінікті дамыту. Дамытушылық мақсаты – Оқушылардың географиялық ой-өрісін жоғарылату, таным белсенділіктерін арттыру, тірек білімдерді есте сақтауға үйрету, жер қабықтарының арасындағы байланысты сипаттай алу, жаңа ұғымдарды түсіндіре алу қабілеттерін және қызығушылықтарын дамыту, экологиялық білімдерін жетілдіру. Тәрбиелік мақсаты – Оқушыларды ынтымақтастыққа, дербестікке, шығармашылық ойлауға тәрбиелеу. Өз ойлары мен пікірлерін еркін жеткізе алуға, тапқырлыққа, ізденушілікке үйрету. Экологиялық тәрбие. | |||
Табыс критерийлері | Биосфера тіршілік ортасы екендігін түсінеді, табиғаттағы тіршіліктің бір-бірімен байланыстылығын анықтайды. Биосфера туралы түсінікті дамыту. | |||
Сабақтың технологиясы мен әдістері | Тірек-сызбалар, сұрақ-жауап әдісі, СТО әдістерін пайдалану, интерактивті әдіс. | |||
Ресурстар | Кітап, маркер, постер, стикер | |||
№ | Сабақ кезеңдері | Оқушы әрекеті | Мұғалім әрекеті | |
1 | Ұйымдастыру | Тренинг: Сыныпта жақсы ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу: Өсімдіктер мен жануарлардың суреттері арқылы топқа бөлу. Кезекші мәлімдемесі. Сабаққа назар аударту. | ||
2 | Үй тапсырмасын қайталау | Тест тапсырмасы арқылы үй жұмысын тексеру | Оқушылардан сұрақтарға жауап алады. | |
3 | Жаңа сабақ Топпен жұмыс | 1-топ. Биосфера деген не? Биосфераның шекаралары жөнінде тірек-сызба құрау. Сұрақ-жауап құрау. 2-топ. Ағзалардың өзара байланысы. Биоценоз. Постер құрып, қорғау. Сұрақ-жауап құрау. | «Топтастыру» стратегиясы. Ой-пікірлерін айтқызу. | |
4 | Жаңа сабақты бекіту | «Биосфера» тақырыбына арналған диктант
5.Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын, ауа мен топырақтан суды бойына сіңіреді. Олар түскен күн қуатының әсерінен күрделі өзгерістерге ұшырайды, яғни органикалық заттарға айналады және бір бөлігі ауаға оттегі түрінде бөлініп шығады.Бұл құбылыс не деп аталады? (Фотосинтез) | Жаңа сабақты бекітуге байланысты тапсырма жұмыстарын орындату. | |
5 | Бес жол өлең | «Биосфера» деген сөзге бес жол өлең жазу. 1.Зат есім 2.2-і етістік 3.Үш сын есім 4.Сөйлем 4-5 сөзден жасалған 5.Синоним. | ||
6 | Сергіту сәті | Орындарынан тұрып, қозғалыстар жасайды. 2 мин. | ||
7 | Қорытындылау | Биосфераға кесірін тигізетін 9 себеп бар: 1) Зауыттардың қалдығы; 2) Мұнайдың теңізге төгілуі; 3) Бомбалардың сынағы; 4) Көлдерге кір судың қосылып кетуі; 5) Зауыттардың түтіні; 6) Орманды кесу; 7) Өзендерді басқа жаққа бұрып әкету; 8) Табиғаттың зіл-залалары; 9) Атом электр станцияларының радиациялары. | Өз пікірін, ойларын айту. | |
8 | Рефлексия | Не ұнады? Не ұнамады? | Сабақтың өту деңгейін анықтау | |
9 | Үй тапсырмасы | §48, эссе «Биосфераға кесірін тигізетін себептер» | ||
10 | Бағалау | Оқушылардың үй тапсырмасын орындауына, сабаққа қатысуына,берген жауаптарына қарай білімдерін өздерін бағалайды. | ||