kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Батыс Қазақстанның шаруашылығы.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Образец открытый урок нового формата.Цель урока:В Западно-ознакомить с географическим положением.Плотность и размещение населения
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Батыс Қазақстанның шаруашылығы.»

Бекітемін:

Мектеп директоры:

Т.Асқаров



Пәні: География

Сыныбы: 9

Мерзімі: 02.03.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Мұстафаева Кенжекүл Мұзапбарқызы

Сабақтың тақырыбы: Батыс Қазақстанның шаруашылығының қалыптасу ерекшеліктері.Халқы.


Қатысқандар саны: 20оқушы

Қатыспағандар саны: 1

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Батыс Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайымен таныстыру.Халықтың орналасуы мен тығыздығына сипаттама беру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Батыс Қазақстанға сипаттама беріп,картада орналасу ерекшелігін біліп түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: Географиялық орнын, табиғат ресурстарын зерттеп саралайды.

Кейбір оқушылар: Жер көлемін ораласуын картадан көрсетіп, орналасу ерекшеліктерін анықтай біледі. Маманданған саласының басқа салалармен байланысын анықтайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар: Ауданның құрамына сипаттама береді.

Негізгі сөздер мен тіркестер: жер ресурсы,су ресурсы,рекреациялық ресурс,урбандалу,ЭБХ.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Батыс Қазақстан мамандану саласы бойынша ,табиғат ресурсына талдау жасау.

Талқылауға арналған тармақтар: оқулық материалдары мен АКТ-да электрондық оқулықтағы көрсетілген сөз бойынша талдау. Үлестірме материалдардағы тапсырмалар.

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Оқушылар егер мен сендерге «Қазақстан» десем ойларыңа нендей нәрсе келуі мүмкін? Мысалы оның жер көлемі, экономикалық аймақтары т.с.с. ойлар келе бастайды.

Ал енді оқушылар «ЭБХ» деген тіркесті естігенде ойымызға нендей нәрселер келеді?

Жазылым бойынша ұсыныстар: дәптермен жұмыс, постер жасау. Кесте толтыру

Алдыңғы оқу

Орталық және Шығыс Қазақстан экономикалық географиялық жағдайын ,негізгі орталықтарын біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

(2 минут)



(8 минут)

Ұйымдастыру кезеңі;шаттық шеңбері

Шеңбер жасап бір біріне жылы тілектерін айтады.


«Атырау, Ақтөбе, Орал, Ақтау» қала аттарымен топқа бөлінеді;

Бақылаушы сайланады, бақылаушы парағы беріледі.

стикер

Үй тапсырмасын сұрау.

«Графикалық диктант» әдісі бойынша

1. Шығыс Қазақстанда дамыған сала ауыл шаруашылығы

2.Ш.Қазақстан облысының әкімшілік орталығы Семей қаласы.

3.Ең ірі су қоймасы Бұқтырма

4.Үлбі мен Ертістің құйылысында орналасқан қала Өскемен.

5.Шығыс Қазақстандағы толық циклді комбинат орналасқан қала Риддер

Үлестірмелі кеспелер



Жауап:

  • 1 «жоқ» -

  • 2 «жоқ» -

  • 3 «ия» +

  • 4 «ия» +

  • 5 «жоқ» -


Ортасы

(3 минут)





(15 минут)





(7 минут)





(3 минут)



(3 минут)

Жаңа сабақ

«Миға шабуыл»әдісі бойынша сұрақтар береді. «Қазақстан»дегенде ойларыңа не келеді?

Оқулық мәтіні бойынша Постер жасау және қорғау.топтарға тапсырма бөліп беріледі

1-топ:ЭГЖ және табиғат жағдайы

2-топ:Табиғат ресурсы

3-топ:Жер және су ресурсы

4-топ:Халқы



Жазу дәптерлері

Интербелсенді тақта,флипчарт,маркер

Бекіту тапсырмалары:

1-топ:«Тест тапсырмасы»

2-топ: Урбандалу деңгейін анықта. Кестемен жұмыс

3-топ:Географиялық диктант

4-топ:Картадан падалы қазбаларды анықта.

Карта,атлас ,кескін карта

Кеспелер

А3 парақтары, түрлі-түсті маркерлер, магниттер

«басбармақ»әдісімен бір бірін бағалау

«Кел , ойланайық» сергіту сәті.

Суреттегі құбылыстарға ой қорытындылайды

Интербелсенді тақта

суреттер

«Дұрыс оқы» ойыны 
Мақат –АТАҚМ

Құлсары- АСЫРҰЛҚ 
Жетібай- ТАЖЕІБЙ
Кемпірсай- САЙРПІКЕМ

Түрлі-түсті стикерлер

Бағалау парағы

Аяқталуы

(2 минут)

Кері байланыс ( стикерлерге ойларын жазып жабыстырады). «даму ағашы»

Бақылаушы топ мүшелерінің бағаларымен таныстырады.

Түрлі-түсті стикерлер

Бағалау парағы

Қосымша ақпарат : Кен орындарын игеретін Қазақстандағы ірі компаниялар туралы қосымша ақпарат алады.

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

48 параграф қайталап келу;

Қазақстан халқының облыстар бойынша тығыздығын есептеу.

Стикер арқылы;

Бас бармақ әдісі бойынша кері байланыс алу

(1 минут)

Әдебиет

География

Математика, АКТ

Балалардың дүниетанымын арттыру,жерін құрметтеуге баулу

Рефлексия.

Сабақ, оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



  • Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз






















































Бекітемін:

Мектеп директоры:

Т.Асқаров



Пәні: География

Сыныбы: 9

Мерзімі: 13.03.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Мұстафаева Кенжекүл Мұзапбарқызы

Сабақтың тақырыбы: Батыс Қазақстанның қалалары


Қатысқандар саны: 24оқушы

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушыларға Батыс Қазақстанның қалалары туралы білім бере отырып, өз бетімен білім алуына жағдай жасау. 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Батыс Қазақстанның қалаларын ауылдық елді мекендерін қалаларының экономикалық географиялық жағдайы туралы білімін қолдана біледі. Батыс Қазақстанның қалаларының мәдениет орындарын, ірі кәсіпорындарын және ауылдық елді мекендерінің маңызын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: Картамен жұмыс жүргізу барысын Батыс Қазақстан қалаларының орналасу ерекшелігінің таралуын ажырата біледі.
Батыс Қазақстанның қалаларындағы халықтың қоныстануына талдау жасайды

Кейбір оқушылар: Батыс Қазақстанның ежелгі қалаларын сипаттай отырып,мамандануы бар қалаларды салыстырады, талдау жасайды,қосымша мәліметтер береді.

Тілдік мақсат

Оқушылар: Ауданның қалаларына сипаттама береді.

Негізгі сөздер мен тіркестер: экономикалық аудан, урбандалу, порт .

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Батыс Қазақстан қалаларының мамандану саласы бойынша ,табиғат ресурсына талдау жасау.

Талқылауға арналған тармақтар:Үлестірме материалдардағы тапсырмалары.Батыс Қазақстанның қай қаласы ең ежелгі?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Оқушылар егер Қалалар және урбанизация деген тіркесті естігенде ойымызға нендей нәрселер келеді?Қалалар неліктен бір бірінен айырмашылық жасайды?

Жазылым бойынша ұсыныстар: дәптермен жұмыс, постер жасау. Кесте толтыру

Алдыңғы оқу

Орталық және Шығыс Қазақстан экономикалық географиялық жағдайын, негізгі орталықтарын біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

3 минут



3 минут



5 минут

Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру тренингі н өткізеді. 
Топқа бөліну, топ ережесін еске түсіру.

«Мен сізге ризамын» тренингі 

Кима суреттер

Бағалаушы парағы

«Пазл құрастыру»әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді. (Облыс таңбасы бойынша)

Бақылаушы сайланады, бақылаушы парағы беріледі.

Кима суреттер

Бағалаушы парағы

Үй тапсырмасын сұрау. «сәйкесін тап»

Батыс Қазақстанның қай жерінде өндіріледі? 
Полиэтилен ..........Атырауда
Пластмасса ..........Ақтауда
Ренген жабдықтары........Ақтөбеде
Ферроқорытпалар ............Ақтөбеде
Мұнай жабдықтары.......Атырауда  
Киіз,байпақ............Оралда 

Үлестірмелі кеспелер




Ортасы

3 минут


3 минут



10 минут






2 минут


3 минут



3 минут




2 минут



Жаңа сабаққа кіріспе :

«Миға шабуыл»әдісі бойынша сұрақтар береді. «Қазақстан»дегенде ойларыңа не келеді?

Видеоролик: 
«Батыс Қазақстан қалалары» видеоролик көрсетіледі

Топтық жұмыс.Оқулық мәтіні бойынша Постер жасау және қорғау.топтарға тапсырма бөліп беріледі . «Өкіл »әдісі арқылы топтарға түсіндіреді.

1-топ:Атырау

2-топ:Ақтөбе

3-топ:Орал

4-топ:Ақтау

«басбармақ»әдісімен топтар бір-бірін бағалайды.



Жазу дәптерлері

Интербелсенді тақта,флипчарт,маркер,

Карта, атлас.

Дәптермен жұмыс: терминдер мағынасын ашып жазады.

Бекіту тапсырмалары:

1-топ:«Тест тапсырмасы»

2-топ: Кестемен жұмыс

3-топ: Экспресс сұрақ

4-топ: «Картаны жина» ойыны

«бағдаршам»әдісімен бағалайды.

Жазу дәптерлері


Карта,атлас ,кескін карта

Кеспелер

А3 парақтары, түрлі-түсті маркерлер, магниттер


«Кел , ойланайық» сергіту сәті.

Суреттегі құбылыстарға ой қорытындылайды

Интербелсенді тақта

суреттер

Аяқталуы

5 минут



3 минут

Жеке жұмыс. « Ақылды доп»әдісі

А; «Ү-кестесі» тапсырмасы

В; «Ассосация»

С; «дұрыс оқы» тапсырмасы


Үлестірмелі тапсырмалар

Кері байланыс

Не ұнады:.........................................

Не қиын болды: ..............................

Тілегім: ............................................ Бақылаушы топ мүшелерінің бағаларымен таныстырады.

Түрлі-түсті стикерлер

Бағалау парағы

Қосымша ақпарат : Облыстардағы кен орындарын игеретін Қазақстандағы ірі компаниялар туралы қосымша ақпарат алады.

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Өз бетімен жұмыс, ынтымақтастық атмосферасын құру, топтық сайыс, АКТ тиімді пайдалану, қосымша ақпараттарға талдау, т.б. Қалаларға қосымша мәліметтер жинақтап келу.

Стикер арқылы;

Бас бармақ әдісі ,бағдаршам бойынша кері байланыс алу


Әдебиет

География

Математика, АКТ

Балалардың дүниетанымын арттыру,жерін құрметтеуге баулу

Рефлексия.

Сабақ, оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



  • Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз





Түсініктеме.


Мен бірінші бетпе-бет кезеңіндегі алған теориялық білімімді ескере отырып, мектептегі тәжірбие кезеңінде орта мерзімді жоспарымдағы сабақтарымды 9 «а» сыныпта өткізуді ұйғардым. Жоспарымды мектеп бағдарламасына сай жасадым. Мектеп тәжірибесінде өткізілген сабақтарымның тақырыптары: « Қазақстанның жер бедері», «Аласа таулы аймақтар», «Биік таулы аймақтар» , «Қазақстанның пайдалы қазбалары» деп аталады. Бағдарлама бойынша сабағымның мақсаты: Оқушылардың Қазақстанның табиғатының ерекше табиғи компоненттері жазықтар мен аласа және биік таулар туралы, ондағы өндірілген табиғи байлықтар пайдалы қазбалар туралы мағұлмат бере келе, олардың ерекшелігі мен маңыздылығын ұғындыру, шығармашылық қабілетін арттыра келе, ой-өрісін дамытым. Орта мерзімді жоспардағы тізбектелген сабақтар топтамасында жеті модульді толық кіріктіріп өткіздім. Бұл сабақтарға балалардың сыни тұрғысынан ойлауын дамытып, түрлі жаңа әдіс- тәсілдерді пайдаланып, АКТ-ны қолдана отырып, дарынды және талантты балаларды анықтап , 13-14 жастағы оқушыларға жас ерекшелеріне сәйкес тапсырмалар бердім. Тізбектелген сабақтар топтамасында интербелсенді тақта арқылы венн диаграммасымен жұмыс жасатып, ұқсастықтар мен айырмашылықтары жайлы мағұлмат алды. Жаңа сабақты қорытындылау кезеңінде постермен жұмыс жасатып, ондағы шығармашылық жұмыстарын қорғады. Табиғат көріністерін бейнелеуде оқушылар қиялын дамытты, ойын ашық айтуға, сөздік қорын арттырды. Сабақ барысында балалардың сабаққа ынтасын арттыру үшін сергіту сәтін өткізіп отырдым. Ой қозғау, ой толғау стратегияларын пайдаланып, бейне ролик көру арқылы эссе жаздырып, баланың сыни тұрғыдан ойлануына баса назар аудардым. Оқушыларды бағалауда формативті бағалай келе, бағалау парақшаларына сүйеніп, баллдық жүйеде жиынтық бағасын қойып отырдым. Нәтежесінде оқушылардың география пәніне деген қызығушылығы мен топтағы жұмыс істеу барысында ауызбіршілігі артты. Сондай-ақ сыни тұрғыдан ойлануы, баланың өздігінен ізденуі дамыды. Қорыты айтқанда алдағы уақытта жеті модульге сүйене отырып, сабақтарымда жаңа әдіс-тәсілдерді пайдаланып, оқушылардың сыни тұрғыдан ойлануын дамыту.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Батыс Қазақстанның шаруашылығы.

Автор: Мустафаева Кенжекуль Музапбаровна

Дата: 12.06.2017

Номер свидетельства: 421472
