Тақырыбы: Ішкі сулары
Мақсаттары:
Еуразия материгінің ішкі сулары туралы түсініктеме беру. Олардың ерекшеілктері мен маңыздылықтарына анықтау. Еуразияның ішкі сулары, өзен-көлдері, жер асты сулары, мұздықтары жөнінде түсіндіру.
Күтілетін нәтиже:
Еуразия материгінің ішкі сулары туралы түсінеді. Олардың ерекшеілктері мен маңыздылықтарын анықтайды. Еуразияның ішкі сулары, өзен-көлдері, жер асты сулары, мұздықтары жөнінде түсінеді.
Модуль: СТО, АКТ, оқытудағы жаң тәсіл, бағалау;
Әдіс-тәсіл: репродуктивті, проблемалық;
Құралдары: оқулық, материк және мұхиттар картасы,кескін карта, қосымша материалдар.
Сабақ кезеңдері | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті |
Кіріспе | Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа назарын аударту; | Мұғаліммен амандасу, сабаққа дайындалу. |
Тұсаукесер | Оқушылардан үй тапсырмасын сұрау; берілген кестені тексеру; 1.Тест тапсырмалары (0-5 ұпай) 2. «Сұрақ меннен, жауап сізден» тапсырмасы (0-4 ұпай) | Оқушылар үйге берілген тапсырманы айтып, берілген тапсырмаларды орындайды. |
Негізгі бөлім | Ішкі сулары. Оқушыларға жаңа тақырыппен таныстырып, слайд арқылы түсіндіру. Оқушыларды дәптермен жұмыстандырып, сұрақтарына жауап беру. Еуразия өзендерін алаптар бойынша бөліп, суреттерін көрсету. Өзендерімен қоса, ерекше көлдеріне тоқталу. Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары: 1.Географиялық диктант(0-7 ұпай) а) Су қоры жөнінен Еуразия..орында тұр ә) Материктің 1/3 бөлігін ішкі..құрайды. б) Тынық мұхит алабына..өзені кіреді. в) Үнді мұхит алабына...өзені жатады. г) Атлант мұхит алабына..өзені жатады. д) Солтүстік мұзды мұхит алабына..өзені жатады. е) Ішкі тұйық алапқа мына өзендер...жатады. 2.Еуразия крассворды (0-7 ұпай) Каспий теңізіне құятын басты өзен.
3. «Дұрыс-бұрыс» тапсырмалары (0-5) | Оқушылар бүгінгі күннің жадын жазып, дәптермен жұмыстанады. Түсінбегендерін сұрайды. Бекіту тапсырмаларын орындап, ұпай жинайды. |
Қорытынды | Рефлексия.Оқушылардан бүгінгі сабақ туралы пікірлерін тыңдау; Қорытынды бағалау; Үй тапсырмасы: 1.Бір өзенге сипаттама беру; 2.Эссе “Менің ішкі суларды қорғау жайлы жобам” | Оқушылар бүгінгі сабақ туралы пікірлерін айтады. Ұпайлры саналып, критерийлері бойынша бағалау. Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алу. |
Тақырыбы: Ішкі сулары
Мақсаттары:
Еуразия материгінің ішкі сулары туралы түсініктеме беру. Олардың ерекшеілктері мен маңыздылықтарына анықтау. Еуразияның ішкі сулары, өзен-көлдері, жер асты сулары, мұздықтары жөнінде түсіндіру.
Күтілетін нәтиже:
Еуразия материгінің ішкі сулары туралы түсінеді. Олардың ерекшеілктері мен маңыздылықтарын анықтайды. Еуразияның ішкі сулары, өзен-көлдері, жер асты сулары, мұздықтары жөнінде түсінеді.
Модуль: СТО, АКТ, оқытудағы жаң тәсіл, бағалау;
Әдіс-тәсіл: репродуктивті, проблемалық;
Құралдары: оқулық, материк және мұхиттар картасы,кескін карта, қосымша материалдар.
Сабақ кезеңдері | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті |
Кіріспе | Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа назарын аударту; | Мұғаліммен амандасу, сабаққа дайындалу. |
Тұсаукесер | Оқушылардан үй тапсырмасын сұрау; берілген кестені тексеру; 1.Тест тапсырмалары (0-5 ұпай) 2. «Сұрақ меннен, жауап сізден» тапсырмасы (0-4 ұпай) | Оқушылар үйге берілген тапсырманы айтып, берілген тапсырмаларды орындайды. |
Негізгі бөлім | Ішкі сулары. Оқушыларға жаңа тақырыппен таныстырып, слайд арқылы түсіндіру. Оқушыларды дәптермен жұмыстандырып, сұрақтарына жауап беру. Еуразия өзендерін алаптар бойынша бөліп, суреттерін көрсету. Өзендерімен қоса, ерекше көлдеріне тоқталу. Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары: 1.Географиялық диктант(0-7 ұпай) а) Су қоры жөнінен Еуразия..орында тұр ә) Материктің 1/3 бөлігін ішкі..құрайды. б) Тынық мұхит алабына..өзені кіреді. в) Үнді мұхит алабына...өзені жатады. г) Атлант мұхит алабына..өзені жатады. д) Солтүстік мұзды мұхит алабына..өзені жатады. е) Ішкі тұйық алапқа мына өзендер...жатады. 2.Еуразия крассворды (0-7 ұпай) Каспий теңізіне құятын басты өзен.
3. «Дұрыс-бұрыс» тапсырмалары (0-5) | Оқушылар бүгінгі күннің жадын жазып, дәптермен жұмыстанады. Түсінбегендерін сұрайды. Бекіту тапсырмаларын орындап, ұпай жинайды. |
Қорытынды | Рефлексия.Оқушылардан бүгінгі сабақ туралы пікірлерін тыңдау; Қорытынды бағалау; Үй тапсырмасы: 1.Бір өзенге сипаттама беру; 2.Эссе “Менің ішкі суларды қорғау жайлы жобам” | Оқушылар бүгінгі сабақ туралы пікірлерін айтады. Ұпайлры саналып, критерийлері бойынша бағалау. Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алу. |