kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақстанның климат құрушы факторлары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка составлена лично учителем то есть мной,предназначен для классов с казахским обучением

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстанның климат құрушы факторлары»

Ақтөбе облысы Ойыл ауданы Саға-мектеп балабақшасы Байгельдинова Асель Муратовна



Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Саға мектеп-балабақшасы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Байгельдинова А.

Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстанның климат түзуші факторлары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

9.3. 2.1 Қазақстанның климат түзуші факторларын талдайды


Сабақ мақсаттары:


1.Қазақстанның климат түзуші фактор түрлерін айқындап,түсіндіреді

2.Климат түзуші факторлардың түрлерін ерекшеліктерін бойынша ажыратып,сипаттайды

3.Жергілікті жердегі климат түзуші факторлардың әсерін жоспар бойынша талдау

Бағалау критерииі:


-Климат түзуші түрткіжайттардың ерекшелігін анықтап,сипатамасын береді

Ойлау дағдыларының деңгейі

Түсіну,талдау

Тілдік мақсат:


Оқылым:Мәтінді оқи отырып,климат түзуші факторларды анытайды

Тыңдалым:бейнематериадарды,бір-бірінің пікірлерін тыңдайды

Айтылым,жазылым:диаграмма,суреттер қолдана отырып,метеорологиялық көрсеткіштерді ауызша және жазбаша сипаттайды

Пәнге қатысты лексика мен терминология:циклон,антициклон,радиация циркуляция,ауа массалары,альбедо

Диалогте және жазуда қолданылатын тіркестер:

Климат түзуші факторлар .........................тұрады

Күн радиациясы.......................................бөлінеді

Ауа массасы әсері................................типтері болады

Құндылықтарға баулу:


Қазақстан Республикасының азаматының борышы ұлан-байтақ жерін ұрпақтан-ұрпаққа беру.Туған жерін экологиялық тұрғыдан климатын қорғауға баулу

Пәнаралық байланыс:

математика физика

Алдыңғы білім:

8.3. 2.1 Қазақстанның климат түзуші факторлары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттылулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут









Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,түгендеу.Топқа түрлі түсті стикер арқылы бөліну

Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Алдыңғы білімге оралу:

«Доп лақтыру»әдісі бойынша оқушылардан алдыңғы білімі жайлы сұрақтар қойылады

1. Климатқа теңіздер мен мұхиттардың тигізетін әсері

2.Континенттік климат пен мұхиттық климаттың айырмашылығы неде

3.Ауа массасының түрлері және пайда болу себептері.Ауа райын зерттеу үшін не қажет?

4. Жер бетінің жылынуы неге байланысты

ҚБ: Ауызша мадақтау

Ой қозғау:

Синоптиктер ауа райын қалай болжайды?

Жер бетінің жылынуы неге байланысты?

Қазақстанда күн райын бақылайтын ұйымның атауын білесіндер ме?




Сабақтың ортасы

30 минут

Ой қозғау

















Белсенді оқу

«Кинометафора» әдісі арқылы тақырыпқа байланысты бейнеролик көрсетіледі және оқушыларға бақылау картасы ұсынылады

Бақылау картасы:

-климат түзуші факторлардың қандай түрлері көрсетілді?

-біліміңді оқулықпен толықтыр

Оқушылар «Қазақстанның климат түзуші факторлары»мәтінмен танысады.


1-топ. Қазақстан климаты.Климат түзуші факторлар.

2-топ Күн радиациясы және оның түрлері

Дескрипторы:

-Қазақстанның климат түзуші фактор; түрлерін айқындайды

-Климат түзуші фактор түрлерін түсіндіреді;


ҚБ: бірін-біріне жұлдызша беру арқылы бағалау

1-Тапсырма. Жұптық жұмыс

Климат түзуші факторлардың түрлерін анықтап, ерекшеліктерін бойынша сипаттаңыз:

Кесте толтыр


Климат түзуші фактор

Сипаттамасы







Дескриптор:

- климат түзуші факторлардың түрлерін анықтайды;

-ерекшеліктерін сипаттайды;

ҚБ:үш шапалақ

Саралап оқыту

2-Тапсырма. Жеке жұмыс

2.1. Ақтөбе облысының климаттық картасын пайдалана отырып, қандай климат түзуші факторлардың бар екенін анықтаңыз:


2.2.Батыс Қазақстан облысының климатына әсер етуші факторлар төмендегі жоспар бойынша талдаңыз:

Жоспар:

-климаттық ауа-райының Қазақстанның батысына енуі немен байланысты?

-Континетальды арктикалық ауа Қазақстанның батыс аудандарына еш кедергісіз ене алуы немен байланысты

-Жылдың қай мезгілдерінде арктикалық ауа қазақстанның батыс аймағына әсер етеді

-Егер атмосфера айналымы болмаған жағдайда ақтөбе облысының климаты қалай өзгереді деп ойлайсыңдар

ҚБ: «Сэндвич»



Тақырыптық карта



https://www.youtube.com/watch?v=6NPEv7QURtw























Ақтөбе облысының картасы




Сабақтың соңы

5 минут


Кері байланыс








Бағдаршамның түсіне стикерлер жабыстырады

Саралау -Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Барынша қолдау:Ашық сұрақтар берілді

Тапсырма:

Кинометафора әдісі

Орташа қолдау:Оқушылардың қажеттілігіне қарай жеңілден күрделіге жетелететін тапсырмалар берілді.

Аз қолдау:Қосымша мәліметтер мен деректерді талдау негізінде дәйекті қорытынды жасауға бағыт бердім


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз?

ҚБ Жұлдызша

ҚБ Үш шапалақ

ҚБ Сэндвич


Пәнаралық байланыстар. Денсауық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

АКТ қолдану



Интербелсенді тақтаны дұрыс пайдалануды,оқушылардың орындықта дұрыс отыруын қадағалаймын.

Мақсат бойынша;

Тапсырма бойынша;

Нәтиже немесе жауап бойынша саралау;

Диалог негізінде саралау түрлерін пайдаландым.


Бөлмені желдету;

Қауіпсіздік ережесін сақтау;




Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болы ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен жоспарыма қандай түзетулар енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағалау

1.Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

3. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, /қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?/

1.

2.

4. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

  1. 1.

  2. 2.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақстанның климат құрушы факторлары

Автор: Байгельдинова Асель Муратовна

Дата: 13.01.2020

Номер свидетельства: 535467
