kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Елді мекендердің түрлері, қала халқы, кенттену

Нажмите, чтобы узнать подробности

1- тапсырма: Фигураларды(үшбұрыш, төртбұрыш, квадрат, шеңбер)

беттестіре бүктеу арқылы симметрия осьтерінің санын  анықтау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Елді мекендердің түрлері, қала халқы, кенттену»

Бекітілді

мектеп директоры

______________ Саудабаева.А

«Е.Айшуақұлы атындағы орта мектеп» мемлекеттік мекемесі география пәні мұғалімі Құлтумаева Аляның 9 «А» сыныбына арналған география пәнінен қысқа мерзімдік жоспары.

Апта 7

Күні 4

Сабақ 4

Сабақтың аты

Елді мекендердің түрлері, қала халқы, кенттену

Ресурстар

Интерактивті тақта, интернет материалдары, тапсырма бетшелері,

« не білдік, не үйрендік»? кестесі, картамен жұмыс, постер қорғау

Сабақтың міндеті

Тақырып тұжырымдамасын оқушылардың түсінуін бағалау,

Сабақ сатыларына арналған сұрақтар көмегі арқылы талқылау,

Практикалық жұмыс арқылы ойлы тұжырым жасауға мүмкіндік беру

Сабақтың мақсаты

Әртүрлі елді мекндердің ерекшеліктері туралы білім алу.

Күтілетін нәтиже

Кеңістіктегі фигуралардың симметрия осьтерін;

Симметрия центрін;

Симметрия жазықтықтарын таба біледі.

 Сұрақтарды талқылауға қатыса алады.

Негізгі идея

Жас және физиологиялық ерекшеліктеріне сәйкес білім беру

Тапсырмалары

1-тапсырма.

Практикалық жұмыс.

Фигураларды(үшбұрыш, төртбұрыш, квадрат, шеңбер

беттестіре бүктеу арқылы симметрия осьтерінің санын анықтау.

3-тапсырма.

Оқулықпен жұмыс.

№ 8,9 –есептер.



2-тапсырма. Табиғаттағы,өмірдегі,өнердегі симметрия.

1- модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Постер құру.


4-тапсырма.

Мнемоникалық жаттығу.

Слайд суреттері бойынша қанша сурет есінде қалғанын анықтау.

5- модуль.Талантты және дарынды балаларды оқыту

Сергіту сәті.

Үйге тапсырмалар

№10-есеп.

Интернеттен ең биік ғимарат, ең әдемі ғимарат туралы материалдар қарап келу.

Рефлексия

Стикерлер арқылы кері байланыс орнату.

Бағалау

Формативті бағалау:өзін-өзі, топтың,мұғалім бағалаулары.



Сабақ этаптары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі. Кіріспе.

Сыныппен байланыс орнату.

/1 мин/


Сынып оқушыларын топқа бөлу

/2 мин/


Топ ережесі/ 1 мин/



Бағалау критерийі




Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту

/2 мин/




Сыныптың білім деңгейін анықтау





Сабақ тақырыбын ашу

-Оқушылар, бүгінгі көңіл күйлеріңіз қалай



Сыныптағы оқушылар фигуралар құрастыру арқылы топқа бөлінеді.


Топ ережесі таныстырылады.

Топ мүшелері басшы, хатшы, бақылаушы, репортерді сайлайды.


Оқушылар бағалау критерийімен таныстырылады, әр топқа бағалау бетшесі,топ ережесі беріледі.



-өткен сабақтан негізгі керек деген бірнеше сұрақ қойыңыз,не тапсырма,ребус, ойын т.б . еске түсірту.



-Қандай геометриялық фигураларды білесіздер?

-Геометриялық фигуралар не үшін қажет?

-Геометриялық фигураларды қайда пайдаланамыз?


-Жазықтық туралы не білеміз?

-Жақсы.



Құрастырған фигура атаулары бойынша топтың аты қойылады (куб, призма, пирамида


Оқушылар топ ережесін құрады. Оқушылар рөлдерін бөліп алады.

Оқушылар мұғаліммен бірге бағалау критерийін құрады.



Оқушылардың болжамды жауаптары:

-

-

-



Оқушылардың болжамды жауаптары:

-

-

-



Оқушылардың болжамды жауаптары:

-

Жаңа материалдың тұсаукесері.







Қызығушылық туғызу.

Практикалық жұмыс.





Түсіну.













Қолдану.

Назар аудару және түсіндіру.














Бақылаудың негізінде ойлы тұжырым жасауды үйрену.








Жинақтау



Қиын сәттерді,түсінбеушіліктер

ді түсіндіру және жекелеген оқушыларға көмектесу.



Мнемоникалық жаттығулар.





Қорытынды.





Кері байланыс. Рефлексия





Сабақ нәтижесін бағалау.


Үйге тапсырма:

Жұптық жұмысқа арналған сұрақтар.

-Төртбұрыш фигурасын беттестіріп бүктейміз. Төртбұрыш нешеге бөлінді

-Тағы да қалай беттестіре бүктеуге болады

1- тапсырма: Фигураларды(үшбұрыш, төртбұрыш, квадрат, шеңбер

беттестіре бүктеу арқылы симметрия осьтерінің санын анықтау.


-Бүктеу сызықтарын қалай атайды

-Төртбұрыштың неше симметрия осі бар

-Осылайша квадратты, шеңберді, үшбұрышты неше рет беттестіре бүктеуге болады

-Қанша симметрия осі бар

-Симметрия осі дегеніміз не


Слайд бойынша симметрия центрі, симметрия осі, жазықтыққа қатысты симметрия анықтамасы толықтырылады.

-Алдарыңда кубтың, дұрыс пирами

даның, призманың модельдері бар.

Осы модельдерге қарай отырып кубтың, пирамиданың, призманың симметрия центрлерін,симметрия осьтерін,симметрия жазықтықтарын

топта талқылап анықтаңдар. Қанша симметрия центрі,симметрия осі,

симметрия жазықтықтары бар


-Балалар, симметрия центрі,

симметрия осі,жазықтыққа қатысты симметрия ұғымымен таныстыңдар.

-Қалай ойлайсыңдар, өмірде симметрия болмаса не болады



2-тапсырма.

-Өмірде симметрия қайда қолданылады

-Ойларыңды топ болып ақылдасып постерге орындап көріңдер.



3-тапсырма. №8,9-есептер. Есептер қандай мақсатта берілді. Немесе қандай бағытта ?



-Қандай сұрақтарыңыз бар?




Оқушылардың жадын дамытуға арналған жаттығу.









-Сабақтағы ең құнды мәлімет не болды

-Бүгінгі сабақтан не түйдіңдер



Бүгінгі сабақта бағалайтын оқушы

ларының баллдарын біріктіреді.

№10-есеп.

Интернеттен ең биік ғимарат, ең әдемі ғимарат туралы материалдар қарап келу.

Оқушылардың болжамды жауаптары:

-2-ге бөлінді.

-Енінен, ұзынынан бүктеуге болады.




Оқушылар тәжірибелік жұмыспен айналысады.





Оқушылардың болжамды жауаптары:

Сұрақтардың жауабын жазып қойыңыз

Оқушылар жұп болып ақылдасып, жауаптарын топта талқылап, анықтама береді.



Оқушылар слайд анықтамасын толықтырады



Оқушылардың болжамды жауаптары: Кубтың

1 симметрия центрі бар.

9 симметрия осі,

9 симметрия жазықтығы болады.







-Әдемілік,үйлесімділік болмас еді.



Оқушылар топта постерге ойларын түсіреді.

-Дұрыс пирамиданың,

призманың симметрия центрі болмайды.

Симметрия осі, симметрия жазықтықтары қабырға

ларының санына байланысты болады. Осы сөзді кім айтады? Осы тұжырымға оқушылар мұғалімнің көмегінсіз постер жасау арқылы өздері келу керек

Есептер жұпта, топта талқыланып, тақтада

топтың бір мүшесі түсіндіреді.


Жекелеген оқушылардың түсінбеген сұрақтарына жұптағы екінші оқушы жауап береді.


Балалар тақтадағы суреттер

ге 1 минуттай қарап,қаншасы

есінде қалғанын дәптерге жазады.

Оқушылар кері байланыс жасайды. Стикерлер арқылы оқушылардың пікірін, ұсынысын білу.


Оқушылар жұптарын,топтарды бағалайды.

Оқушылар үй тапсырмасын алады.










































































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Елді мекендердің түрлері, қала халқы, кенттену

Автор: Култумаева Аля Сабитовна

Дата: 24.04.2017

Номер свидетельства: 411418
