kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Уроки по физике для 10 класса

Нажмите, чтобы узнать подробности

Уроки рассчитаны для учащихся 10 класса, обучающихся по программе уровня "Стандарт" по теме "Кинематика"

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Уроки по физике для 10 класса»

Урок фізики у 10 класі

Тема уроку: Механічний рух і його види. Основна задача механіки та способи її розв’язання в кінематиці. Фізичне тіло та матеріальна точка. Система відліку. Відносність механічного руху. Траєкторія руху. Шлях і переміщення.

Цілі уроку:

  • Дидактична: увести поняття механічного руху, ознайомити учнів з основними поняттями, які характеризують механічний рух, надати уявлення про відносність механічного руху; вчити спостерігати різні види механічного руху у природі та техніці, аналізувати й описувати їх.

  • Розвивальна: формувати інтерес до фізичного експерименту, розвивати експериментальні вміння та прагнення проводити експеримент; сприяти активізації творчого мислення учнів, пробуджувати в них пізнавальний інтерес, стимулювати розвиток ініціативи, кмітливості, формування уміння висувати гіпотези, робити припущення та перевіряти їх.

  • Виховна: виховувати практичні навички користування приладами; розширити кругозір учнів, збуджувати інтерес до вивчення фізики.

Обладнання уроку: скляна трубка з підфарбованою водою, в якій підіймається бульбашка повітря, кулька на нитці, картки с завданнями, картки для експрес-контролю.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

План уроку.

  1. Організаційний етап (1 хв.)

  2. Повідомлення мети і задач уроку. Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)

  3. Вивчення нового матеріалу (16 хв.)

  4. Використання отриманих знань (13 хв.)

  5. Контроль та корекція отриманих знань (7 хв.)

  6. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. (3 хв.)

  7. Домашнє завдання (2 хв.)

Конспект уроку.

Етапи уроку

Діяльність учителя

Діяльність учнів

1. Організаційний етап

Привітання учнів, організація робочого місця.


Привітання вчителя, організація робочих місць.

Слухають вчителя.

2. Мотивація навчальної діяльності

Сьогоднішній урок ми почнемо з рядків вірша О.С. Пушкіна:

Движенья нет, сказал мудрец брадатый.

Другой смолчал и стал пред ним ходить.

Сильнее бы не мог он возразить;

Хвалили все ответ замысловатый…

У цьому вірші описується реально дискусія двох вчених. Одним з них був древньогрецький вчений, філософ Зенон (V століття до н.е.), який стверджував, що рух у природі не існує взагалі. Доводив він свої твердження на прикладі задач-апорій ( з грецької «безвихідь, труднощі»). Одна з відомих апорій Зенона має назву «стріла». Прослідкуємо за стрілою, яку випущено з луку, казав вчений. У деякий момент часу вона знаходиться у даній точці, і в цей час вона нерухома. У будь-якій іншій точці стріла також нерухома! Виходить, що стріла нерухома у будь-якій момент часу, а значить, і взагалі не рухається! Руху немає.

У чому ж помилявся Зенон? Що таке рух? На всі ці питання ми спробуємо знайти відповіді у ході проведення уроку

Слухають вчителя

3. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда

Питання:

  • За якими ознаками можна судити, чи знаходиться тіло у стані спокою чи рухається?

  • Наведіть приклади тіл, які у даний час здійснюють механічний рух.

  • А самі ви зараз знаходитеся у стані спокою або руху?


2. Запис у зошит основних понять теми по ходу проведення демонстрацій і бесіди.

3. Демонстрація 1. (зарисувати траєкторію руху кульки на нитці після демонстрації)

4. Демонстрація 2. ( використовується трубка з підфарбованою водою, у якій підіймається бульбашка повітря)

5. Висновки після проведення демонстрацій

Відповідають на питання поставлені вчителем








Роблять записи у зошитах


Спостерігають та роблять висновки





Роблять висновки

4. Використання отриманих знань

1. Усна розминка (Додаток 1.)

2. Розв’язання письмових задач (Додаток 1.)


Відповідають на питання;

Розв’язують задачі на дошці та у зошитах

5. Контроль та корекція отриманих знань

Роздає картки із завданням (Додаток 2)

Виконують завдання у зошитах

6. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Учитель підбиває підсумки уроку, оцінює роботи окремих учнів. Пропонує за бажанням виставити оцінки..

- Що запам’яталось кожному з вас сьогодні?

- Про що ви б хотіли почути на наступному уроці?

Слухають вчителя.

За бажанням називають оцінки.

Приймають участь в обговоренні уроку

7. Домашнє завдання

Задає домашнє завдання. Пропонує накреслити траєкторію руху точки обода колеса автомобіля відносно водія та відносно людини, яка стоїть біля дороги.

Вивчити §

Записують домашнє завдання







Додаток 1.


Усна розминка.


1. Які з тіл нерухомі відносно Землі?

А) М’яч, що лежить на землі

Б) Птах, що летить у небі

В) Пам’ятник

Г) Лижник.


2. Скласти задачі, під час розв’язання яких:

А) Потяг можна вважати матеріальною точкою;

Б) Потяг не можна вважати матеріальною точкою.


3. Чи є точним вираз: «Сонце сходить і заходить»? Що слід додати до цього виразу з погляду фізики?


4. Провідниця стоїть біля дверей вагона поїзда, який відходить від станції. У якій системі відліку вона нерухома, а в якій – рухається?


5. Плавець переплив плавальний басейн довжиною 50 м двічі – туди та назад. Визначити шлях і модуль переміщення плавця.



Розв’язання письмових задач


  1. М’яч, який підкинули від землі вертикально вгору, досяг висоти 10 м. Після цього м’яч спіймали на балконі на висоті 6 м від землі. Визначити шлях і модуль переміщення м’яча.


  1. Гелікоптер, що пролетів у горизонтальному польоті прямолінійно 30 км, повернув під кутом 900 і пролетів ще 40 км. Визначити шлях і модуль переміщення гелікоптера.



  1. Заяць, плутаючи сліди, стрибнув на 1,5 м вперед, потім на 50 см праворуч і ще на 2 м у напрямку, протилежному до першого стрибка. Зобразіть вектор переміщення, визначте його модуль і проекцію на координатні вісі.






Додаток 2.

Картка 1.


  1. Шлях чи переміщення ми оплачуємо при поїздці в таксі? Літаку?


  1. М’яч упав з висоти 2 м, відскочив від підлоги і був упійманий на висоті 1 м. Який шлях і яке переміщення м’яча?


  1. Тіло перемістилося з точки А(2;-4) в точку В(5;0). Знайти переміщення тіла і його проекції на осі координат.


Картка 2.


  1. Спостереження за рухами футболіста показали: за час матчу він пробіг 12 км. Що означає ця величина – переміщення чи пройдений шлях?


  1. Черепаха здолала 80 см за 5 с. Яка швидкість черепахи?


  1. Трамвай їхав із швидкістю 16 м/с. Знайти шлях трамвая за 3 хв.


Картка 3.


  1. Чи можна, знаючи початкове положення тіла і довжину пройденого шляху, знайти кінцеве положення тіла?


  1. Човен проплив по прямій лінії 6 км, потім повернув назад і проплив 2 км. Знайти шлях і переміщення човна.


  1. Фігурист проїхав на ковзанці круг радіусом 20 м. Чому дорівнюють шлях і переміщення, коли він проїде половину круга?















Урок у 10 класі

Тема уроку: Рівняння рівномірного прямолінійного руху.

Цілі уроку:

  • Дидактична: закріпити основні характеристики рівномірного прямолінійного руху та записати його математично; формувати вміння розв’язування задач.

  • Розвивальна: розвивати логічне мислення; сприяти активізації творчого мислення учнів, пробуджувати в них пізнавальний інтерес, стимулювати розвиток ініціативи, кмітливості, формування уміння висувати гіпотези, робити припущення та перевіряти їх.

  • Виховна: виховувати самостійність при розв’язанні задач; розширити кругозір учнів, збуджувати інтерес до вивчення фізики.

Оснащення уроку: тестові завдання картки с завданнями, картки для експрес-контролю.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку.

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань

Експрес -опитування

  • Рівномірний рух – це…

  • У системі СІ одиниці вимірювання шляху, часу, швидкості відповідно є …

  • Швидкість 54 км/год у системі СІ має значення…

  • Відстань s тіло проходить за t секунд. Якщо цю ж відстань тіло пройде за 2t секунд, це означає, що його швидкість…

ІІІ. Повідомлення мети і задач уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учні записують у зошити тему уроку

    1. Вивчення нового матеріалу

  1. Вчитель виводить рівняння рівномірного прямолінійного руху на дошці.

  2. Викладач пропонує самостійно за підручником знайти правило розстановки знаків рівняння руху та зробити висновок(§8)

    1. Контроль та корекція отриманих знань

1.Розв’язання розрахункових задач. Робота у групах (Додаток 1)

2.Виконання різнорівневих завдань у парах (Додаток 2)


    1. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

  • Що ми робили на уроці?

  • Чи досягли ми мети уроку?

  • Які ваші очікування на наступний урок?

    1. Домашнє завдання

Прочитати §8, вивчити формули. Розв’язати задачу вправа 4 № 8 (підручник Є.В.Коршак, О.І.Ляшенко, В.Ф.Савченко

Фізика-10. Рівень стандарту К. «Генеза» 2010)




































Додаток 1.


  1. Рівняннями х1=20t і х2=600+5t задані відповідно рух автобуса і рух велосипедиста. Охарактеризуйте рух кожного з них, а також визначте: а) місце і час, коли автобус дожене велосипедиста; б) координати автобуса і велосипедиста через 25 с від початку спостереження; в) проміжок часу від початку спостереження, через який відстань між ними буде складати 150 м.


  1. З Київа на південь відбув товарний потяг зі швидкістю 54 км/год, а через 2 год у тому ж напрямку відправився експрес зі швидкістю 99 км/год. За який час і на якій відстані від Київа експрес дожене товарний потяг?


  1. Легковий і вантажний автомобілі рухаються рівномірно і прямолінійно у одному напрямку зі швидкістю 72 км/год і 54 км/год відповідно. Визначте, на якій відстані від свого початкового положення легковий автомобіль дожене вантажний автомобіль, якщо у початковий момент часу від відставав від вантажного на 1 км. Скільки часу йому знадобиться?



Додаток 2.

Різнорівневі завдання


  1. Рівняння рух тіла має вигляд: х=15-3t. Охарактеризуйте рух, вкажіть його параметри.


  1. Рівняння руху автомобіля має вигляд: х=-500+20t. Охарактеризуйте рух, вкажіть його параметри.


  1. Рівняння руху лижника має вигляд: х=-10+5t. Охарактеризуйте рух, вкажіть його параметри і визначте: а) координату лижника через 4 с від початку спостереження; б) координату лижника за 2 с до початку спостереження; в) проміжок часу від початку спостереження, через який лижник буде на відстані 20 м від початку координат. Розвяжіть задачу аналітично.


  1. З пунктів А і В, відстань між якими 216 км, назустріч один одному рухаються мотоцикліст і велосипедист зі швидкостями 72 км/год і 10 м/с відповідно. Де та коли вони зустрінуться?


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Уроки по физике для 10 класса

Автор: Гарина Виктория Павловна

Дата: 18.01.2017

Номер свидетельства: 381051
