kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Электр өрісі. Бір текті электр өрісі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Электра статика

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электр өрісі. Бір текті және біртекті емес электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.2- суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқа кернеулігін анықтау үшін пайдаланады

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушы-суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқа кернеулігін анықтау үшін пайдаланады

Көпшілігі-электр өрісі кернеулігі ұғымын түсініп,электрлік өрісінің күш сызықтары қандай болатынын біледі;

Кейбіреуі-электр өрісінде зарядтың қозғалысын анықтан,Кулон заңын қолданып, есептер шығарады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Электр өрісі. Бір текті электр өрісі"»

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Электра статика

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Электр өрісі. Бір текті және біртекті емес электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.2- суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқа кернеулігін анықтау үшін пайдаланады


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушы-суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқа кернеулігін анықтау үшін пайдаланады

Көпшілігі-электр өрісі кернеулігі ұғымын түсініп,электрлік өрісінің күш сызықтары қандай болатынын біледі;

Кейбіреуі-электр өрісінде зарядтың қозғалысын анықтан,Кулон заңын қолданып, есептер шығарады

Бағалау критерийлері

  • электр өрісі кернеулігі ұғымы мен электрлік өрісінің күш сызықтарын біледі.

  • электр өрісінде зарядтың қозғалысын сипаттай алады.

  • Біртекті және біртекті емес өрістерді ажырата алады.


Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Электр өрісі,сынақ заряд, нүктелік зарядтың өріс кернеулігі, күш сызықтар, біртекті өріс, суперпозиция принципі,Кулон заңы.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Электр өрісі дегеніміз .........

Нүктелік зарядтың өріс кернеулігі........... анықталады

Электр өрісінің күштік сипаттамасы .........



Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілінде

Электростатикалық өріс

Электростатическое поле

electrostatic field

Электр өрісінің күштік сипаттамасы

Силовая характеристика электрического поля

Power characteristics of the electric field

Пропорционалдық коэффициент

Пропорциональный коэффициент

Proportional gain

Электростатикалық өріс кернеулігі

Напряженность электрического поля

Electric field strength

Заряд

Заряд

Charge



Құндылықтарды дарыту





  • Оқушылардың белсенділігін арттыру;

  • Сыни ойлау қабілетін дамытуға жағдай жасау;

Пәнаралық байланыстар

Математика /есептер шығару барысында/

АКТ қолдану дағдылары

bilimland.kz,

Бастапқы білім



Электрзаряды.Зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы.Зарядтың сақталу заңы.Кулон заңы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Ұйымдастыру бөлімі

Оқушылармен амандасу және түгелдігін тексеру

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын айқындау.

Үй тапсырмасын сұрау- доп лақтыру әдісі

Бағалау. Әрбір дұрыс жауапқа мах үш ұпайдан беріледі







Оқулық

Сабақтың ортасы

10мин






















































12-мин


























10-мин

Мұғалім іс-әрекеті:

Жаңа сабақ бойынша теориялық материалдармен қысқаша таныстыру.

Интернет ресурстары арқылы қысқаша бейнероликтер көрсету.

Электр өрісінің кернеулігі-электр өрісіне қойылған нүктелік зарядқа әсер етуші күштің, сол заряд мөлшеріне қатынасына тең, векторлық шама

; (2) Электр өрісінің кернеулігі, өрісте орналасқан нүктелік зарядқа әсер етуші күшті анықтайды. (3) тыныштықта тұрған зарядталған бөлшек өрісі кернеулігі векторының бағыты, өріске орналасқан нүктелік оң зарядқа, зарядалған бөлшек тарапынан, әсер етуші күштің бағытымен сәйкес келеді.

Сынақ заряд ұғымы бұл заряд электр өрісін тудырмайды және өте кішкентай, сондықтан қарастырып отырған өрісті өзгертпейді деп болжайды.

Нүктелік зарядтың кернеулігін анықтау үшін Кулон заңын пайдаланып нүктелік зарядтың q біртекті изотропты ортада электр өрісінің ,зарядтан  r  қашықтықта :



   (2)



Е гер 0 (2) формуладан нүктелік зарядтың q кернеулігі  E  барлық нүктелерде q зарядтан радиалды тысқары бағытталады және егер




.

Суретті тапсырма: Кім жылдам.Жекелей жұмыс

Төмендегі берілген қай диаграмма зарядталған екі пластина арасындағы электр өрісін дұрыс көрсетеді?





B

A





C



D

2. Суретте берілген диаграмма екі параллель зарядталған пластиналарды көрсетеді. Төмендегі тұжырымдардың қайсысы Р, Q және R нүктелеріндегі электр өрісін дұрыс сипаттайды?

A P нүктесінде өріс Q және R нүктелеріндегіден күштірек.

B P нүктесінде өріс Q және R нүктелеріндегіден әлсіз.

C Өріс P and Q нүктелерінде бірдей, бірақ R нүктесіндегіден күшті..

D P, Q және R нүктелерінде өріс бірдей.

ҚБ: бірін бірі бағалау

1-тапсырма (дәптерлеріңде орындаңдар).

Нүктелік заряды 27 н Кл-ға тең болғандағы өрісте 3 см, 6 см, 9 см, 12 см, 15 см, 18 см қашықтықтағы кернеулікті есептеп шығарыңдар. Әр жұп тек біреуі үшін есептейді. Кейін кестеге жинақтау.

А. Өріс кернеулігін есептеңдер.

r , қашықтықта






Е·104 Н/Кл






В. Диаграмма сызыңдар.

С. Өріс кернеулігінің арақашықтыққа тәуелділік графигін сызыңдар.

Д. Заряд өрісін сызықтар арқылы бейнелеңдер.

Е. Нәтижелеріңді 11-слайдтағымен салыстырыңдар.

Жұптық жұмыс.

Оқушы іс-әрекеті. Білімлэнд сайтындағы тапсырмаларды жұппен орындау.

Тапсырма дискрипторлары:

  • Оқулық арқылы графиктерді қарастыру.

  • Берілген сұрақтарға жауап беру

Бағалау

Интернет ресурстағы тапсырмалардың барлығын орындаса мах 8 ұпайға иелену

Мұғалім іс-әрекеті: Оқушылардың тапсырмаларды орындау уақытын қадағалау. Кері байланыс беру

Топтық жұмыс. Оқушылар әр түрлі суреттер арқылы 4 топқа бөлінеді.

«Аялдама әдісі» арқылы есептер шығару.

Барлығы төрт аялдама болады. Әрбір аялдамада деңгейлік есептер орналасқан.


Оқушы іс-әрекеті. Оқушылар өз тобымен бірге әрбір аялдамаға тоқтап, берілген есептерді шығарады.


Тапсырма дискрипторлары:

  • Есептің шартын жазу. ХБЖ-не келтіру

  • Қолданатын формуласын жазу

  • Есептің шешу жолы мен жауабын дұрыс жазу


Мұғалімнің іс-әрекеті: Әр топтың тапсырманы ұқыпты орындауын және дұрыс бағалауын қадағалау. Кері байланыс беру

Бағалау. Әрбір дұрыс есепке 3 ұпайдан беріледі. Жалпы топтық жұмыста барлығы мах 12 ұпайды құрайды. Топтар бірін-бірі бағалайды


Таныстырылым









https://bilimland.kz/
















Сабақтың соңы

3-мин

Үй тапсырмасы 8,3 – 8,4 теорияны оқу

есептер жинағынан есептер шығару: № 3,58 – 3,66

Кері байланыс

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Оқушы сабақ барысында жинаған ұпай саны мен бағасын талқылайды, қорытындылайды



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Электр өрісі. Бір текті электр өрісі"

Автор: Бердибаева Рима Кыдырбековна

Дата: 08.08.2020

Номер свидетельства: 555460
