kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

№7.Зертханалық жұмыс. Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау.

Нажмите, чтобы узнать подробности

8.4.2.14 – эксперимент көмегімен электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау;

8.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

8.4.2.15 – кВт*сағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практика жүзінде анықтау;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«№7.Зертханалық жұмыс. Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау.»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Чапаев ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Нуржанова Н.Б

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

№7.Зертханалық жұмыс. Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.14 – эксперимент көмегімен электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау;

8.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау

8.4.2.15 – кВт*сағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практика жүзінде анықтау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: техникалық қауіпсіздік ережелерін білу

электр тогының жұмысы мен қуатының формуласына

есеп шығара алу;

Оқушылардың басым бөлігі: электр тогының жұмысы мен қуатының формуласын практикада қолдану;

Кейбір оқушылар: күнделікті тұрмыстағы электр энергиясының құнын анықтай алу

Бағалау критерийі

  • Техникалық қауіпсіздік ережелерін біледі

  • Электр тогының жұмысы мен қуатының формуласына есеп шығара алады

  • электр тогының жұмысы мен қуатының формуласын практикада қолдана алады

  • күнделікті тұрмыстағы электр энергиясының құнын анықтай алады

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу,түсіну,қолдану,синтез

Тілдік мақсаттар


Ғылыми пәндік сөйлейді.

Тақырыпқа қатысты сөздерді үш тілде жазып оқиды.

Жұмыс-работа-work

Қуат- мощность –power

Уақыт-время-time

Амперметр-амперметр-ammeter

Вольтметр –вольтметр-voltmeter

Қыздыру шамы-лампа-lamp

Құндылықтарға баулу




Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Өндірісті білім мен ғылымды байланастыра отырып, токтың жұмысы мен қуатын өндірістік орындарда пайдаланудың тиімді жақтарын қарастыру.Электр энергиясын аз тұтынып, көп жұмыс жасайтын электр құрылғылары жайлы мағлұмат жинау

Пәнаралық байланыс

Математика,ағылшын тілі.


АКТ-ны қолдану

дағдылары

Интербелсенді тақта,слайд,электрондық оқулық

Алдыңғы білім


Электр тогының жұмысы мен қуаты.Джоуль-Ленц заңы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


І.Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушылармен амандасу

2.Оқушыларды түгендеу

3.Психологиялық ахуал туғызамын

Топқа бөліну «Пазл» әдісі арқылы 2 топқа бөлінеді

(Өлшеуіш құралдардың амперметр, волтьметр суреттерін қиып, кесілген суреттерді пазл ретінде сәйкестендіріп топ құрады).

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау мақсатында

«Қарлы кесек» әдісін пайдаланамын. Әрбір топ оқушылары параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек-кезек алмасады.

1.Электр тогының жұмысы дегеніміз не?

2.Формуласы.Ол қандай шамаларға тең? Өлшем бірлігі қандай?

3.Токтың қуаты дегеніміз не?Формуласы,өлшем бірлігі қандайф?

4.Ток қуатын қадай құрылғымен өлшенеді?

5.Джоуль – Ленц заңын формуласы қандай?

Қ/Б: смайликтер арқылы.


  • Барлығы дұрыс

  • Жартылай дұрыс


  • Мүлдем дұрыс емес






Өлшеуіш құралдардың амперметр, волтьметр, реостат суреттері


Сабақтың ортасы

І. «сұрақ-жауап» әдісі (топтық жұмыс ).

Әр топ техникалық қауіпсіздік ережелерін еске түсіреді

1-топ: амперметр .Қауіпсіздік ережелердің

нұсқаулары қандай?

2-топ: Вольтметр.Жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптар.

Дескриптор Білім алушы

Берілген мәліметтерді нақты айтады.

ҚБ «Басбармақ»

- өте жақсы түсіндірді;



- жақсы түсіндірді;



- орташа түсіндірді

ІІ. Жұптық жұмыс.

Әдіс: "Ойлан,тап!" (Оқушылар жұптасып, талдап практикалық тапсырманы орындайды)

Тапсырма: электр тогының куатты мен жұмысын анықтаңдар.

Құрал-жабдықтар: амперметр, вольтметр, ток көзі, жалғағыш сымдар, шам.секундомер.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Электр тогының куатты мен жұмысын анықтай алады

Электр тізбегін жинақтай алады;

Аспаптарды қолданып I,U анықтай алады

Формуланы біледі, қолданады

электр тогының куатын есептейді

электр тогының жұмысты есептейді

Саралау. Диалог және қолдау көрсету

Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады

ҚБ: От шашу . Бір шапалақ- формуланы біледі,қолданды.

Екі шапалақ -аспаптарды қолданып ток күші мен кернеуді анықтады.

Үш шапалақ - электр тізбегін жинаймы,ток күші мен кернеуді анықтайды, электр тогының қуаты мен жұмысты есептейді.


Жеке жұмыс. / (топтар арасындағы шапшаңдық)

Әр оқушы өзбетінше тапсырмаларды орындайды. Ең бірінші шығарып болған оқушыға қосымша тапсырма беріледі.

Тапсырма: Үйде ата – аналарың ай сайын электр санауыштағы сан мәнге қарап ,тоқтың жұмысына ақша төлеп,түбіртек әкеледі.Сол түбіртекті сіздерде түсіне біліп,өздеріңіз төлеп келуді үйренулеріңіз керек.

Есептуіш

көрсеткіш

көрсеткіш

Шығын

920364

6063

6171

108кВт*сағ

Тариф құны – 7,25 теңге.

Дескриптор: 1кВт *сағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын сандық мәнін ала алады.

Тоқтытың жұмыстық формуласын қолданып электр шығынның есепте алады

Саралау «Қарқын»

Бір ай ішінде электрөлшеуіштің көрсетуі 120 кВт*сағ – қа өзгерді.Осы жазуды түсіндіріңдер. Тариф құны -10,46 теңге. теңге.Күнде қалай және қанша төлеу керек?

ҚБ: «Бағдаршам» арқылы бағалау. Әр оқушы жеке жұмыс жасай отырып, өзінің білімін жетілдіреді. Жұмыс орындалып болған соң, алдарындағы қызыл, сары, жасыл стикердің бірін көтереді.

Жасыл түсті көтерсе, толық түсіндім.

Сары түсті көтерсе, жартылай түсіндім.

Қызыл түсті көтерсе, әлі де жұмыстануды қажет етеді.















































































































Сергіту сәті. «Дауыс беру»

Тапсырмалар слайдта беріледі. Егер тапсырма нәтижесі дұрыс болса, «иә» деп, қолдарын жоғары көтереді, дұрыс болмаса «жоқ» деп қолдарын жанына созады.

ҚБ: «Мұғалімнің мадақтауы»

Тамаша- барлық сұраққа жауап бергендерге

Жарайсың- 1-2 сұрақтан қателескен немесе сұрақты дұрыс тыңдамай қалған

Жақсы,бірақ толықтыру керек -тапсырманың жартысынан көбі орындалған




Сабақтың соңы


Рефлексия:

Кері байланыс











Бірінші баспалдақ: техникалық қауіпсіздік ережелерін білемін

электр тогының жұмысы мен қуатының формуласына есеп шығара аламын;

Екінші баспалдақ: электр тогының жұмысы мен қуатының формуласын практикада қолданамын;

Үшінші баспалдақ: күнделікті тұрмыстағы электр энергиясының құнын анықтай аламын

Үйге тапсырма: Джоуль-Ленц заңы




СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Сыныптағы саралау жұмысының , «тапсырма», топтар арасында «қарқын», әр тапсырма соңында «қортынды» және «бағалау» қолданылады.

Оқу мен оқтудағы әдіс-тәсілдерінің бүкіл топ орындайтын, жұппен орындайтын және жеке орындайтын жұмыс түрлері пайдаланылады.

стикер, топшамалармен жұмыстанады.

Сабақты өткізу барысында «Пазл»,«қарлы кесек» «сұрақ - жауап» әдісі "Ойлан тап" , «практикалық тапсырмалар», «дауыс беру» әдіс-тәсілдерін қолдандым. Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық тапсырмалар беремін.



Әрбір этап сайын бағдаршам, басбармақ, от шашу мадақтау арқылы ынталандырылады.

«Баспалдақ» әдісімен кері байланыс жүргізіледі.

Зертханалық жұмысқа

*«От шашу» бойынша

қалыптастырушы бағалау арқылы жұпқа кері байланыс жасалады

*«Бағдаршам әдісі» бойынша жеке оқушылардың жеке өзін-өзі бағалауы
























Эксперименттік тапсырма барысында оқушылардыңжеке өздері мен өзгелердің өмір қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтауы керек



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
№7.Зертханалық жұмыс. Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау.

Автор: Нуржанова Нагима Бахитовна

Дата: 06.06.2019

Номер свидетельства: 513646
