kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дәутәлиева Шырын Жұмағалиқызы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім беру ұйымының атауы

Үлкеншыған орта мектебі

Пәні:

Физика

Бөлім:

9.3А Сақталу заңдары

Педагогтің аты-жөні:

Дәутәлиева Ш

Күні:

23.01.2023ж

Сынып: 9а

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

№15 Практикалық жұмыс. Дененің кинетикалық энергиясының өзгеруіне қатысты күштің жұмысын салыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.3.6-жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру және есептер шығаруда қолдану;

 Сабақтың  мақсаты

Жұмыс пен энергияның байланысын  біледі,энергияның сақталу заңын және жұмыстың формуласын есеп шығаруда қолданады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

 Өзін-өзі тексеру

Сабақтың басы

7 минут

Өткен білімді еске түсіру

Жаңа сабақ

20минут

Бекіту

5минут

Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут

Ұйымдастыру:

Ынтымақтастықты қалыптастыру: Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.«Артығын алып таста».

Мына берілген суреттердің ортақ байланыстарын атаңдар.

Мына берілген суреттерде ортақ қандай іс-қимыл байланыстырып тұр.

Wordwall қосымшасы  арқылы,түймедақ әдісін пайдаланып оқушыларға үй тапсырмасын пысықтау ретінде бірнеше сұрақтар қоямын.
 1)Толық механикалық энергия дегеніміз не?Формуласын көрсетіңіз.

2)Энергияның өлшем бірлігі?

3)Кинетикалық энергия,кинетикалық энергия белгісін ата?

4)Дененің потенциялдық энергиясы,потенциялдық энергия белгісі?

5)Серпімді деформацияланған дененің потенциялдық энергиясының формуласы?

6)Жұмыс,жұмыстың өлшем бірлігі.

Есеп шығару,кім жылдам?(жеке жұмыс)

1.Егер үйдің әр қабатының биіктігі 3м болса,онда массасы 75 кг адамбаспалдақпен бірінші қабаттан алтыншы қабатқа  көтерілгенде ауырлық күші қандай жұмыс атқарады?

2.Бала динамометрді созып,өзінің тарта алатын ең үлкен күшін анықтады.Ол 400Н-ға тең болып шықты.Серіппені созғанда бала қандай жұмыс атқарады?Динамометр серіппесінің қатаңдығы 10000Н/м.

3.Шойын тоқпақтың 8м биіктіктен түскен кездегі энергиясы 18000Дж болса,оның массасы қандай?

4.Массасы 400г дене қатаңдығы 100Н/м сығылған серіппеге бекітілген.Серіппені босатқанан кейінгі,дененің ұзаруы 10см болатындай тербеліс жасайды.Тербеліп тұрған дененің ең үлкен жылдамдығы?

5.Жылдамдығы 72км/сағ,массасы 1 т автомобильдің кинетикалық энергиясы.

6.Қандай биіктікте массасы 2т жүктің потенциялдық энергиясы 10кДж-ға тең?

Wooclap қосымшасы  арқылы сұрақтарға жауап беру.

Ұялы телефондарын пайдаланып QR код арқылы кодты интерактивті тақтадан сканерлеп берілген сұрақтарға жазбаша жауап беру керек.

Рефлексия: «Чемодан, еттартқыш, себет»

Үй жұмысы: Механикалық энергия және жұмыс тақырыпты оқу,формула жаттау. 22-жаттығу Есеп шығару 3,4-жаттығу.

Суреттерді энергияның сақталу заңымен байланыстыра

ды.

Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.

Оқу мақсатымен танысады

Мұғаліммен бірге тапсырмаларды талдау.

Оқушылар сұраққа жауап беріп сабақ тақырыбына шығады. Сабақ мақсаттарын оқушылармен бірге қою

Оқушылар энергия мен жұмысты байланыстыратын теңдеуді жазып қорытады

Ұялы телефонмен берілген сұрақтарға жауап береді.

Дескрип

тор

Суреттерді көріп энергияның сақталу заңын түсіндіреді,

Суреттерді энергиямен байланыстырады-1

Жалпы балл-1

Физикалық шама анықтама

сын біледі-1

Формула

сын айтады,жазады-1

Өлшем бірлігін біледі-1

Жалпы балл-3

Физикалық шамаларды әріппен дұрыс белгілейді-1 

Өлшем бірлктерді ХБЖ-ге айналдыра

ды-1

Есепті шығаруда формуланы дұрыс пайдалана

ды-1

есептің жауабын табады,өлшем бірлігін жазады-1

Жалпы балл-4  балл

Кинетика

лық энергия формуласын біледі-1

Энергия мен жұмыстың өлшем бірлігін біледі,энергияның сақталу заңын жазады-2

Жалпы балл-3

Жалпы балл 10 балл

Оқушылар

орындаған тапсырма

лары бойынша бағалана

ды.

Оқулық слайд

Стиккерлер

             

 

 

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дәутәлиева Шырын Жұмағалиқызы»

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Денелердің өзара әрекеттесуі.

Педагогтың аты-жөні

Дәутәлиева Ш

Күні

22.11.2022

Сынып: 7

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Деформация.Серпімділік күші.Гук заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.2.3 – пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру

7. 2. 2. 5-Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Деформация түрлерін сипаттау;

Көптеген оқушылар:

Гук заңының F = -k∆x формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу;

Кейбір оқушылар:

Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтау;


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2. Өткен сабақты пысықтау

3. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.



1.Мұғаліммен амандасады.

2. Сұрақтарға жауап береді

3. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады

4. Сабақтың мақсаттарымен танысады.








Интербелсенді тақта /компьютер


Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты түсіндіру.


Білу және түсіну

Миға шабуыл: «Ой қозғау « әдісі Мысалы жұқа таяқшаны майыстыру ермексаздан әр түрлі денелер жасау шар үру т.б Осы мысалдан нені байқадық?Оқушылардың ойларын тыңдау.Олай болса жаңа сабақтың тақырыбы Деформация. Серпімділік күші. Гук заңы.

Деформация дегеніміз не, оның қандай түрлері бар? Осы сұрақтарға бүгін өтілетін сабақ жауап береді. Өткен сабақта үй жұмысына мен Роберт Гук жайлы мәлімет жинауды тапсырған едім. Кім Гук туралы қысқаша айтады? Robert Hooke- әйгiлi ағылшын жаратылыстанушысы, ағылшындық Уайт аралында Фремуотер деген жерде 1635 жылы дүниеге келдi. Орта мектептi бiтiргеннен кейiн Оксфорд Университетiне түседi. 1660 жылы әйгілі “Гук заңын” ашты. 1661 жылы каппилярлық құбылысқа арналған еңбегiн жариялады. Гук өзiнiң 1665 ж. жарық көрген «Микрография» атты еңбегiнен кейiн әйгiлi болды. Бұл кiтапта Гук өзі жетiлдiрiлген микроскоппен көп зерттеулерін жүйелеп баяндайды. Тағы да бұл кiтабында Гук жарықтың табиғаты жайында ойларын жазып кеткен. Кейін ол астрономиялық құрал-саймандарды ойлап табу және оларды жетiлдiрумен айналысты, биологиялық, географиялық, геологиялық зертеулер жүргiздi. 1703 жылы қайтыс болды. Серпімділік күші деп дененің пішіні мен көлемі өзгерген кезде пайда болатын күшті айтады. Бұл күш денелерді қысу, созу, майыстыру немесе бұрау кезінде пайда болады. Серпімділік күші әрқашан дененің пішіні мен өлшемдерінің өзгеруін тудырған күшке қарама-қарсы бағытталады. Мысалы, серіппені қолымызбен қысып, одан кейін оны бос жібере салсақ, онда серіппеде туындайтын серпімділік күші оны бастапқы қалпына келтіреді. Серпімді деформациялар кезінде денеде туындайтын серпімділік күші оның созылуына тура пропорционал: |F| = kΔl, бұл формула Гук заңын өрнектейді, мұндағы Ғсерп— Сызғыштар ермексаз резеңке доп шар


серпімділік күшінің модулі, k — қатаңдық немесе катаңдық коэффициенті, Δl =l - l0 — дене ұзындығының өзгеруі Дененің серпімді деформациялануында пайда болатын күшті серпімділік күші деп атайды. Серпімділік күші денені құрайтын бөлшектердің электромагниттік өзара әсерлесуінен пайда болады Денелердің күш әсерінен формасы мен көлемінің өзгеруі деформация (Deformation) деп аталады Деформация себебі: атомдардың арақашықтығын өзгерткенде олардың арасындағы күштер де өзгеріске ұшырайды және ол күштер денені бастапқы қалпына әкеліуге тырысады. 1. Денеге күштіңәсер етуін тоқтатқаннан кейін ол дене бұрынғы қалпына қайтып келсе, ондай деформацияны серпімді деп атайды. 2. Денеге күштіңәсер етуін тоқтатқаннан кейін ол дене бұрынғы қалпына қайтып келмесе, ондай деформацияны серпімсіз деп атайды. Серпімсіз денелерде серпімділік күштері болмайды! Серпімді деформация үшін Гук заңы : Деформация кезінде пайда болатын серпімділік күші дененің абсалют ұзаруына (сығылуына) тура пропорциональ. F = kx k- дененің қатаңдығы, Н/м x- дененің созылу немесе ұзару шамасы, м сүйене отырып тәжірибелер жасап қорытынды жасайсыңдар.


Осы берілген тапсырмалар бойынша әр топ постер қорғайды.Топтар бірін –бірі бағалайды.

1-ТАПСЫРМА

Көрсетілген суретте деформацияның қандай түрлері берілген?

Дескриптор

- Білім алушы - серпімді деформацияларды анықтайды;

- пластикалық деформацияларды анықтайды.


2-ТАПСЫРМА

Берілген суреттердің айырмашылығы неде, түсіндіріңіз. Деформация түрін анықтаңыз.

Деформация неге тәуелді екенін түсіндіріңіз.


Дескриптор

- Білім алушы денелер деформациясын салыстырады;

- деформация түрін анықтайды;

- деформацияның қандай шамаға тәуелді екенін анықтайды.

3-Тапсырма

Жеке жұмыс.Кітаппен жұмыс Жаттығу 3.5 Есептер шығару.

Дескриптор:

Білім алушы: Гук Заңының формуласы бойынша созылуды серіппе қатаңдығын есептейді

Мұғалімді тыңдайды














































































1-тапсырманы орындайды













2-тапсырманы орындайды

















3-тапсырманы орындайды
















































































Жетон

3 балл













Жетон

3балл


















Жетон

4балл


Интербелсенді тақта /компьютер








оқулық










Стикер








карточка





Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс:

Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды


Өзін-өзі бағалау.



Үй тапсырмасы

Тақырыпты оқу .Деформация тұрмыста және техникада мысал келтіру есептер шығару





Тексерілді:









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Дәутәлиева Шырын Жұмағалиқызы

Автор: Дәутәлиева Шырын Жұмағалиқызы

Дата: 26.01.2023

Номер свидетельства: 624198
