Сабақ тақырыбы | Заттардың құрылысы мен қасиеттері | |||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіреді | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Заттардың құрылысы мен қасиеттерін біледі Көпшілігі: Заттардың үш күйде өзгеруіне байланысты қасиетін анықтай алады Кейбірі: Заттардың қасиеттерін түрлерін ажыратып сипаттай алады | |||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: Заттардың қасиеттерін біледі Заттардың қасиеттерін ажырата алады Тәжірибе жасау арқылы заттардың исін анықтайды Заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын сипаттайды | |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тақырып мазмұнында пайдаланылатын негізгі ұғымдардың мағынасын біледі. Оқылым: (мәтінді оқи отырып заттардың құрылысы мен қасиетін біледі) Жазылым: (Тәжірибе жасай отырып жазбаша сипаттай алады) Тыңдалым:( Тақырып бойынша айтылған міліметтерді тыңдап талдайды) | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | « Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының маңыздылығын түсіне отырып, индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, инновациялық индустриялық кластерді дамыту. | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тәжірибе жасау барысында приборларды құралдарды пайдаланған кезде химия, физика пәндерімен байланысады | |||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Бастауыш сыныптың «Дүнетану » пәнінен оқушылар заттардың түрлерін қасиеттері бойынша жіктелуін біледі және оларды сипаттай алады. | |||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
3 минут |
Миға шабуыл: Өткен білімді еске түсіру
Мадақтау. Бас бармақ әдісі.
« Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.
Критерий: Заттардың қасиеттерін біледі. Дескриптор: - Сурет арқылы су молекуласының агрегаттық күйлерін анықтайды;
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам әдісі (бағдаршам түстері арқылы топтар бір-бірін бағалайды )
| |||||||||||||||||||||
Түсіндім Түсіндім бәрін емес Түсінбедім
2- Тапсырма: Тәжірибе жасау. Заттың исін анықтау. Заттардың исін анықтауда өте абай болған жөн.Ол үшін заттың айналасындағы ауаның буын өзіңе қарай желпу керек. Алғашқыда шамалап исін анықтап алған жөн. Өздеріне таныс емес заттың исін анықтауға болмайды.Ол өте қауіпті болуы мүмкін.
Қалыптастырушы бағалау. « От шашу» тәсілі Қол шапалактау арқылы қолдарын жоғары карай көтеріп от шашу шығарады. Оқушылар тәжірибеден алған әсерлерімен бөліседі.? Бағалау критерийі: Тәжірибе жасау арқылы заттардың исін анықтайды Тәжірибе жасауда қауіпсіздік ережелерін біледі
Дескриптор: - Құралдармен жұмыс жасай біледі - Заттардың иісін анықтай алады - Тәжірибе жасай алады
3-Тапсырма Салыстыру әдісі. (Оқушылар қатты денелердің, сұйықтықтардың және газдардың құрылысын кесте бойынша салыстырады сипаттайды). Қатты денелердің, сұйықтықтардың және газдардың құрылысы
Критерий: Салыстыру арқылы заттардың құрылысын сипаттай алады
Молекулалардың негізгі қасиеттерін ажыратады
Қалыптастырушы бағалау: Жұптық бағалау тәсілі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды. | Құралдар: Приборлар штатив варонка Оқулық
Интербелсенді тақта слайд № 2 | |||||||||||||||||||||
| Кері байланыс. Бүгінгі сабақта басым арқылы меңгердім Бүгінгі сабақта қолым арқылы жасадым Бүгінгі сабақта жүрегім арқылы сезіндім Рефлексия: Бес саусақ 1.Қандай қиындықтар болды ? 2.Қандай тапсырма ұнады? 3.Көңіл-күйіңіз қандай болды? 4.Қандай жетістіктерге қол жеткіздің? 5.Қандай тәжірибе жинақтадың?
| |||||||||||||||||||||
Саралау | Бағалау | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының ережелері | ||||||||||||||||||||