Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім: 2. Ғалам. Жер. Адам | Мектеп: ст. Шамалған ҚОМ |
Мерзімі: 17.10.2019ж | Мұғалімнің аты-жөні: О.Торегалыев |
Сынып: 6 Г | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Жер бетін бейнелеу тәсілдері |
Оқу мақсаты | 6.2.5.3 масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу 6.2.5.4 географиялық координаттарды анықтау |
Сабақ мақсаттары | Барлығы: масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу, географиялық координаттарды анықтау; Көпшілігі: масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу, географиялық координаттарды анықтау, картадан көрсету; Кейбіреулері: масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу, географиялық координаттарды анықтау, картадан көрсету және дәлелдеу; |
Бағалау критерийлері: | масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептейді, географиялық координаттарды анықтайды; масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептейді, географиялық координаттарды анықтайды, картадан көрсетеді; масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептейді, географиялық координаттарды анықтайды, картадан көрсетеді және дәлелдейді; |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар масштабты пайдаланып, арақашықты есептеу жолын ауызша түсіндіреді. Карта бойынша географиялық координаталарды анықтау жолын ауызша түсіндіреді. Тақырыпқа байланысты терминдерді ауызша түсіндіреді. Пәндік лексика және терминология: Масштаб, масштаб түрлері (атаулы, сандық, сызықтық), градус торы, географиялық координаталар, экватор, меридиан, географиялық ендік, географиялық бойлық. Айтылымға қажетті сөз тіркестері: Масштаб дегеніміз ... ... қалаларының арақашықтығы ... км-ге тең. Географиялық координаталар дегеніміз ... Географиялық бойлықтар ... бөлінеді. Географиялық ендіктер ... бөлінеді. Алматы қаласының географиялық координаталары ... |
Құндылықтарды дарыту | Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, бір – біріне деген құрмет, ынтымақтастықты дарыту |
Бастапқы білім | Оқушылар 5 – ші сыныпта жергілікті жердің қарапайым планын сызды. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Сәлемдесу. Психалогиялық ахуал тұғызу. Оқушылардың көңіл - күйлерін сұрау. «Қима қағаздар» арқылы 5 топқа бөлу Топ атауларымен танысу арқылы бүгінгі сабақ тақырыбын анықтау. Ашық сұрақ: Неліктен топ атаулары Карта Масштаб Географиялық ендік Географиялық бойлық Глобус - деп аталды. Себебі неде? Себебі бүгінгі біздің тақырыбымыз : Жер бетін бейнелеу тәсілдері Мақсатты тұжырымдау. Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаттары анықталады. Масштаб ұғымын және оның түрлерін білу; Масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу; Географиялық координаталар, географиялық ендік және бойлық ұғымдарын білу; | Қосымша 1 |
Сабақтың ортасы | Тапсырма №1. Топпен жұмыс. Әрбір топқа жеке-жеке мәтін таратылады және оқып талқылайды. Оқушылар мәтін бойынша топпен бірге «Постер» құрастырады және қорғайды. Топтар бір-бірін Комментарий» әдісі арқылы бағалайды. Тапсырма №2. «Мозайка» әдісі. Оқушылар, Тапсырмаға жету үшін мозайкаларды құрастыру керек. Құрастырып болған соң оқушылар картада берілген масштаб арқылы екі қаланың жер бетіндегі арақашықтығын табу керек. Бұл тапсырманы мұғалім «Комментарий» әдісі түрінде бағалайды. | Қосымша 2 Қосымша 3 |
Сабақтың соңы: | Сабақты бекіту Мұғалім тексеріп, оқушыларға кері байланыс береді. Кері байланыс «СМС-хабарлама» әдісі арқылы оқушылар мұғалімге СМС-хабарлама жазады. | Қосымша 4 |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ барысында оқу материалы ақпаратты қабылдаудың түрлі типтерін ескере отырып қолданылады (мәтін, бейнеролик, сурет). Қабілеті жоғары оқушылар қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетеді. Сонымен қатар, қосымша күрделендірілген тапсырма орындайды. | Жақын арадағы даму аймағын анықтауға арналған диагностикалық бағалау. Картамен жұмыс жасау арқылы картамен жұмыс жасау дағдыларын бағалау. | Сыныпта қозғалыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |