Ашық сабақ тақырыбы: "Экономика біздің өмірімізде"
Ашық сабақ тақырыбы: "Экономика біздің өмірімізде"
Экономика біздің өмірімізде
Сабақтың мақсаты:
Білімдік: Оқушылардың алған білімдерін жүйелеу, білімге деген құштарлығын арттыру, зияткерлік қабілетін дамыту. Өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін тереңдету, толықтыру, қортындылау.
Тәрбиелік: Оқушыларға рухани, интеллектуалдық жағынан тәрбие беріп, болашаққа деген көзқарасын арттыру.
Дамытушылық: Оқушылардың танымын арттыра отырып белсенділікке, табандыққа баулу.
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ.
Сабақтың типі: Білімді бекіту.(Қайталау сабағы)
Сабақтың оқыту әдістері. «Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлау»
Технологиясының стратегиялары; талдау жүргізу, ой қозғау, сұрақ жауап ауызша баяндау.
Сабақтың көрнекілігі және техникалық жабдығы: Интерактивті тақта, «ФУД Мастер», «Рахат» кондитерлік фабрикасының, компанияларының өнімдері, эвро ақша бірліктері.
Пәнаралық байланыс: Саясаттану, қазақ әдебиеті, информатика.
Сабақтың барысы:
I- «Болашақ»
II-« Эврика»
Сайыс жоспары.
«Полиглот » (Мақал мәтелдер жарысы).
«Білім аукционы»( әр топқа оқу пәндері бойынша 5 сұрақ қойылады дұрыс жауап беру арқылы топ өз ақша қорын жинақтайды)
«Эрудиттер сайысы»( оқушылар сұрақтарға жылдам жауап беруі керек, сұраққа тез және дәл жауап берген топ жеңіске жетеді)
«Ұлы экономистерді танисыз ба?»(әр топ тұлғаны дұрыс табу керек)
«Отандық брендті бірге жасайық» (оқушылар өздерінің таңдаған тауарларын жарнамалайды. Жарнамалар әдемі де қызықты қимылдармен, өлеңдермен әндермен шығуы керек)
Сабақта жасалатын әрекеттер:
Топқа бөлу
Жеке жұмыс, ой- пікірін тыңдау(ой шақыру)
Слайдтар мен фото суреттермен жұмыс
Пысықтау, бекіту, топпен жұмыс ( әр топқа сұрақ беріледі, топ лидері мен топ мүшелері жауап береді)
Шығармашылық жұмыстармен таныстыру,
Эксперттер тобының жұмысы (бағалау)
Мұғалімнің қортынды сөзі.
Мұғалімнің сөзі: М. Тэтчердің «Мен тиісті жағдайда, әрі тәжірбиесі жоқ қандайда бір елде, мейлі ол азиялық немесе азиялық емес ел болсын, ешбір проблемаға ұрынбай, бір деммен демократияны енгізу мүмкін дегенге сенемін» деген сөздерін еске түсіргеніміз орынды. Себебі бұл сатыдан еліміз толықтай және абыройлы өтіп, мемлекетіміз нарықтық экономикаға жол ашты. Сондықтан, бүгінгі сабағымыз экономика біздің өмірімізде деп аталады.
Сайымысыздың алғашқы бөлімінде бір мақал оқып, айтылмай қалған сөздің орысша, қазақша, ағылшынша атауларын атау.
.. бар да, бағыңды сына. (базар, рынок, maket )
«Саудада, .. жоқ ». Жауабы: ( достық, друг fried )
«Базары жақынның, ... байымас».Жауабы: ( үйі, дом,house )
«Лучше быть здоровым, чем быть...». Жауабы: (богатым, бай, rich)
«. көрсе періште жолдан таяды ». Жауабы ( алтын, золота gold)
«.. рет өлшеп,. рет кес »жауабы: (жеті,семь,seven. Бір, один, one)
1.Сұрақ: бәсекелестігі жоқ өнім шығаратын бір фирма? ( 2000 тг)
Жауабы: Монополия.
2.Сұрақ: Нарықтық экономика құрылылымының ең серпімді құрамдас бөлігі? (2500 мын тг)
Жауабы:Кәсіпорын.
3.Сұрақ: Белгілі бір тәртіппен жасалған, қол қойылған және расталған іс қағаздар?( 3500 тг)
Жауабы:Акция.
4.Сұрақ: Грек тілінен үй шаруашылығын жүргізу өнері қалай аталады?
(4500 тг)
Жауабы: Экономика.
5.Сұрақ: Ұлттық валютаның құнсыздануы? (5500 тг)
Жауабы: Девальвация.
6.Сұрақ: Мемлекеттік байлықты жекеменшікке беру? (7500тг)
Жауабы: Приватизация.
7.Сұрақ: Қол астында колониялары бар мемлекет? (9500тг)
Жауабы: Метрополия.
8.Бизнестің басты мақсаты. (10000тг)
Жауабы: Бизнестің басты мақсаты табыс.
III кезең «Эрудиттер сайысы»
Көңілін халықының таптың бүгін.
Елес кой мынау бізге жат күн бүгін.
Бір бірлеп сұрақ қойып бақ сынайық.
Байқайық оқушылардың тапқырлығын. Келесі кезекте «Эрудиттер сайысы»
айналымы. Бұл айналымда оқушылар сұрақтарға жылдам жауап беру керек, сұраққа тез және дәл жауап берген топ жеңіске жетеді. Сұрақтар экономикалық сөздік түрінде және басқа пәндерден беріледі. Әрбір дұрыс жауап 10 ұпай. Сұрақтың жауабын білмесең келесі деп келесі сұраққа өте бересіз.
«Болашақ» тобына арналған сұрақтар.
Аукцион – бәсеке сауда
«Алгоритм»сөзі қай ғалымның атымен байланысты шыққан –
әл– Хорезми
Инфляция – қағаз ақшаның құнсыздануы
Аренда – жалға беру
Приватизация – жекешелендіру.
Бартер– зат пен затты ақшасыз айырбастау.
Импорт – біздің елімізге басқа елдерден сатып алынатын тауарлар.
Компания – бизнестің сан түрімен айналысатын үлкен фирма.
Саудагер дегеніміз кім– сауда – саттықпен айналысатын адам
Валюта – елдің айналымдағы ақша бірлігі.
«Эврика» тобының сұрақтары.
1. Перестройка – қайта құру.
2. Вексель – құнды қағаз.
3. Лимит – кез – келген нәрсенің шегі, мөлшері
4. Ғылыми менеджменттің әкесі – Ф.У. Тейлор.
5.Презентация – тұсаукесер.
6. Экспрот – біздің елдің басқа елдерге сататын тауарлар.
7. Контракт– келісім– шарт
8.Эмиссия– ақшалар мен бағалы қағаздарды айналымға шығару.
9. Дотация– мемлекет тарапынан берілетін жәрдем.
10. Серіктестік – екі немесе бірнеше меншік иесі иелік ететін кәсіпорын.
IVкезең« Ұлы экономистерді танисыз ба?» ( әрбір дұрыс жауап 10 ұпай)
«Болашақ» тобынына сұрақтар.
Оның зерттеулерінде экономика бірнеше салаларға : ауыл шаруашылығы, қолөнерге және саудаға бөліп қарастырылған. «Табыс туралы», «Экономика» атты еңбектері бар ( Ксенофонт 427-355жж)
Ирвинг Фишер.Эконометриялық қоғамның призиденті (1931-1934). Американдық экономикалық ассоциациясының 1918 жылдары президенті. Статистика теориясында жалпы экономикалық тепе- теңдікте құнды еңбектерін арнады, алайда ең бағалы ақша теориясына арнады.
«Эврика» тобына сұрақтар.
Классикалық саяси экономиканы аяқтаушы ретінде экономика ілімі тарихында айтарлықтай із қалдырған. Оның зерттеу методологиясында басты орында базис және қондырма туралы концепция алады. Ол мұны 1859 ж «Саяси экономикаға сын »деген еңбегінде жазды. «Капиталдың »авторы кім (К. Маркс )
Давид Рикардо ( 18.04 1772 Лондон – 11.09. 1823 Гатком– Парк ) – британдық экономист, саяси экономиканың классигі, Адам Смитың із басары сонымен қатар бос жағдайдағы бәсекелестік табыстың төмендеуіне соқтыртатын тенденциясын ашты. Жер рент пішіні жөніндегі теориясын құрастырды.
V кезең «Отандық брендті бірге жасайық» (жарнама жасау)
Шарты: Оқушылар өздерінің таңдаған тауарларын жарнамалайды. Жарнамалар әдемі де қызықты қимылдармен, өлеңдермен, әндермен шығуы керек.
«Фуд -Мастер» компаниясының жарнамасы.
« Рахат» кондитерлік фабрикасының жарнамасы
Мұғалімнің қортынды сөзі.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ тақырыбы: "Экономика біздің өмірімізде"»
Экономика біздің өмірімізде
Сабақтың мақсаты:
Білімдік: Оқушылардың алған білімдерін жүйелеу, білімге деген құштарлығын арттыру, зияткерлік қабілетін дамыту. Өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін тереңдету, толықтыру, қортындылау.
Тәрбиелік: Оқушыларға рухани, интеллектуалдық жағынан тәрбие беріп, болашаққа деген көзқарасын арттыру.
Дамытушылық: Оқушылардың танымын арттыра отырып белсенділікке, табандыққа баулу.
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ.
Сабақтың типі: Білімді бекіту.(Қайталау сабағы)
Сабақтың оқыту әдістері. «Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлау»
Технологиясының стратегиялары; талдау жүргізу, ой қозғау, сұрақ жауап ауызша баяндау.
Сабақтың көрнекілігі және техникалық жабдығы: Интерактивті тақта, «ФУД Мастер», «Рахат» кондитерлік фабрикасының, компанияларының өнімдері, эвро ақша бірліктері.
Пәнаралық байланыс: Саясаттану, қазақ әдебиеті, информатика.
Сабақтың барысы:
I- «Болашақ»
II-« Эврика»
Сайыс жоспары.
«Полиглот » (Мақал мәтелдер жарысы).
«Білім аукционы»( әр топқа оқу пәндері бойынша 5 сұрақ қойылады дұрыс жауап беру арқылы топ өз ақша қорын жинақтайды)
«Эрудиттер сайысы»( оқушылар сұрақтарға жылдам жауап беруі керек, сұраққа тез және дәл жауап берген топ жеңіске жетеді)
«Ұлы экономистерді танисыз ба?»(әр топ тұлғаны дұрыс табу керек)
«Отандық брендті бірге жасайық» (оқушылар өздерінің таңдаған тауарларын жарнамалайды. Жарнамалар әдемі де қызықты қимылдармен, өлеңдермен әндермен шығуы керек)
«Конверттен шыққан басқатырғылар»( әр топқа конверттен таратылады, іштерінде әртүрлі мемлекеттердің атауы, олардың астаналары,ұлттық валюталары бар. Оны оқушылар дұрыс тауып, ретімен қоюы керек.
Сабақта жасалатын әрекеттер:
Топқа бөлу
Жеке жұмыс, ой- пікірін тыңдау(ой шақыру)
Слайдтар мен фото суреттермен жұмыс
Пысықтау, бекіту, топпен жұмыс ( әр топқа сұрақ беріледі, топ лидері мен топ мүшелері жауап береді)
Шығармашылық жұмыстармен таныстыру,
Эксперттер тобының жұмысы (бағалау)
Мұғалімнің қортынды сөзі.
Мұғалімнің сөзі: Құрметті ұстаздар мен оқушылар! Біздің қоршаған ортаға үңіле қарайтын болсақ, ол тым күрделі және онда болып жатқан әртүрлі өзгерістер бір бірімен өзара тығыз байланысқан. Осы құбылыстарды жан жақты зерттеу ісімен көптеген ғылымдар айналысады, солардың ішінде экономика ғылымының орны ерекше. ҚР ның Президенті Н. Ә. Назарбаев «Әуелі экономика, содан кейін саясат» деген қағида ұстанып, еліміздің нақты мүмкіндіктерін ескере отырып демократияландыру бағытын алға жылжытты. Бұл әрине өзін өзі ақтады. Осы ретте ағылшынның «темір ханымы»атанған М. Тэтчердің «Мен тиісті жағдайда, әрі тәжірбиесі жоқ қандайда бір елде, мейлі ол азиялық немесе азиялық емес ел болсын, ешбір проблемаға ұрынбай, бір деммен демократияны енгізу мүмкін дегенге сенемін» деген сөздерін еске түсіргеніміз орынды. Себебі бұл сатыдан еліміз толықтай және абыройлы өтіп, мемлекетіміз нарықтық экономикаға жол ашты. Сондықтан, бүгінгі сабағымыз экономика біздің өмірімізде деп аталады.
Сайымысыздың алғашқы бөлімінде бір мақал оқып, айтылмай қалған сөздің орысша, қазақша, ағылшынша атауларын атау.
......... бар да, бағыңды сына. (базар, рынок, maket )
«Саудада, ............ жоқ ». Жауабы: ( достық, друг fried )
«Базары жақынның , ............. байымас».Жауабы: ( үйі, дом,house )
«Лучше быть здоровым, чем быть ..............». Жауабы: (богатым, бай, rich)
« ...... көрсе періште жолдан таяды ». Жауабы ( алтын, золота gold)
«........ рет өлшеп ,...... рет кес »жауабы: (жеті,семь,seven. Бір, один, one)
10. Ақша ашпайтын ......... жоқ. (құлып, замок, key. )
II кезең «Білім аукционы»
1.Сұрақ: бәсекелестігі жоқ өнім шығаратын бір фирма? ( 2000 тг)
Жауабы: Монополия.
2.Сұрақ: Нарықтық экономика құрылылымының ең серпімді құрамдас бөлігі? (2500 мын тг)
Жауабы:Кәсіпорын.
3.Сұрақ: Белгілі бір тәртіппен жасалған, қол қойылған және расталған іс қағаздар?( 3500 тг)
Жауабы:Акция.
4.Сұрақ: Грек тілінен үй шаруашылығын жүргізу өнері қалай аталады?
(4500 тг)
Жауабы: Экономика.
5.Сұрақ: Ұлттық валютаның құнсыздануы? (5500 тг)
Жауабы: Девальвация.
6.Сұрақ: Мемлекеттік байлықты жекеменшікке беру? (7500тг)
Жауабы: Приватизация.
7.Сұрақ: Қол астында колониялары бар мемлекет? (9500тг)
Жауабы: Метрополия.
8.Бизнестің басты мақсаты. (10000тг)
Жауабы: Бизнестің басты мақсаты табыс.
III кезең «Эрудиттер сайысы»
Көңілін халықының таптың бүгін.
Елес кой мынау бізге жат күн бүгін.
Бір бірлеп сұрақ қойып бақ сынайық.
Байқайық оқушылардың тапқырлығын. Келесі кезекте «Эрудиттер сайысы»
айналымы. Бұл айналымда оқушылар сұрақтарға жылдам жауап беру керек, сұраққа тез және дәл жауап берген топ жеңіске жетеді. Сұрақтар экономикалық сөздік түрінде және басқа пәндерден беріледі. Әрбір дұрыс жауап 10 ұпай. Сұрақтың жауабын білмесең келесі деп келесі сұраққа өте бересіз.
«Болашақ» тобына арналған сұрақтар.
Аукцион – бәсеке сауда
«Алгоритм»сөзі қай ғалымның атымен байланысты шыққан –
әл– Хорезми
Инфляция – қағаз ақшаның құнсыздануы
Аренда – жалға беру
Приватизация – жекешелендіру.
Бартер– зат пен затты ақшасыз айырбастау.
Импорт – біздің елімізге басқа елдерден сатып алынатын тауарлар.
Компания – бизнестің сан түрімен айналысатын үлкен фирма.
Саудагер дегеніміз кім– сауда – саттықпен айналысатын адам
Валюта – елдің айналымдағы ақша бірлігі.
«Эврика» тобының сұрақтары.
1. Перестройка – қайта құру.
2. Вексель – құнды қағаз.
3. Лимит – кез – келген нәрсенің шегі, мөлшері
4. Ғылыми менеджменттің әкесі – Ф.У. Тейлор.
5.Презентация – тұсаукесер.
6. Экспрот – біздің елдің басқа елдерге сататын тауарлар.
7. Контракт– келісім– шарт
8.Эмиссия– ақшалар мен бағалы қағаздарды айналымға шығару.
9. Дотация– мемлекет тарапынан берілетін жәрдем.
10. Серіктестік – екі немесе бірнеше меншік иесі иелік ететін кәсіпорын.
IVкезең« Ұлы экономистерді танисыз ба?» ( әрбір дұрыс жауап 10 ұпай)
«Болашақ» тобынына сұрақтар.
Оның зерттеулерінде экономика бірнеше салаларға : ауыл шаруашылығы, қолөнерге және саудаға бөліп қарастырылған. «Табыс туралы», «Экономика» атты еңбектері бар ( Ксенофонт 427-355жж)
Ирвинг Фишер.Эконометриялық қоғамның призиденті (1931-1934) . Американдық экономикалық ассоциациясының 1918 жылдары президенті. Статистика теориясында жалпы экономикалық тепе- теңдікте құнды еңбектерін арнады, алайда ең бағалы ақша теориясына арнады.
«Эврика» тобына сұрақтар.
Классикалық саяси экономиканы аяқтаушы ретінде экономика ілімі тарихында айтарлықтай із қалдырған. Оның зерттеу методологиясында басты орында базис және қондырма туралы концепция алады. Ол мұны 1859 ж «Саяси экономикаға сын »деген еңбегінде жазды. «Капиталдың »авторы кім (К. Маркс )
Давид Рикардо ( 18.04 1772 Лондон – 11.09. 1823 Гатком– Парк ) – британдық экономист, саяси экономиканың классигі, Адам Смитың із басары сонымен қатар бос жағдайдағы бәсекелестік табыстың төмендеуіне соқтыртатын тенденциясын ашты. Жер рент пішіні жөніндегі теориясын құрастырды.
V кезең «Отандық брендті бірге жасайық» (жарнама жасау)
Шарты: Оқушылар өздерінің таңдаған тауарларын жарнамалайды. Жарнамалар әдемі де қызықты қимылдармен, өлеңдермен, әндермен шығуы керек.
«Фуд -Мастер» компаниясының жарнамасы.
« Рахат» кондитерлік фабрикасының жарнамасы
Мұғалімнің қортынды сөзі.
Жандарыңа сапалы білім мен салауатты ақылды серік етіп, үйлестіріп мемлекетті алдағы уақытта дамытатын сіздер және біздер. Ендеше М. Әуезов атамыз: «Ел боламын десең, бесігіңді түзе» дегендей, құрметті өркен атаның емес, адамның баласы болу керектігін осы бастан ата- аналар, біз ұстаздар сіздердің білімді, сапалы болып, болашақ еліміздің экономикасын алға жылжытуға үлестерінізді молынан қосуға үшін оқытып, үйретеміз, тәрбиелейміз себебі , еліміздің болашағы экономика тағдыры мен негізінен сіздерге байланысты. Сондықтан бүгінгі өткен сайыс сабағымызда әрқайсыңыз білгендеріңізді ұштап, білмегендеріңізді еске салып, көп дүниенің сырын ашып, біздің өміріміздегі экономикаға үйрендіңіздер деп сенемін.