Сабақтың тақырыбы: Жж дыбысы мен әрпі
Мақсаты: Ж дыбысы және әрпімен таныстыру. Ж дыбысын басқа дыбыстардың ішінен айыра білуге үйрету. Ойын арқылы аталған дыбысқа сөз ойлату арқылы сөз қорларын байыту. Буын туралы түсініктерін кеңейту. Сөзге дыбыстық талдау жасай білу қабілетін арттыру. Сюжетті сурет бойынша әнгіме құрай білу арқылы тілін дамыту. Оқуға, білімге деген қызығушылығын ояту. Достыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілік: Слайд,ойыншықтар,заттар,видео, суреттер, текше. Әдіс-тәсілдері: топтастыру,кубизм стратегиясы, сұрақ-жауап, түсіндіру.
Түрі:Жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс:қоршаған дүниемен таныстыру
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру
- Психологиялық дайындық
Амансыңба алтын күн
Амансыңба көк аспан
Амансыңба жер анам
Амансыңба достарым
Амансыздарма қонақтар
- Өткен сабаққа шолу «Ой шақыру стратегиясы»
Дыбыс нешеге бөлінеді? (Екіге),сөйлем,сөз,буын,дыбыс туралы сұралады. Дыбысты не істейміз?(Дыбысты айтамыз,естиміз) Әріпті қайтеміз?(көреміз,жазамыз,оқимыз
Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық? (Ыы дыбысы)
Ыы дыбысы қандай дыбыс? (Дауыссыз дыбыс)
Мысал келтіріңдер
ІІІ. Жаңа сабақ
Д/о: «Не қалай дыбыстайды?», «Ненің дыбысы?»
Жолбарыстың, жапалақтың жылқының және жаңбырдың дыбысын тыңдату
Жұмбақ шешу:
- Күндіз бәрі қашады
Түнде аспанды басады (Жұлдыз)
- Айдалада ақ отау, ауыз-мұрны жоқ отау (Жұмыртқа)
Жолбарыс, жапалақ, жылқы, жаңбыр сөздері қандай дыбыстан басталып тұр? (Ж дыбысы)
Жж дыбысын балаларға айтқызу
Ж дыбысы қандай дыбыс? (дауыссыз)
Мысал келтірту-Жж дыбысы дауыссыз дыбыс
Мұғалім тұжырымдайды: - Бүгінгі сабақтың тақырыбы Жж дыбысы мен танысып, Жж әрпін баспа түрінде жазып және сөз сөйлем құрап дыбыстық талдау жасап, буындап оқып үйренеміз
IV Дәптермен жұмыс.
1)Слайдтағы сурет б/ша жұмыс
-Суретте кімді көріп тұрмыз? (Әже)
Әже - баланың әкесінің, сондай - ақ, анасының шешесін атайтын, туыстық қатынасты білдіретін атау.
2) Әже сөзін буынға бөлдіру
3) Ж дыбысы қай буында тұр?
4) Неше дауысты дыбыс бар?
5)Неше дауыссыз дыбыс бар?
6) Әже сөзіне сөйлем құра?
Жолбарыстың суретіне дәл осындай талдау жасау.
Жолбарыс-ірі жыртқыш аң. Мысыққа ұұсайды басы жұмыр қызыл жирен түсті қара жолақтары бар. Қалың қамыс араларында мекендейді. Елік, марал, шошқаларды ұстап жейді. Жолбарыс қорғауға алынған аң тістері өткір, тырнақтары мықты болады.
Морж суретіне дәл осындай талдау жасау.
Морж - Еуразия мен Солтүстік Американың поляр жақ жиегінде және Мұзды мұхиттың аралығында тараған.
Морждардың денесінің ұзындығы 3—4 м, салмағы 1 тоннаға дейін жетүі мүмкін. Артқы аяқтарының ескектері, құлақты тюленьдердікі сияқты, алдына карай иіледі де құрлыққа жүруіне қатысады. Құлағының сыртқы қалқаны болмайды. Терісінің түгі жоқ деуге де болады. Жоғарғы жағының шошақ тістері үлкен, сойдиып аузынан шығып тұрады. Осы тістерінің көмегімен олар мұздың үстіне шығады және судың түбіндегіомыртқасыздарды қазып алып, қоректенеді. Судың жиегіне, мұздың үстіне шығып, бірнешеуі бірігіп топ құрайды. Бұл жануарлардың түрі жойылу қаупі бар себебінен "Қызыл Кітапқа" енген.
2) Берілген буындарды оқыту
V. Сергіту сәті
1, 2, 3
Бойға жинап күш
Қолға қалам алайық
Әдемі етіп жазайық.
3) Ж әрпін ауада және дәптерлеріне жаздырту.
4) Д/о «Жоқ әріптерді орнына қой»
Ж
Ж
Ж
Дән- дақыл
__
Теңіз жануары
Морж __
VІ. Топтастыру стратегиясы
Д/О: «Кім зейінді?»
Шарты: ойыншықтар мен заттардың арасынан Ж дыбысы бар ойыншықты бөліп алып, атын атап, буынға бөледі.
(Жүзім, жұмыртқа, жіп, жолбарыс, жүзік, жастық т.б.)
VII. Кубизм стратегиясы
1)Д/О: «Буынға буын қос»
Текшенің бойындағы буындарға буын қосып сөз құрайды
жылқы суретіне әңгіме құрайды, тақпақ айтады.
жолбарыс суретіне әңгіме құрайды, тақпақ айтады.
жапалақ суретіне әңгіме құрайды, тақпақ айтады.
VІI. Ж әрпіне байланысты видео көрсету
VІII. Қорытынды. -Бүгін сабақ ұнады ма?
-Қандай әріппен таныстық?
-Ж дыбысы қандай дыбыс? –деген сұрақтар арқылы балалардың түсінгендерін тағы бір пысықтап өту.Балаларды мақтап, үйлеріне « Қуанышты хабарлама» жібеу.