Просмотр содержимого документа
«"Жолда жүру ережесі" мектепалды даярлық тобына арналған»
Сабақтың тақырыбы: Жолда жүру ережесін сақтаймыз!
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды жолда жүру ережесімен таныстыру . 2. Жол қауіпсіздігін есте сақтауға, білуге жол ережесінің белгілерімен таныстыру 3.Оқушыларды көшеде дұрыс жүріп, жол ережесін сақтауға тәрбиелеу. Көрнекілігі: Бағдаршам , жол белгілері салынған суреттер , интерактивті тақта, жолережесіне арналған кітаптар. Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі : Кіріспе : «Жол травматизмінің алдын алу» атты тәрбие сағатын бастағалы отырмыз. Жол заңы дұрыс жүріп , абай болуды талап етеді. Жол тәртібін бұзба , ол қатер тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында қалай болса солай жүріп, доп қуалайтыны , шаңғы тебетіні , жүріп бара жатқан машинаға жабысатыны ,қалтарыстан жолға шығып келетін салдарынан бұзылады. Жол тәртібін бұзғандықтан кейбіреулер машина дөңгелегіне ілініп қаза тауып , кейбіреулері жарақат алады . Ал кейбіреулері өмірлік мүгедек болып қалады. Сондықтан әрбір оқушы мектепте оқылатын » Жолда жүру ережесі » тақырыбындағы сабақты мұқият тыңдап, әр сабақтан қорытынды жасап отыруға міндетті .Үлгілі , тәртіпті оқушы көшеде, жолда жүру ережесін ,заңын бұзбайды. Сонымен қандай бала жол ережесін бұзбайды ? Балалар : Үлгілі , тәртіпті бала . Мұғалім : Ал енді » Жолда жүру ережесін сақтаймыз! » атты тәрбие сағатымызды ашық деп жариялаймын . ІІ. Негізгі бөлім: Тақтадағы жұмбақтарды шешу: Жұмбақтар 1. Ала таяқ ұстаған, 2. Көше бойлап аяңдайды, Жол тәртібін нұсқаған. Адам тасып аялайды. Өміріңді күзеткен, (Автобус) Ысқырықпен түзеткен. (Милиционер) 3. Көліктің қаншасын үстінен өткізген , Іргеден басталып , алысқа жеткізген. (Жол)
4. Жоқ өзінде бас та , ауызда да , құлақ та , Бақырайған үш көзі бар бірақ та. (Бағдаршам) 5. Арқаным бар тым ұзын, Ала-алмайсың бір үзім. Табыңдаршы, балалар, Бұл жұмбақтың шешуін. (Жол) 6. Өзі сөйлей білмейді, Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. «Бағдаршам» Мұғалім : Бағдаршам өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз . Оның сырын біліп , тіліп алу баршамызға керек. 1. Неге ? Біздің қаламызда , сол сияқты біздің еліміздің қала , ауылдарына бәріне ортақ көше қатынас ережесі енгізілген. Бұл ережені оқушылар да , үлкендер де , яғни барлық жүргізушілер , көлік жүргізетін жүргізушілер де бұлжытпай орындауы керек. 2. Балалар, сендер көшеде жүру ережесін білесіңдер ме екен , көрейік . Мынадай сұрақтарға жауап беріңдерші. 3. Жиек жол деген не ? Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол . 4. Жаяу адамға қай жермен жүруге болмайды ? Көлік жүретін көшенің ортасымен жүруге рұқсат етілмейді. Тақтада Қызыл – Тоқта ! Сары – Сақтан ! Жасыл – Жол ашық! Құндызай : Қызыл көзін ашқанда , Сынық сүйем баспа алға ! Диана: Сары көзін ашқанда , Қарап қалма аспанға ! Сұлупан: Жасыл көзін ашқанда , Өте бергін , жасқанба !Оқушылар бағдаршам сигналдарын қолдарына ұстап , кезегі келгенде көрсетіп тұрады. Ән: Бағдаршам 1. Көшеде біз сақ болайық , Қаймықпасын ата – ана . Жолда сен бол лайық, Жас ұлан деген атқа Қ- сы : Әрқашан күн сөнбесін, Аспаннан бұлт төнбесін . Қасымда болсын анам, Болайын мен де аман ! 2. Жолда жүру әліппесін Білген жөн бес саусақтай. Сонда ғана жүре аласың , Сен өзіңді сау сақтап Сахналық көрініс: «Маймақ аюдың достары» Инспектор : Медбике апамыз бәрімізді емдейді , Ауырса адамды, аңды да емдейді . Отырған мынау Медбике апаға Айтыңдаршы , кане кімдер келмейді ? (Осы кезде басын ақ шүберекпен таңған , сыртынан қан шып – шып шыққан аю өкіріп келе жатады) Инспектор : Апа, қараңыз мына сұмдықты , Маймақты кім қыңжылтты ? Мед.бике: Маймағым, не болған өзіңе, Көкпеңбек ісінген бас – көзіңде ? Аю: Айтайын мен жасырмай шынымды – ай, Сақтап қал , апа жанымды шыбындай. Жармасып бал тасыр машина үстіне Домалап түсіп шыңғырдым құлындай. Мед.бике: Бір асар тәтті бал үшін, Тәртіпті бұздың қарынның қамы үшін. Міне, енді еңіреп тұрғаның ұят – ақ, Тәртіп керек , біліп ал , жан үшін ! Аю. Медбике апа, инспектор жолдас , енді тәртіпті бұзбаймын.Кешіріңіздер мені! Мұғалім : – Бағдаршам жоқ көшелерден қалай өтеміз ? Егер өтетін жерде бағдаршам болмаса көшеден өте бере әуелі сол жаққа қараймыз. Көшенің орта тұсына жеткенде , оң жағымызға көз саламыз. Егер ол жақтан машина келе жатса , өтіп кеткенше , сол орында күте тұрамыз. Ендеше, мына жолдармен бағдаршамсыз, бағдаршам барда қалай жүретінімізді көрейік.\ Оқушы қалай өтетінін көр сетеді. Инспектор: Көреген, дәу қырағы. Көшемізде тұрады. Оның аты – бағдаршам, Жол сілтейді әрқашан. Ол бергенде команда, Бағынамыз әмәнда. Бағдаршам: Тұрамын көшенің қиылысын тұрақтап, Қашпаймын мүдіріп , ешқандай сұрақтан. Белгісі жолдардың төрт топтан тұрады, Жарқырап көрінер түнде де жырақтан. Бағдаршам: Ашса кезек үш көзін, Айтты деп ұқ үш сөзін. «Тоқта, сақтан, жол ашық!» Жүрме жолға таласып. Арайлым: Төрт топтан құралған, Белгілер туыстай. Жол сілтеп тұрады. У-шусыз ұрыспай. Сақтандыру , ескерту белгісі : Қып – қызыл үшбұрыш, Қауіптен сақ бол деп сәт – сапар жолдаған. Аман – сау жүреді жаяу да , көлік те , Мен берген белгіні сақтаған , қолдаған. Тыйым салу белгісі: Қызылмен боялған , шеңбермін аумақты, Тыйымшыл белгімін , қаталмын салмақты . Мен тұрған жерлерде хақың жоқ жүруге, Қауіп бар , бағдарла көз салып жан – жақты. Міндеттеу белгісі Әмина : Белгімін көрсетер жылдамдық бағытты, Міндетті бұрылыс , әйтпесе қауіпті. Барлығын анықтап тұрамын жолыңда, Абай бол , шартыңды міндетті орында ! Ңұсқау белгісі Мирлан: Баратын жеріңнің бағытын , тұрағын, Үн – түнсіз жол сілтеп , жол нұсқап тұрамын. Күндіз де , түнде де от болып жанады, Көк түске боялған төрт бұрыш шырағым. Мұғалім: Балалар, біз әр белгінің не мақсатта қолданылатынын білдік. Қорытындылау : Мұғалім : Балалар, бүгінгі сабақты қорыта келе «Жас дәуірдің балалары» әнін айтайық. Деніміз сау, еліміз тыныш, жол тәртібін сақтап, аман – есен жүрелік. Қорыта келе: Ирек – ирек көшелер, Көше деген мың ирек. Қиындыққа әйтсе де, Үйренесің біртіндеп. Барар жерге асықпа, Бәйге алмайсың бұрын кеп.