kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сөйлеуді дамыту. Ертегіні тауып айт.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

Білім беру саласы: Коммуникация

Ұйымдастырылған оқу қызметінің түрі: Сөйлеуді дамыту

Тақырыбы: Ертегіні тауып айт.

Мақсаты: а) Сұраққа жауап беруде, ертегі жолдарын қолдану арқылы, толық сөйлеммен айта білуге үйретуді жалғастыру.

ә) Ертегіні қайталап айта білу біліктілігін дамыту.

 б) Бір-бірін алдамауға және достыққа тәрбиелеу.

Сөздік жұмыс: әтеш, тотықұс

Қолданылатын көрнекі құралдар: әтештің дауысы жазылған үнтаспа, тіл дамыту дәптері.

Оқу іс-әрекетінің

кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Баланың іс-әрекеті

Мотивациялық-қозғаушылық

Үнтаспа арқылы әтештің таңды шақырған дауысын салу керек.

-Ку-ка-ре-ку, ку-ка-рк-ку.

-Балалар бұл ненің дауысы?

-Әтеш үй құсы ма? Әлде дала құсы ма?

Балалар қызығушылық танытады.

-Ку-ка-ре-ку, ку-ка-рк-ку.

-Бұл – әтештің дауысы.

Әтеш – үй құсы.

Ұйымдас-

тырушылық-

ізденістік

«Ә» дыбысына жаттығу орындау

                Ә-ә-ә-ә-әтеш.

                Ә-ә-ә-ә-әтір.

                Ә-ә-ә-ә-әк.

                Әт-әт-әт-әткеншек.

«Ә» дыбысының дауысты дыбыс екендігін, ауыздан еркін шығатындығын түсіндіріп өту.

Ертегіні оқу: «Әтеш пен Тотықұс».

Ерте, ерте, ерте де ешкі құйрығы келтеде, аң мен құстардың ішіндегі ең әдемісі, сымбаттысы Әтеш болыпты. Сондықтан ол өте тәкаппар екен. Жүріп-тұрса да маңғазданып, сылаңдай басады екен. Қоқыраяды да жүреді. Бірде-бір аңмен не құспен сөйлеспейді. Жалғыз серігі Тотықұс болыпты.

Тоты байғұстың үстінде жөні түзу киімі де жоқ екен. Бір күні тоты әлгі кербез Әтешке келіп:

-Досым, мен бүгін қонаққа бармақ едім. Жөнді киімім де жоқ. Мына түріммен қалай барамын. Мені сенің досың деп білетін ел мазақтайды ғой. Маған үстіңдегі  әдемі киіміңді бере тұршы,-деп қиыла жалыныпты.

Әтеш досының сөзіне сеніп, үстіндегі әдемі киімдерінің бәрін шешіп беріпті. Сөйтіп, Тотықұс жасанып тұрып киініп алады да, қай мезгілде келетінін айтады.

-Егер мен кешіксем, дауыстап шақыр. Келмей жатсам, тағы да шақыр, дауысыңды естиін,-дейді. Сөйтіп, Тотықұс әсем киініп, тойға кетеді. Бірақ ол қайтып оралмайды. Әтеш ол естісін деп үсті-үсиіне шақырады. Ешқандай хабар болмайды.

Содан күні бүгінге дейін Әтеш Тотықұс пен әдемі киімін іздеп, таң атысымен, күн батқанға дейін айғайлап шақыра береді екен. Сұрақ-жауап әдісі арқылы ертегінің мазмұнын сұрайды.

Сергіті жаттығуы.

Қанатымды жазамын,

Жоғары-төмен қағамын.

Биік көкте айналып,

Жұлдыздай жылдам ағамын.

-Балалар, құстар өзі немен қоректенеді?

-Ал қандай құстарды білесіңдер? (Қарлығаш, торғай, бұлбұл, аққу т.б.).

Дәптермен жұмыс: Тіл дамыту дәптеріндегі «Қай сурет артық?» тапсырмасын орындату.

Ойын: «Ұшты-ұшты не ұшты?».

Мақсаты: баланы тез ойлануға және ұшатын немесе ұшпайтын затты ажырата білуге үйрету.

Шарты: ұшатын заттарды тез анықтап, екі қолын жоғары көтеру керек.

Мысалы:

Ұшты, ұшты қарға ұшты!

Ұшты, ұшты қалам ұшты!

Ұшты, ұшты кітап ұшты!

Ұшты, ұшты сауысқан ұшты!

Ұшты, ұшты торғай ұшты!

Педагог соңынан қайталау

Ертегіні мұқият тыңдауға тырысады.

Түсінбегендерін сұрайды.

Ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға жуап береді.

Балалар сергіту жаттығуын орындайды.

-Құрт-құмырсқа, өсімдік жемістері және дәндерімен қоректенеді.

Сондықтан құстарды адамның досы деп атайды.

1-тапсырмада артық қойдың суреті, 2-тапсырмада әтештің суреті артық.

Балалар ойын шартын мұқият тыңдап алады, ұшатын заттарға қолдарын көтереді, ұшпайтын заттарды айтқанда қолдарын көтермейді.

Рефлексиялық-

түзетушілік

Ертегені әңгімелеген уақытта, толық сөйлем құруға ұсыныс беру.

Балалар ұсынысты қабылдайды

Күтілетін нәтиже:

Жаңғыртады: құстар қалай пайда болатындығын білу;

Түсінеді:құс ұясын жасауды;

Қолданады: құстар біздің досымыз екендігін біледі.

Тәрбиеші: Бектемирова Ж.О

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сөйлеуді дамыту. Ертегіні тауып айт.»

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

Білім беру саласы: Коммуникация

Ұйымдастырылған оқу қызметінің түрі: Сөйлеуді дамыту

Тақырыбы: Ертегіні тауып айт.

Мақсаты: а) Сұраққа жауап беруде, ертегі жолдарын қолдану арқылы, толық сөйлеммен айта білуге үйретуді жалғастыру.

ә) Ертегіні қайталап айта білу біліктілігін дамыту.

б) Бір-бірін алдамауға және достыққа тәрбиелеу.

Сөздік жұмыс: әтеш, тотықұс

Қолданылатын көрнекі құралдар: әтештің дауысы жазылған үнтаспа, тіл дамыту дәптері.


Оқу іс-әрекетінің

кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Баланың іс-әрекеті

Мотивациялық-қозғаушылық

Үнтаспа арқылы әтештің таңды шақырған дауысын салу керек.

-Ку-ка-ре-ку, ку-ка-рк-ку.

-Балалар бұл ненің дауысы?

-Әтеш үй құсы ма? Әлде дала құсы ма?

Балалар қызығушылық танытады.

-Ку-ка-ре-ку, ку-ка-рк-ку.

-Бұл – әтештің дауысы.

Әтеш – үй құсы.


Ұйымдас-

тырушылық-

ізденістік

«Ә» дыбысына жаттығу орындау

Ә-ә-ә-ә-әтеш.

Ә-ә-ә-ә-әтір.

Ә-ә-ә-ә-әк.

Әт-әт-әт-әткеншек.

«Ә» дыбысының дауысты дыбыс екендігін, ауыздан еркін шығатындығын түсіндіріп өту.

Ертегіні оқу: «Әтеш пен Тотықұс».

Ерте, ерте, ерте де ешкі құйрығы келтеде, аң мен құстардың ішіндегі ең әдемісі, сымбаттысы Әтеш болыпты. Сондықтан ол өте тәкаппар екен. Жүріп-тұрса да маңғазданып, сылаңдай басады екен. Қоқыраяды да жүреді. Бірде-бір аңмен не құспен сөйлеспейді. Жалғыз серігі Тотықұс болыпты.

Тоты байғұстың үстінде жөні түзу киімі де жоқ екен. Бір күні тоты әлгі кербез Әтешке келіп:

-Досым, мен бүгін қонаққа бармақ едім. Жөнді киімім де жоқ. Мына түріммен қалай барамын. Мені сенің досың деп білетін ел мазақтайды ғой. Маған үстіңдегі әдемі киіміңді бере тұршы,-деп қиыла жалыныпты.

Әтеш досының сөзіне сеніп, үстіндегі әдемі киімдерінің бәрін шешіп беріпті. Сөйтіп, Тотықұс жасанып тұрып киініп алады да, қай мезгілде келетінін айтады.

-Егер мен кешіксем, дауыстап шақыр. Келмей жатсам, тағы да шақыр, дауысыңды естиін,-дейді. Сөйтіп, Тотықұс әсем киініп, тойға кетеді. Бірақ ол қайтып оралмайды. Әтеш ол естісін деп үсті-үсиіне шақырады. Ешқандай хабар болмайды.

Содан күні бүгінге дейін Әтеш Тотықұс пен әдемі киімін іздеп, таң атысымен, күн батқанға дейін айғайлап шақыра береді екен. Сұрақ-жауап әдісі арқылы ертегінің мазмұнын сұрайды.


Сергіті жаттығуы.

Қанатымды жазамын,

Жоғары-төмен қағамын.

Биік көкте айналып,

Жұлдыздай жылдам ағамын.

-Балалар, құстар өзі немен қоректенеді?

-Ал қандай құстарды білесіңдер? (Қарлығаш, торғай, бұлбұл, аққу т.б.).

Дәптермен жұмыс: Тіл дамыту дәптеріндегі «Қай сурет артық?» тапсырмасын орындату.

Ойын: «Ұшты-ұшты не ұшты?».

Мақсаты: баланы тез ойлануға және ұшатын немесе ұшпайтын затты ажырата білуге үйрету.

Шарты: ұшатын заттарды тез анықтап, екі қолын жоғары көтеру керек.

Мысалы:

Ұшты, ұшты қарға ұшты!

Ұшты, ұшты қалам ұшты!

Ұшты, ұшты кітап ұшты!

Ұшты, ұшты сауысқан ұшты!

Ұшты, ұшты торғай ұшты!

Педагог соңынан қайталау


Ертегіні мұқият тыңдауға тырысады.

Түсінбегендерін сұрайды.


Ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға жуап береді.


Балалар сергіту жаттығуын орындайды.

-Құрт-құмырсқа, өсімдік жемістері және дәндерімен қоректенеді.

Сондықтан құстарды адамның досы деп атайды.


1-тапсырмада артық қойдың суреті, 2-тапсырмада әтештің суреті артық.


Балалар ойын шартын мұқият тыңдап алады, ұшатын заттарға қолдарын көтереді, ұшпайтын заттарды айтқанда қолдарын көтермейді.

Рефлексиялық-

түзетушілік

Ертегені әңгімелеген уақытта, толық сөйлем құруға ұсыныс беру.

Балалар ұсынысты қабылдайды

Күтілетін нәтиже:

Жаңғыртады: құстар қалай пайда болатындығын білу;

Түсінеді:құс ұясын жасауды;

Қолданады: құстар біздің досымыз екендігін біледі.

Тәрбиеші: Бектемирова Ж.О






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сөйлеуді дамыту. Ертегіні тауып айт.

Автор: Бектемирова Жадра Орынбаевна

Дата: 22.09.2017

Номер свидетельства: 429327
