kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Открытый урок на тему "Үй жануарлары"

Нажмите, чтобы узнать подробности

План проведений урока на тему "Үй жануарлары " для детей 2-3 лет.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок на тему "Үй жануарлары"»

Аршалы аудандық білім бөлімі

«Құлыншақ» бөбектер бақшасы















Сабақтың тақырыбы : Үй жануарлары











Өткізген : қазақ тілі мұғалімі Хавдраш Авдель





















2019оқу жылы.

Үй жануарлары 2-3 жасар кіші топ

Бөлім: қазақ тілі

Қатынасы: білім беру саласы.

Тақырыбы: «Үй жануарлары »

Сабақтың мақсаты: Үй жануарларының атауларын , Кім?, не?- сұрақтарын ажыратуға үйрету.

Білімділік: - сөздердің дыбысталу мәдениетін қалыптастыру: тақырыптық сөздер мен таныс сөздерді әдеби тілдегі норманы сақтай отырып айтуға жаттықтыру, «ү » -дыбысының артикуляциясын,дұрыс айтылуын нақтылау және бекіту.

-сөздік қорын молайту және белсендіру: ит, күшік,мысық,марғау, сиыр,бұзау,үйшік,себет.

-тілдің грамматикалық құрлысын қалыптастыру:сөйлем құрап айтқанда,сұраққа жауап бергенде,жануарларды атағанда грамматикалық тұлғаларды дұрыс сақтап сөйлей білуге үйрету.

Мысық- мысықтың, ит-иттің,сиыр-сиырдың,менің мысығым, менің итім.

-байланыстырып сөйлеуге үйрету: Мынау –ит, Мынау менің итім.Мынау-мысық. Мысықтың баласы –марғау. Менің марғауым бар. Менің марғауым – әдемі.

Түзету: тілді түсіну,есте сақтау,сөздік логикалық-ойлауқабілеттері мен ұсақ маторикасын дамыту.

Тәрбиелік: Мемлекеттік тілде мәдени-әлеуметтік өзара қатынасқа дайын тұлғаны тәрбиелеу,отбасы мүшелерін сыйлауға тәрбиелеу, қазақ тілінде дұрыс ,анық сөйлеуге жаттықтыру,қазақ тіліне деген қызығушылығын арттыру.

Көрнекі құралдар:үй жануарларының суреттері, үлкен , кішкентай заттар мысалға.

Іс –әрекет кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті


Сәлемдесу.

1Сәлеметсіздер ме ,балалар!

Біз бүгін қазақ тілін үйренуді жалғастырамыз. Бірақ алдымен бізге қонаққа Білгішбек келіпті, амандасып алайық.

Ал ,енді балалар, Білгішбекке қазақ тілін қаншалықты меңгергенімізді көрсетейік.

Білгішбек жұмбақ жасырады:


-Мияулайды,тышқан аулайды.Ол не?


Ау, ау ,ау дейді,

Адамға оны - дос дейді.

Ол не?

Білгішбек балаларға қызығады, қазақша үй жануарларының атауларын үйретуді сұрайды .


«Балалар сендер көп білетін сияқтысыңдар . Менің де білгім келеді. Мағанда үйретіңдерші, мен де сендердің сабақтарыңа қатысқым келеді. Мен бәәәәрін білгім келеді.»

Амандасады.




Білетін сөздерін айтып береді.




Жұмбақты шешеді.


Мысық.



Ит.



Балалар қызығады, келіседі.




Балалар келіседі.


1. Жаңа тақырыпты үйренеміз.

Ф/ж. « Сөзұйқастар айтайық ».

-ді-ді-ді- ит үйді күзетеді.

-ды-ды-ды –мысық тышқан аулайды.

-ен-ен-ен- сиыр үлкен.

Ай-ай-ай- бұзау кішкентай.


Тыңдайды. Бірге және жеке қайталайды.





2. Суретке қарап, тақырыпқа байланысты сөздерді үйрету, сурет бойынша әңгімелеу.

Балаларға Кім?,Не ? – сұрағын қоюдың ережесін түсіндіру.

Суретке қарап,тыңдайды, есте сақтайды,қайталайды (жеке,хормен, қатармен).


3.Сергіту сәті: «Түйе»

Маң-маң басқан,маң басқан

Шудаларын шаң басқан.

Нән өркешін қоң басқан.

Төрт аяғын тең басқан.


Орындайды.


4. «Кел,сөйлесейік!» Деңгейлік тапсырма А В С

Балалардың біліміне қарай...

-Мынау не?

- Ит не істейді?

-Иттің баласы не?


-Мынау не?

-Мысық не істейді?

-Мысықтың баласы не?


Марғау қандай?

Сиыр қандай?

Бұзау қандай?


-Мынау –ит.

Ит-үлкен.

Мынау- күшік.

Күшік кішкентай.

Ит үй күзетеді.

Мынау –мысық.

Мысық -әдемі.

Мысық сүт ішеді.


А В С



Мынау – ит.

Ит үй күзетеді.

Иттің баласы –күшік.


Мынау – мысық.

Мысық тышқан аулайды.

Мысықтың баласы –марғау.


-Марғау кішкентай.

-Сиыр үлкен.

- бұзау кішкентай.



5. «Ү »дыбысын дұрыс айтып үйренейік: үш,үй,сүт...

Орындайды.


6. Жаттығу. «Қандай?, Не істейді? »

Етістіктер мен сын есім сөздерді пайдаланады.


7.Тіл амыту; «Ақ күшігім»

Ақ күшігім ,ақ күшігім

Өзі сондай сақ күшік.

Әжем оны мақтайды,

Аппақ жүнін тарайды.

Тыңдайды , мағнасын түсінуге тырысады.


8. Сиқырлы қарындаштардың тапсырмасы «Мысықтың суретін бояуға комектесу».

Білгішбекпен бірге орындайды.


Рефлексивті –түзетушілік

Жаңа сөздері қайталау.

Мұғалім мен Білгішбек екеуі балаларды мадақтайды.

Жаңа сөздерді қайталайды.

Жетістіктеріне қуанады.

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі;

-тақырыптық сөздерді, олардың мағасын, сөз тіркестерін.

- Кім? Не?-сұрақтарын ажырату,дұрыс қолдану.

- «Ү»дыбысының артикуляциясы

Қандай түсініктеді игереді:

-Үй жануарларының адамға пайдасын түсінеді.

Меңгерген дағдылар мен іскерліктері:

-мұқият тыңдап,түсініп, үй жануарлары туралы әңгімелеу.

-нұсқауларды дұрыс орындау.

-жұмбақ шешуді.

-септік жалғауларды дұрыс қолдануды.

-жай сөйлем құрауды.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Открытый урок на тему "Үй жануарлары"

Автор: Хавдраш Авдель Хавдрашевна

Дата: 08.04.2019

Номер свидетельства: 506453
