kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"К дыбысы мен әрпі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

v==

1. К дыбысымен таныстыру. К дыбысына тіл ұстарта отырып сөз құрату, буын ішінде бекіту, дыбыстық талдау жасату.
2. Дидактикалық құралдар арқылы балалардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту. Балаларды К дыбысы бар сөздерді буынға бөлуге, сөйлем ойлауға үйрету.
3. Байланыстырып сөйлеуге, түзу отыруға тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілдері: әңгімелеу, ойын арқылы, көрнекілік, сұрақ - жауап.
Көрнекілігі: к дыбысының баспа түрі, текшелер, ойыншықтар, интерактивті тақта,
суреттер, қарындаш, сауат ашу дәптері,

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
- Балалар, бәріміз қонақтармен амандасайық.
- Саламатсыздар ма.
- Ал, енді балалар бір – бірімізге жылуымызды жіберейік.
- Қуан шаттан алақай,
Қуанатын күн келді.
Қайырлы күн!
Қайырлы таң!
Күліп шықты күн бүгін.
Бір - бірімізге күннің жылуын үрейік.
- Қане, отырамыз. Бүгінгі *Сауат ашу сабағымызды бастайық.

II. Жаңа сабақ.
Интерактивті тақтамен жұмыс.
- Балалар, қазір қандай мезгіл?
- Қыс.
- Қыс екенін қайдан білдіңдер?
- Қар жауады, күн аяз, боран болады,
- Ал осы жылымыз қалай аталады?
- Қоян.
- Дұрыс. Балалар, естимісіздер? Есік қағып тұрғандай дыбыс естілді.
- Балалар, бізге жедел хат келіпті. Қане ашып оқып берейін.
- Бұл хат қояннан келіпті ғой.«Құрметті мектепалды даярлық тобының балалары, айлакер қу түлкі ойнап жүрген менің балаларымды ұстап алып, тығып қойыпты. Балаларымды мына сұраққа жауап берсең ғана жіберемін деп айтыпты. Бір жауапқа бір баласын жіберетінін хабарлапты.
Менің сегіз балам бар.»- деп жазыпты.
- Көмектесеміз бе балалар?
- Ал, қоянға берілген сұрақтарын оқып көрейік:
- Алфавитте неше әріп бар?
- 42.
- Мына әріптерді атандар: А, Т, П, Н, Ғ, Р, Л, М, У, Ш, Й, О, Қ, Д, Б, С, Ы, Ж, Ы, Ұ, Ң, Е.
- Дыбыстар нешеге бөлінеді, қандай, ата?
- Неше әріпті атадыңдар, санаңдар.
- Қоянның баласын қалай атайды?
- Жұмбақты шешіңдер;
- Ендеше, біз түлкінің сұрағына жауап бердік. Түлкі қоянның көжектерін жіберіпті.
- Балалар, онда біздер осы К дыбысымен танысайық. К дыбысы дауыссыз, көк түспен белгілейміз.(әріп таңбасын көрсету)
- Балалар, К дыбысына байланысты қандай сөздер білесіңдер? Атаңдар.
- Кілт, күн, көз, көзілдірік, көлеңке, көгершін, күз, көкек, көк, көрпе, көбелек, кірпі. Буынға бөлейік.(интерактивті тақтадан суреттерді көрсету)

ІV. Сергіту жаттығуы:
- Орнымыздан тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз тынығып алайық.(отыру)
- Жарайсыңдар балалар, енді К дыбысын ауада жазайық.(ауада жазу)
Дәптермен жұмыс.
Сауат ашу дәптерлерімізді ашып, к дыбысының бас әрпімен кіші әрпін жазамыз.(44 - бет)
Қолдарына сергіту сәті:
1, 2, 3
Жинап алып күш.
Қаламсапты аламыз,
Әдемі етіп жазамыз.
Интерактивті тақтамен жұмыс.
- Балалар, мына буындарды оқиық.
- ке, ке, ке, кесе.
- ек, ек, бек, тек, лек.
- кел, кем, кем, кемел
- керек, келбет.

VI. Ойын.
Ал, енді ойын ойнайық. Ойынның аты: Кім жылдам, тез тап.
Мақсаты: тақтада тұрған қағаздарда әріптер жасырылған. Сол қағаздағы әріпке сөз құраңдар. Айтылған әріпке сөз құраймыз. Қай бала тез әрі дұрыс айтқанға жұлдызша беремін. А, Т, П, Н, Ғ, Р, Л, М, У, Ш, Й, О, Қ, Д, Б, С, Ы, Ж, Ы, Ұ, Ң, Е.
- Өте жақсы. Балалар, ал, кім жұмбақтар, біледі?
VІІ. Сөзжұмбақты шешу.
- Мына суреттер арқылы сөз жұмбағымызды шешейік, сол кезде бүгінгі біздің өткен дыбысымызды табамыз. Көк, кесе, күрек, кірпік.(әліппе дәптері №- 1. 44 - бет)

VІІІ. Өлең жаттау.
- Ұзын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып, сыбдырды.
Ойлы қырлы жерлермен,
Ытқып - ытқып секірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып көзінің.
Келе жатқан артында,
Көжегі екен өзінің.
IX. Сурет арқылы сөйлем құрастыру.

X. Қорытындылау.
- Балалар, бүгін біздер қандай әріппен таныстық? Бізге кімнен жеделхат келді? Кімге көмектестік? Балалар, тағы да есік қақты ғой, осы қояннан емес пе екен? Қане, қарайын. Мынаны қара, сендерге рахметін айтып, бір себет сыйлық беріп жіберіпті ғой.
Қазір бәріңізге таратып берермін. Ал, енді балалар қане - кей, Жұлдызшаларымызды санайықшы кімнің жұлдызшалары көп екен. Сол бала ең жақсы баға алады. Барлығыңызда жақсы қатынастыңдар. Орнымыздан тұрып қонақтарымызға не дейміз?
- Сау болыңыздар.

1. К дыбысымен таныстыру. К дыбысына тіл ұстарта отырып сөз құрату, буын ішінде бекіту, дыбыстық талдау жасату.
2. Дидактикалық құралдар арқылы балалардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту. Балаларды К дыбысы бар сөздерді буынға бөлуге, сөйлем ойлауға үйрету.
3. Байланыстырып сөйлеуге, түзу отыруға тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілдері: әңгімелеу, ойын арқылы, көрнекілік, сұрақ - жауап.
Көрнекілігі: к дыбысының баспа түрі, текшелер, ойыншықтар, интерактивті тақта,
суреттер, қарындаш, сауат ашу дәптері,

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
- Балалар, бәріміз қонақтармен амандасайық.
- Саламатсыздар ма.
- Ал, енді балалар бір – бірімізге жылуымызды жіберейік.
- Қуан шаттан алақай,
Қуанатын күн келді.
Қайырлы күн!
Қайырлы таң!
Күліп шықты күн бүгін.
Бір - бірімізге күннің жылуын үрейік.
- Қане, отырамыз. Бүгінгі *Сауат ашу сабағымызды бастайық.

II. Жаңа сабақ.
Интерактивті тақтамен жұмыс.
- Балалар, қазір қандай мезгіл?
- Қыс.
- Қыс екенін қайдан білдіңдер?
- Қар жауады, күн аяз, боран болады,
- Ал осы жылымыз қалай аталады?
- Қоян.
- Дұрыс. Балалар, естимісіздер? Есік қағып тұрғандай дыбыс естілді.
- Балалар, бізге жедел хат келіпті. Қане ашып оқып берейін.
- Бұл хат қояннан келіпті ғой.«Құрметті мектепалды даярлық тобының балалары, айлакер қу түлкі ойнап жүрген менің балаларымды ұстап алып, тығып қойыпты. Балаларымды мына сұраққа жауап берсең ғана жіберемін деп айтыпты. Бір жауапқа бір баласын жіберетінін хабарлапты.
Менің сегіз балам бар.»- деп жазыпты.
- Көмектесеміз бе балалар?
- Ал, қоянға берілген сұрақтарын оқып көрейік:
- Алфавитте неше әріп бар?
- 42.
- Мына әріптерді атандар: А, Т, П, Н, Ғ, Р, Л, М, У, Ш, Й, О, Қ, Д, Б, С, Ы, Ж, Ы, Ұ, Ң, Е.
- Дыбыстар нешеге бөлінеді, қандай, ата?
- Неше әріпті атадыңдар, санаңдар.
- Қоянның баласын қалай атайды?
- Жұмбақты шешіңдер;
- Ендеше, біз түлкінің сұрағына жауап бердік. Түлкі қоянның көжектерін жіберіпті.
- Балалар, онда біздер осы К дыбысымен танысайық. К дыбысы дауыссыз, көк түспен белгілейміз.(әріп таңбасын көрсету)
- Балалар, К дыбысына байланысты қандай сөздер білесіңдер? Атаңдар.
- Кілт, күн, көз, көзілдірік, көлеңке, көгершін, күз, көкек, көк, көрпе, көбелек, кірпі. Буынға бөлейік.(интерактивті тақтадан суреттерді көрсету)

ІV. Сергіту жаттығуы:
- Орнымыздан тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз тынығып алайық.(отыру)
- Жарайсыңдар балалар, енді К дыбысын ауада жазайық.(ауада жазу)
Дәптермен жұмыс.
Сауат ашу дәптерлерімізді ашып, к дыбысының бас әрпімен кіші әрпін жазамыз.(44 - бет)
Қолдарына сергіту сәті:
1, 2, 3
Жинап алып күш.
Қаламсапты аламыз,
Әдемі етіп жазамыз.
Интерактивті тақтамен жұмыс.
- Балалар, мына буындарды оқиық.
- ке, ке, ке, кесе.
- ек, ек, бек, тек, лек.
- кел, кем, кем, кемел
- керек, келбет.

VI. Ойын.
Ал, енді ойын ойнайық. Ойынның аты: Кім жылдам, тез тап.
Мақсаты: тақтада тұрған қағаздарда әріптер жасырылған. Сол қағаздағы әріпке сөз құраңдар. Айтылған әріпке сөз құраймыз. Қай бала тез әрі дұрыс айтқанға жұлдызша беремін. А, Т, П, Н, Ғ, Р, Л, М, У, Ш, Й, О, Қ, Д, Б, С, Ы, Ж, Ы, Ұ, Ң, Е.
- Өте жақсы. Балалар, ал, кім жұмбақтар, біледі?
VІІ. Сөзжұмбақты шешу.
- Мына суреттер арқылы сөз жұмбағымызды шешейік, сол кезде бүгінгі біздің өткен дыбысымызды табамыз. Көк, кесе, күрек, кірпік.(әліппе дәптері №- 1. 44 - бет)

VІІІ. Өлең жаттау.
- Ұзын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып, сыбдырды.
Ойлы қырлы жерлермен,
Ытқып - ытқып секірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып көзінің.
Келе жатқан артында,
Көжегі екен өзінің.
IX. Сурет арқылы сөйлем құрастыру.

X. Қорытындылау.
- Балалар, бүгін біздер қандай әріппен таныстық? Бізге кімнен жеделхат келді? Кімге көмектестік? Балалар, тағы да есік қақты ғой, осы қояннан емес пе екен? Қане, қарайын. Мынаны қара, сендерге рахметін айтып, бір себет сыйлық беріп жіберіпті ғой.
Қазір бәріңізге таратып берермін. Ал, енді балалар қане - кей, Жұлдызшаларымызды санайықшы кімнің жұлдызшалары көп екен. Сол бала ең жақсы баға алады. Барлығыңызда жақсы қатынастыңдар. Орнымыздан тұрып қонақтарымызға не дейміз?
- Сау болыңыздар.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"К дыбысы мен әрпі"»

1. К дыбысымен таныстыру. К дыбысына тіл ұстарта отырып сөз құрату, буын ішінде бекіту, дыбыстық талдау жасату.
2. Дидактикалық құралдар арқылы балалардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту. Балаларды К дыбысы бар сөздерді буынға бөлуге, сөйлем ойлауға үйрету.
3. Байланыстырып сөйлеуге, түзу отыруға тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілдері: әңгімелеу, ойын арқылы, көрнекілік, сұрақ - жауап.
Көрнекілігі: к дыбысының баспа түрі, текшелер, ойыншықтар, интерактивті тақта,
суреттер, қарындаш, сауат ашу дәптері,

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
- Балалар, бәріміз қонақтармен амандасайық.
- Саламатсыздар ма.
- Ал, енді балалар бір – бірімізге жылуымызды жіберейік.
- Қуан шаттан алақай,
Қуанатын күн келді.
Қайырлы күн!
Қайырлы таң!
Күліп шықты күн бүгін.
Бір - бірімізге күннің жылуын үрейік.
- Қане, отырамыз. Бүгінгі *Сауат ашу сабағымызды бастайық.

II. Жаңа сабақ.
Интерактивті тақтамен жұмыс.
- Балалар, қазір қандай мезгіл?
- Қыс.
- Қыс екенін қайдан білдіңдер?
- Қар жауады, күн аяз, боран болады,
- Ал осы жылымыз қалай аталады?
- Қоян.
- Дұрыс. Балалар, естимісіздер? Есік қағып тұрғандай дыбыс естілді.
- Балалар, бізге жедел хат келіпті. Қане ашып оқып берейін.
- Бұл хат қояннан келіпті ғой.«Құрметті мектепалды даярлық тобының балалары, айлакер қу түлкі ойнап жүрген менің балаларымды ұстап алып, тығып қойыпты. Балаларымды мына сұраққа жауап берсең ғана жіберемін деп айтыпты. Бір жауапқа бір баласын жіберетінін хабарлапты.
Менің сегіз балам бар.»- деп жазыпты.
- Көмектесеміз бе балалар?
- Ал, қоянға берілген сұрақтарын оқып көрейік:
- Алфавитте неше әріп бар?
- 42.
- Мына әріптерді атандар: А, Т, П, Н, Ғ, Р, Л, М, У, Ш, Й, О, Қ, Д, Б, С, Ы, Ж, Ы, Ұ, Ң, Е.
- Дыбыстар нешеге бөлінеді, қандай, ата?
- Неше әріпті атадыңдар, санаңдар.
- Қоянның баласын қалай атайды?
- Жұмбақты шешіңдер;
- Ендеше, біз түлкінің сұрағына жауап бердік. Түлкі қоянның көжектерін жіберіпті.
- Балалар, онда біздер осы К дыбысымен танысайық. К дыбысы дауыссыз, көк түспен белгілейміз.(әріп таңбасын көрсету)
- Балалар, К дыбысына байланысты қандай сөздер білесіңдер? Атаңдар.
- Кілт, күн, көз, көзілдірік, көлеңке, көгершін, күз, көкек, көк, көрпе, көбелек, кірпі. Буынға бөлейік.(интерактивті тақтадан суреттерді көрсету)

ІV. Сергіту жаттығуы:
- Орнымыздан тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз тынығып алайық.(отыру)
- Жарайсыңдар балалар, енді К дыбысын ауада жазайық.(ауада жазу)
Дәптермен жұмыс.
Сауат ашу дәптерлерімізді ашып, к дыбысының бас әрпімен кіші әрпін жазамыз.(44 - бет)
Қолдарына сергіту сәті:
1, 2, 3
Жинап алып күш.
Қаламсапты аламыз,
Әдемі етіп жазамыз.
Интерактивті тақтамен жұмыс.
- Балалар, мына буындарды оқиық.
- ке, ке, ке, кесе.
- ек, ек, бек, тек, лек.
- кел, кем, кем, кемел
- керек, келбет.

VI. Ойын.
Ал, енді ойын ойнайық. Ойынның аты: Кім жылдам, тез тап.
Мақсаты: тақтада тұрған қағаздарда әріптер жасырылған. Сол қағаздағы әріпке сөз құраңдар. Айтылған әріпке сөз құраймыз. Қай бала тез әрі дұрыс айтқанға жұлдызша беремін. А, Т, П, Н, Ғ, Р, Л, М, У, Ш, Й, О, Қ, Д, Б, С, Ы, Ж, Ы, Ұ, Ң, Е.
- Өте жақсы. Балалар, ал, кім жұмбақтар, біледі?
VІІ. Сөзжұмбақты шешу.
- Мына суреттер арқылы сөз жұмбағымызды шешейік, сол кезде бүгінгі біздің өткен дыбысымызды табамыз. Көк, кесе, күрек, кірпік.(әліппе дәптері №- 1. 44 - бет)

VІІІ. Өлең жаттау.
- Ұзын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып, сыбдырды.
Ойлы қырлы жерлермен,
Ытқып - ытқып секірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып көзінің.
Келе жатқан артында,
Көжегі екен өзінің.
IX. Сурет арқылы сөйлем құрастыру.

X. Қорытындылау.
- Балалар, бүгін біздер қандай әріппен таныстық? Бізге кімнен жеделхат келді? Кімге көмектестік? Балалар, тағы да есік қақты ғой, осы қояннан емес пе екен? Қане, қарайын. Мынаны қара, сендерге рахметін айтып, бір себет сыйлық беріп жіберіпті ғой.
Қазір бәріңізге таратып берермін. Ал, енді балалар қане - кей, Жұлдызшаларымызды санайықшы кімнің жұлдызшалары көп екен. Сол бала ең жақсы баға алады. Барлығыңызда жақсы қатынастыңдар. Орнымыздан тұрып қонақтарымызға не дейміз?
- Сау болыңыздар.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
"К дыбысы мен әрпі"

Автор: Уралбаева Гульжанат Абджамиловна

Дата: 30.12.2020

Номер свидетельства: 569062
