№29. ТАҚЫРЫБЫ: Елордамыз – Астана Б дыбысы. | Мектеп: |
Күні: | Педагогтің аты жөні: |
Мектеп алды даярлық сыныбы | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың мақсаты: | 0.1.1.1.Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау. 0.1.1.2.Сөзді буынға бөлу, сөздегі буын санын және орналасу ретін анықтау. 0.1.3.1. Тыңдалған мәлімет/ хабарламаны тірек сызба, иллюстрация көмегімен мазмұндау. 0.1.4.1.өзіне таныс тақырып аясында диалогке қатысу. 0.1.5.1. сөйлеу барысында дауыс ырғағын сақтап, вербалды емес қарым – қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), сөздерді (Кешіріңіз, Тыңдаңызшы! Және т.б.) қолдану. 0.2.1.1. Сөз/сөйлем сызбасын оқу. 0.2.1.2. Суретті кітаптардан ақпаратты табу (сурет арқылы) 0.3.1.1. Сөз, сөйлем сызбасын құру. 0.3.2.1. сөйлем сызбасының соңына тиісті тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі. 0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін жазу. 0.3.3.2. Қарапайым жиектерді штрихтап салу. |
Күтілетін нәтиже | Барлық тәрбиеленушілер орындай алады: -Тыңдалған материал негізінде қарапайым сұрақтарға жауап қайтарады. -Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажыратады. -Б дыбысы дауыссыз дыбыс, б дыбысының айтылуын дұрыс дыбыстайды. -Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі б дыбысының орнын ажыратады. -Қарапайым жиектерді штрихтап салады. Көпшілік тәрбиеленушілер орындай алады: -Тыңдалған мәлімет/ хабарламаны тірек сызба, иллюстрация көмегімен мазмұндайды. -Берілген суретке қарап сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар ) ажыратып, талдау жасай алады. - Б дыбысына сөз құрайды. Сөздегі дыбыс санын, ондағы б дыбысының орнын ажыратады. -Сөйлемдерді интонация бойынша ажырата отырып (хабарлы, сұраулы, лепті) сөйлеу барысында қолданады. -Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әрпінің элементтерін жазады. Кейбір тәрбиеленушілер орындай алады: -Суретті кітаптардан қажетті ақпаратты табады. -Өзіне таныс тақырып аясында диалогке қатысады. -Сөз/сөйлем сызбасын оқиды. -Б дыбысын қатыстырып, сөз, сөйлем құрастырады. -Сөйлем сызбасының соңына тиісті тыныс белгілерін қояды: (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі). -Сөйлеу барысында дауыс ырғағын сақтап, (Кешіріңіз, Тыңдаңызшы! Сау болыңыз! Және т.б) сөздерін қолданады. |
Тілдік мақсат | Тәрбиеленушілер: Суреттер бойынша сұрақтар құрастыру. Суретте бейнеленген оқиғаны өз жағдайларында жалғастыру.. Көптілділік: Туған жер – родная земля- motherland |
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері. Бәйтерек, Алатау, Астана, Алматы, Пирамида, Медеу. |
Сабақтағы тапсырмалар мен диалогтерде қолданылатын тіл: Пікір алмасу сұрақтары. -Еліміздің астанасы қай қала? -Астана қаласының қандай көрікті жерлерін білесің? -Алматы қаласының қандай көрікті жерлерін білісің? Саған қай қалада тұрған ұнайды? |
Өткен сабақтардан алған білім | Туған жер, Отан, Астана, Алматы қалалары туралы бұрыннан білетіндерін айтады. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
1.Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату 0-2 мин 2.Өмірлік тәжірибені маңыздандыру. Мақсатты болжам. 3-5 мин | Сабақта жұмыс жасау үшін педагог жағымды атмосфера туғызады. Шаттық шеңберін құрып, бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Армысың, Әлем! Армысың, Жарық күн! (Қолдарын жайып, көкке көтереді.) Армысың, абзал Адам! (Қолдарын алға созады). Армысың, менің досым! Сурет бойынша әңгіме. Тәрбиеленушілер жаңа сабақтыңне жайында болатыны туралы болжамдайды. | Көрнекті құрал (флипчартқа шығаруға болады) «Әли мен Айя» мультфильмі Б дыбысымен танысады. Астана, Ханшатыр туралы болжам жасайды. |
Сабақтың ортасы 3.Тақырып бойынша жұмыс. 6-30 мин | (ПТ) Тақырыппен таныстыру. Сурет бойынша әңгіме құрастыру. 1-тапсырма.Әңгіме құрастыруда сөйлем сызбасының соңына тиісті тыныс белгілеріне сәйкес құрастырған сөйлемдердің соңына нүкте, сұрақ, леп белгісін қою. (2- тапсырма) Мәтінді педагог оқиды. Мазмұнын түсіндіреді. Лепті сөйлемдерді көтеріңкі дауыс ырғағымен айтқыздырту. | (Ұ) Педагогті мұқият тыңдайды. Диалогпен әңгімелесуді түсінеді. Телефон арқылы өздерінің туған жерінің көрікті орындарын айта алады. |
| (ПТ) Мультфильмді көрсету. Бүгінгі өтетін Б дыбысымен таныстыру. Жұмбақты шеш. (3- тапсырма) Барлықта бар, Саусақта жоқ. Башпайда бар, Тұяқта жоқ. (Б дыбысы ауызша түсіндіріледі) (ПТ) Б- дыбысы дыбыс. Б дыбысы астыңғы еріннің үстіңгі ерінге нық тиіп, тез ажырап кетуінен жасалады. Оны көк текшемен белгілейміз. Сергіту жаттығуы: Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай ағаштар Үп-үлкен боп өседі. -Суретте ненің суреттері берілген? (4- тапсырма) Балық, қобыз, көбелек сөздеріне дыбыстық талдау жасатып, ондағы Б дыбысының орнын ажыратқызады. Көк текшемен боятады. Тәрбиеленушілердің өздеріне Б дыбысының сөздің басында, ортасында, аяғында келетін сөздер ойлатады. Дәптердегі буындарды, сөздерді құратып оқытады. Барлығы хормен қайталап оқиды. Суреттегі сөздерді ата. (5- тапсырма) Әліппе-дәптердегі заттардың аттарына сөз сызбасын құрастыру. Балмұздақ, жолбарыс, бидай сөздеріне дыбыстық талдау жасап, буынға бөліп, осы сөздерді қатыстырып сөйлем құрастыр. Көңілді автобусты боя. Автобус сөзін буынға бөліп, дыбыстық талдау жаса, текшелермен белгіле. Осы сөзді қатыстырып, сөйлем құрастыр. Жаңа сабақта ғажайып сөздерді қолдану. Әліппе-дәптердегі жазу жолын, жоларалық кеңістікті жолдың жоғарға және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін жазуға арналған тапсырманы орындату. Үзік сызықтарды қосу арқылыл тәрбиеленушілердің қолдарын жазуға жаттықтыру. | Мультфильмді мұқият көреді. (Ө) Жұмбақты шешеді. (Ұ)Педагогті мұқият тыңдайды. Музыкалық сүйемелдеумен бой сергіту жаттығуын жасайды. Берілген сурет бойынша сөз, буынды құрастырады. Б дыбысына сөз ойлап айтады. Берілген суреттердің аттарын атайды. Б дыбысының орнын ауызша талдайды, буынға бөліп, сөйлем құрастырады. Б дыбысын көк текшемен белгіленетіні біледі. (Ө) Саусақ моторикасын дамыту жаттығуларын орындайды. |
Сабақтың қорытындысы. Рефлексия. 28-30 мин | Елордамыз Астана мен бас қала Алматының көрікті жерлері туралы білімдері кеңейіп, жаңа дыбыспен танысады. Өткен дыбыстар мен жаңадан өткен дыбысты қатыстырып сөздер ойлап, сөйлем құрастырып, талдау жұмыстарын жүргізе алады. Сабақ барысында қандай қиындықтарды кезіктірдің? Суреттрге қарап сөйлем құрасыру қызықты болды ма? Қай тапсырманы орындау қызықты болды? Тапсырманы орындауға ұмтылу. Рефлексті бағалау- өз жұмысын пішіндер бойынша бағалап қорытады. Тәрбиеленушілердің қолына таратылған пішіндер бойынша жаңа тақырыпта толық түсінсе, жұлдызша, ал толық түсінбесе төртбұрыш, мақсатқа жетпесе үшбұрыш белгілейді. | (Ұ) Бүгінгі өткен сабақ бойынша педагогтің сұрақтарына жауап береді. Өз жұмысын пішіндербойынша бағалайды. |
Қосымша ақпарат |
Жіктеу- тәрбиеленушілердің көмектесуді қалай жоспарладыңыз? Қабілеттірек тәрбиеленушілердің қандай тапсырмалар беруді ойластырдыңыз? | Бағалау – тәрбиеленушілердің прогресс/ білімін бақылауды қалай жоспарладыңыз? | Пәнаралық байланыстар: «Өзін-өзі тану», «АКТ». Құндылықтар. |
Педагог қажеттігіне қарай мөлшерлеу көмегін көрсетеді. Тәрбиеленушілердің мотивация деңнейін көтеру. Шығармашылық тапсырма: Тәрбиеленушілерге арналған сұрақтарды пайдалану. | Тәрбиеленушілердің жұмысын, олардың өзіндік жұмыстарын қадағалай отырып. Әліппе – дәптердегі тапсырмаларын (қорытынды, тапсырмалар) қарай отырып. Тәрбиеленушілер рефлекциясының қорытындыларын талдай отырып. | «Өзін-өзі тану » сабағын «Туған жерімді сүйемін» тақырыбымен байланыстыру. Өзін –өзі және құрбыластары мен үлкендерді түсіну, сыйлай білуге үйрету. |
Байқаулар Оқытудың / сабақтың мақсаттары қолжетімді болды ма? Тәрбиеленушілер бүгіне неге үйренді? Оқыту жағдайы (атмосф) қандай болды? Тәрбиеленушілер арасында жіктелу (дифф) бойынша әрекеттер табысты болды ма? | Мына орынды сабақтағы бақылауларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы сол жақтағы бағанада жазылған сұрақтарға жауап беріңіз. |
Қорытынды бағалау Ерекше табысты болған екі сәтті (сабақ беруде болсын, оқытуда болсын) атаңыз. 1. 2. Сабақты жақсы өткізуге ықпал ететін екі жағдайды (сабақ беруде болсын, оқытуда болсын) атаңыз. 1. 2. Сынып жайында және оның жеке тәрбиеленушілері жайында қандай жаңалық білдім және ол келесі сабағымды өткізуіме әсерін тигізе ме? |