Просмотр содержимого документа
«"Әдептілік -әдемілік"»
Әдептілік-әдемілік.
Білім беру саласы: «Коммуникация», «Әлеумет», «Шығармашылық»
Ұйымдастырылған оқу қызметі:Сөйлеуді дамыту. Қоршаған орта танысу. Сенсорика.
Мақсаты: Балаларды әдепті сөйлеуге адам бойындағы ұнамды-ұнамсыз қылықтарды айыра білуге баулу.
-«Саламатсыз ба?», «сау болыңыз», «өтінемін», «рахмет», «болама?», «кешіріңіз» т.б. сиқырлы сөздердің мағынасы жөнінде білімдерін бекіту.
-Байланыстыра сөйлеуге,диалогты айтқызып сөздік тіл байлығын,ұсақ қол моторикасын дамыту.
-Балаларды кішіпейілділікке,әдептілікке,достыққа,жаман әдеттерден аулақ болуға эстетикалық тәрбиелеу.
Керекті құралдар:интерактивті тақта,майлықтар,тәрелке,қасық гүл т.б.
Ұйымдастыру кезеңі: Балалар амандасады.
Т:Балалар «Сәлем-сөздің анасы» дейді,біздің барлық күніміз сәлемдесуден басталады.
Алдымыздан кезіккен
Көп танысты көреміз,
Бәріне де ізетпен
Біздер сәлем береміз.
Сұрақ-жауап:
-Ағайлармен қалай сәлемдесеміз?(Саламатсыз ба,ағай!)
-Апайлармен қалай сәлемдесеміз?( Саламатсыз ба,апай!)
-Әжейлер кездессе ше?( Есенсіз бе,әжей!)
-Атайлар кездессе ше?( Амансыз ба,атай!).
-Жарайсыңдар балалар.
«Жақсы сөз-жарым ырыс» дейді дана халқымыз.
Осы сөзді әрдайымда естеріңізде сақтаңыздар.
Т:Бақшамызға барғанда,
Жолыққан бар жандарға.
Ертемен ақ пейілмен,
Б:«Қайырлы таң!»-дейміз.
Күндіз де елді елейміз.
Б:«Қайырлы күн!»- тілейміз.
Үйге кешке келемін,
Не дерімді білемін.
Б:«Кеш жарық!»- деп,кіремін.
Достар.
Адия мен Кәусар ауыздары бұртиып бір-біріне арқасын беріп отырады.
Т:Екеуіне не болған,ренжісіп қалдыңдар ма? деп сұрайды.
-Мен енді Адиямен дос болмаймын,оған сәлем десем,ол жауап бермейді.
-Кәусар сәлем деп сен маған күнде айтасың,мен сенімен кеше ғана сәлемдестім ғой.
Т:Адия сен Кәусардың ауырып қалғанын қалайсың ба?
-Жоқ, мен оның ауырып қалғанын қаламаймын.
Т:Балалар «Сәлем», «Сәлеметсіз бе» деген сөз, денің сау ма,ауырып қалған жоқсың ба деген сөз, сондықтан бір-бірімізбен күнде сәлемдесу керекпіз. Ендеше екеуін бір-бірінен кешірім сұрай қойыңыздар.
Осы кезде «өтінемін»деген жылы сөзді айтуды ұмытпа.
-Сауалыңа жауап немесе сыйға ұсынылған затты алып тұрып, «рахмет»деген
тағы бір ізгі сөзді айтуды ұмытпа.
-Егер сен байқамай біреуді қағып кетсең немесе ренжітіп алсаң,сол жерде кешірім сұра.
Сергіту сәті: «Достар»
Доспен бірге жүреміз.
Бірге ойланамыз күлеміз.
Ажырамас іргеміз.
Әрқашанда біргеміз.
Ойын: «Не істеу керек?»
шарты:Балалар көрсетілген іс-әрекеттің барлығын қарай отырып,
өз ойларыныңды айту.
1: 2 бала қоғамдық көлікте орындықта отыр.Қоғамдық көлікке ата мен әже мінеді.1 бала әжеге орын береді.Әже рахметін айтады.
2-ші бала телефонмен ойнап отыра береді.Атай қасында тұрып тұрады.
Т:Балалар кімнің іс-әрекеті дұрыс, не істеу керек еді?Балалар өз ойларын айтады.
2:Қолында ауыр екі дорбасы бар әже келе жатады.Бір бала қасынан өтіп кетеді. 2 бала барып, « Әже дорбаңызды беріңіз біз көтерейік»,- деп көмектеседі.Әже рахметін айтып, батасын береді.
Т:1-ші бала «Не істеу керек еді?».Балалардың жауабы.
3:Атай келе жатып құлап қалады.Балалар атай құлап қалды не істеу керек?
Балалар барып тұрғызады.
4: 2 бала үстелде тамақ ішіп отырады.
1 бала тамақты жылдам,әрі сөйлеп отырып ішеді.
2-ші бала асықпай сөйлемей отырып ішеді.
(Балалардың жауабы.)
Саусақ жаттығуы: «Он саусақ»
Майлықты әшекейлеу.
Жұмыстың жасалу жолын түсіндіру.
Ойын: «Сиқырлы сөздер»
Шарты:Бастаушы балаға гүл сыйлайды,бала мысалы:сәлеметсіз бе,болама, сау болыңыз,өтінемін,беріңізші,кешіріңіз т.б. сөзді айтып гүлді қайтып апайына сыйлайды