kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Аудандық семинарға ашық сабақ "Алтын күз"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: « Алтын Күз»

Сабақтың мақсаты: Балаларға күз мезгілі туралы түсініктерін кеңейту. Балалардың қоршаған ортаға деген көз қарастарын қалыптастырып, табиғатты сүюге, қамқор бола білуге үйрету.

Сабақтың көрнекілігі: карта, сандық пен кілт, шарлар, трафарет, қоян, құм, шеге, қағаз т.б. заттар

Сабақтың барысы:  Ұйымдастыру.

Балалар бізде бүгін ерекше күн. Өйткені бізге көптеген қонақтар келіп отыр. Осы қонақтармен амандасып алайық.

Балалар: Сәлеметсіздер ме!

Шаттық шеңбер: Шеңбер болып тұрайық,

                                Алақанды ашайық

                                Таза ауаны жұтайық

                                Жүрекке жылу сыйлайық

                               Жиналған жылы шуақты

                               Қонақтарға шашайық.

Тәрбиеші: Балалар, қараңдаршы мына ерекше  ыдыста не  бар екенін қарап көрейік. Кәнеки, ыдысты ашып қараймыз ба?

Балалар: Иә

Тәрбиеші: Балалар мынау ненің суреті?

Балалар: Карта

Тәрбиеші: Балалар картаны қарап көрейік. Ненің суретін көріп отырсыңдар?

Балалар: Үйдің суреті.

Тәрбиеші: Балалар, суретте неше үйдің суретін көріп отырсыңдар?

Балалар: Төрт

Тәрбиеші : Мына үйлердің ортасында ерекше жолдар бар.

Тәрбиеші: Ал мынау  сурет не?

Балалар: Лабиринт қазына

Тәрбиеші: Сандықты немен ашады ?

Құлыпты кілтпен ашады.

Сендерде кілт бар ма?

Балалар : Жоқ.

Тәрбиеші : Ендеше балалар біз кілтті іздеуге барайық, қазынаны табу керек. Кілтті табу  балалар қараңдаршы  мына бұлттармен  жел бізді  ұшырып апарады. Бұлттармен барамыз ба?

Жел дыбысы естіледі.

Мына бұлт неге ұқсайды: Балапанға, балыққа, тасбақаға, құсқа, көбелекке, кірпіге ұқсайды.

Ал енді балалар біз мына жерде тұрған ерекше жолдан өтуіміз керек, ақырын, абайлап өтуіміз керек. Кәнеки, сендерге көрсетейін.

Балалар 1- ші  столға жақындап барады. Онда балалар 1- ші тапсырма бар екен.

  1. Тапсырма: Қарындашсыз, қағазсыз бояусыз сурет салыңдар?

Сонда сендер кілттің бір бөлшегін табасыңдар.

Столда нені көріп отырсыңдар?

Құм мен трафарет.

Адель,сен ненің суретін салдың?

Ал енді мына құмда сурет салып көрейікші?

Сурет салынды ма ? Ал жел болды, сурет өшіріліп қалды.

Балалар: Өйткені бұл құм сулы емес.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар, дұрыс айтасыңдар.

Сулы құмда суреттер әдемі болады екен.

Кілттің 1- ші бөлігін таптыңдар. Жарайсыңдар.

Тәрбиеші : Балалар, маған қарай келіңдерші, бізді көпір күтіп тұр. Қолымызды көтеріп ақырындап өтеміз.

Ой, балалар, қоян бізден көмек тұр екен. Ол тоңып үйін салайын десе шегелерін жоғалтып алыпты. Ал қоянның  қолында қызық тастар бар екен, ол не екен  қараңдаршы?

  1. ші тапсырма: Шегені  магнитпен абайлап жабыстырып алу керек.

Балалар: Магнит

Тәрбиеші: Балалар, тарелкада  қандай заттарды көріп отырсыңдар?

Балалар: Қағаз, шеге, пластмаса және ағаш.

Ал магнит неге шегені қалай алады?

Балалар:  өйткені шеге ол темір.

Тәрбиеші: онда біз бүгін қоянға шегені тауып беруге көмектесейікші. Шеге өте қауіпті, абайлап жинап аламыз.

Қоянға біз көмектестік пе?

Балалар: Иә.

Тәрбиеші: Қоян өте риза. Балалар, біз кілттің 2- ші бөлігін таптық. Жарайсыңдар.

Ал балалар біз енді сәл дем алып алайық.

Сергіту сәті. Музыка Теледидар.

Тәрбиеші: Балалар, мына жерде ізді көріп отырсыңдар сол ізбен ақырындап өтеміз. Жақсы ізбен өттік.

Балалар, айтыңдаршы күз мезгілінде табиғатта  қандай өзгерістер, құбылыстар болады. 

Балалар: Жапырақтар сарғаяды, жерге түседі, құстар жылы жаққа ұшып кетеді, көкөністер мен жемістер піседі, адамдар жылы киімдерін киеді, дала суытады, жаңбыр жауады. Ал енді балалар, біздің 3- ші тапсырмамыз жаңбыр жасау. Сендердің алдарыңда екі банка тұр, бұл банкада ыстық су құйылған. Банканың қақпағында тесіктер бар. Тесіктер неге керек екенін білетін боламыз. Менің қолымда мұз бар. Барлығың бір- бір мұздан алыңдар, мына қақпақтың үстіне қойыңдар. Қәне біз бәріміз бақылап қарайық.

Балалар: Мұз еріді

Тәрбиеші: Банкада не пайда болды?

Жаңбыр жасадық, жаңбыр жауып тұр.

 Неге жаңбыр жауды қалай ойлайсыңдар?

Балалар: Мұз еріді, қақпақ ыстық болды. Өйкені ыдыста ыстық су.

Тәрбиеші: Ыстық судан не пайда болды?

Балалар: Бу.

Тәрбиеші: Мына банкадағы  су қандай ?

Сұйық па әлде қатты ма?

Балалар: Сұйық

Тәрбиеші:  Ал мұз ше?

Балалар: Мұз қатты.

Тәрбиеші: Балалар, кілттің үшінші бөлігін таптық.

Балалар, бізді алдымызда не күтіп тұр? Бұл жолдан абайлап өтіңдер.

Ал енді балалар біз қазір саусақ жаттығуын жасап алайық

Саусақ жаттығуы:

Бала, бала, балақай

Қол соғайық алақай

Бір, екі, үш деп айтайық

Саусақтарды ойнатайық.

Біздің әлі 4- ші тапсырмамыз бар. Сол төртінші тапсырманы орындасақ 4- ші кілттің бөлігін табатын боламыз.

4- тапсырманы оқимын.

Күз мезгілінде жапырақтардың түстері қандай болады?

Балалар: Қызыл, сары, жасыл, қызғылт түсті  болады.

Тәрбиеші: Ендеше біз жапырақты түрлі- түсті құммен  желімдейміз және түрлі – түсті  бояймыз.

Құмды сеуіп жапыраққа жабыстыру керек. Жарайсыңдар балалар!

Біз 4- ші кілттің бөлігін таптық.  4- ші тапсырманы орындадық.

Тәрбиеші: Балалар, біздің картамызды есімізге түсірейікші. Естеріңде ме жұлдызды лабиринт болды. Осы лабиринтпен ақырындап жүреміз. Жолдан адасып кетпес үшін дұрыстап жүреміз.

Ой, балалар мынау не?

Балалар: Сандық

Тәрбиеші: Сандық жабық иә балалар, құлыпты немен ашамыз?

Балалар: Кілтпен

Тәрбиеші: Кәне Амир құлыпты кілтпен ашып көр.

Ой, балалар не деген қазына!

Қазынаны табу үшін біз немен айналыстық?

Сендерге не ұнады?

Біз қоянға қандай көмек бердік?

Қандай құмда сурет жақсы шығады?

Мұздан біз не жасадық?

Біз енді топқа оралайық.

Балалар, бұлттармен жел бізді ұшырып алып барады. Желдің дыбысы естіледі. Келген қонақтар сау болыңыз деп қол былғайық.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Аудандық семинарға ашық сабақ "Алтын күз"»

Сабақтың тақырыбы: « Алтын Күз»

Сабақтың мақсаты: Балаларға күз мезгілі туралы түсініктерін кеңейту. Балалардың қоршаған ортаға деген көз қарастарын қалыптастырып, табиғатты сүюге, қамқор бола білуге үйрету.

Сабақтың көрнекілігі: карта, сандық пен кілт, шарлар, трафарет, қоян, құм, шеге, қағаз т.б. заттар


Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.

Балалар бізде бүгін ерекше күн. Өйткені бізге көптеген қонақтар келіп отыр. Осы қонақтармен амандасып алайық.

Балалар: Сәлеметсіздер ме!

Шаттық шеңбер: Шеңбер болып тұрайық,

Алақанды ашайық

Таза ауаны жұтайық

Жүрекке жылу сыйлайық

Жиналған жылы шуақты

Қонақтарға шашайық.


Тәрбиеші: Балалар, қараңдаршы мына ерекше ыдыста не бар екенін қарап көрейік. Кәнеки, ыдысты ашып қараймыз ба?

Балалар: Иә

Тәрбиеші: Балалар мынау ненің суреті?

Балалар: Карта

Тәрбиеші: Балалар картаны қарап көрейік. Ненің суретін көріп отырсыңдар?

Балалар: Үйдің суреті.

Тәрбиеші: Балалар, суретте неше үйдің суретін көріп отырсыңдар?

Балалар: Төрт

Тәрбиеші : Мына үйлердің ортасында ерекше жолдар бар.

Тәрбиеші: Ал мынау сурет не?

Балалар: Лабиринт қазына

Тәрбиеші: Сандықты немен ашады ?

Құлыпты кілтпен ашады.

Сендерде кілт бар ма?

Балалар : Жоқ.

Тәрбиеші : Ендеше балалар біз кілтті іздеуге барайық, қазынаны табу керек. Кілтті табу балалар қараңдаршы мына бұлттармен жел бізді ұшырып апарады. Бұлттармен барамыз ба?


Жел дыбысы естіледі.

Мына бұлт неге ұқсайды: Балапанға, балыққа, тасбақаға, құсқа, көбелекке, кірпіге ұқсайды.


Ал енді балалар біз мына жерде тұрған ерекше жолдан өтуіміз керек, ақырын, абайлап өтуіміз керек. Кәнеки, сендерге көрсетейін.


Балалар 1- ші столға жақындап барады. Онда балалар 1- ші тапсырма бар екен.

  1. Тапсырма: Қарындашсыз, қағазсыз бояусыз сурет салыңдар?


Сонда сендер кілттің бір бөлшегін табасыңдар.

Столда нені көріп отырсыңдар?

Құм мен трафарет.

Адель,сен ненің суретін салдың?

Ал енді мына құмда сурет салып көрейікші?

Сурет салынды ма ? Ал жел болды, сурет өшіріліп қалды.

Балалар: Өйткені бұл құм сулы емес.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар, дұрыс айтасыңдар.

Сулы құмда суреттер әдемі болады екен.

Кілттің 1- ші бөлігін таптыңдар. Жарайсыңдар.



Тәрбиеші : Балалар, маған қарай келіңдерші, бізді көпір күтіп тұр. Қолымызды көтеріп ақырындап өтеміз.

Ой, балалар, қоян бізден көмек тұр екен. Ол тоңып үйін салайын десе шегелерін жоғалтып алыпты. Ал қоянның қолында қызық тастар бар екен, ол не екен қараңдаршы?

  1. ші тапсырма: Шегені магнитпен абайлап жабыстырып алу керек.


Балалар: Магнит

Тәрбиеші: Балалар, тарелкада қандай заттарды көріп отырсыңдар?

Балалар: Қағаз, шеге, пластмаса және ағаш.

Ал магнит неге шегені қалай алады?

Балалар: өйткені шеге ол темір.

Тәрбиеші: онда біз бүгін қоянға шегені тауып беруге көмектесейікші. Шеге өте қауіпті, абайлап жинап аламыз.

Қоянға біз көмектестік пе?

Балалар: Иә.

Тәрбиеші: Қоян өте риза. Балалар, біз кілттің 2- ші бөлігін таптық. Жарайсыңдар.


Ал балалар біз енді сәл дем алып алайық.

Сергіту сәті. Музыка Теледидар.


Тәрбиеші: Балалар, мына жерде ізді көріп отырсыңдар сол ізбен ақырындап өтеміз. Жақсы ізбен өттік.

Балалар, айтыңдаршы күз мезгілінде табиғатта қандай өзгерістер, құбылыстар болады.

Балалар: Жапырақтар сарғаяды, жерге түседі, құстар жылы жаққа ұшып кетеді, көкөністер мен жемістер піседі, адамдар жылы киімдерін киеді, дала суытады, жаңбыр жауады. Ал енді балалар, біздің 3- ші тапсырмамыз жаңбыр жасау. Сендердің алдарыңда екі банка тұр, бұл банкада ыстық су құйылған. Банканың қақпағында тесіктер бар. Тесіктер неге керек екенін білетін боламыз. Менің қолымда мұз бар. Барлығың бір- бір мұздан алыңдар, мына қақпақтың үстіне қойыңдар. Қәне біз бәріміз бақылап қарайық.

Балалар: Мұз еріді

Тәрбиеші: Банкада не пайда болды?

Жаңбыр жасадық, жаңбыр жауып тұр.

Неге жаңбыр жауды қалай ойлайсыңдар?

Балалар: Мұз еріді, қақпақ ыстық болды. Өйкені ыдыста ыстық су .

Тәрбиеші: Ыстық судан не пайда болды?

Балалар: Бу.

Тәрбиеші: Мына банкадағы су қандай ?

Сұйық па әлде қатты ма?

Балалар: Сұйық

Тәрбиеші: Ал мұз ше?

Балалар: Мұз қатты .

Тәрбиеші: Балалар, кілттің үшінші бөлігін таптық.

Балалар, бізді алдымызда не күтіп тұр? Бұл жолдан абайлап өтіңдер.

Ал енді балалар біз қазір саусақ жаттығуын жасап алайық

Саусақ жаттығуы:


Бала, бала, балақай

Қол соғайық алақай

Бір, екі, үш деп айтайық

Саусақтарды ойнатайық.

Біздің әлі 4- ші тапсырмамыз бар. Сол төртінші тапсырманы орындасақ 4- ші кілттің бөлігін табатын боламыз.

4- тапсырманы оқимын.

Күз мезгілінде жапырақтардың түстері қандай болады?

Балалар: Қызыл, сары, жасыл, қызғылт түсті болады.

Тәрбиеші: Ендеше біз жапырақты түрлі- түсті құммен желімдейміз және түрлі – түсті бояймыз.

Құмды сеуіп жапыраққа жабыстыру керек. Жарайсыңдар балалар!

Біз 4- ші кілттің бөлігін таптық. 4- ші тапсырманы орындадық.


Тәрбиеші: Балалар, біздің картамызды есімізге түсірейікші. Естеріңде ме жұлдызды лабиринт болды. Осы лабиринтпен ақырындап жүреміз. Жолдан адасып кетпес үшін дұрыстап жүреміз.


Ой, балалар мынау не?


Балалар: Сандық


Тәрбиеші: Сандық жабық иә балалар, құлыпты немен ашамыз?

Балалар: Кілтпен

Тәрбиеші: Кәне Амир құлыпты кілтпен ашып көр.

Ой, балалар не деген қазына!


Қазынаны табу үшін біз немен айналыстық?

Сендерге не ұнады?

Біз қоянға қандай көмек бердік?

Қандай құмда сурет жақсы шығады?

Мұздан біз не жасадық?

Біз енді топқа оралайық.

Балалар, бұлттармен жел бізді ұшырып алып барады. Желдің дыбысы естіледі. Келген қонақтар сау болыңыз деп қол былғайық.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Аудандық семинарға ашық сабақ "Алтын күз"

Автор: Калымсеитова Асем Кошекбаевна

Дата: 15.02.2019

Номер свидетельства: 499875
