kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Үй жануарлар"

Нажмите, чтобы узнать подробности

ІІ кіші топқа арналған жаратылыстану пәніне  ашық сабақ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Үй жануарлар"»

Пәні: Жаратылыстану

Тақырыбы: Үй жануарлары

Мақсаты: Балаларға үй жануарлары туралы түсінік беру. Олардың төлдерін бір- бірінен ажырата білуге, зейін қойып тыңдауға үйрету. Олардың адамға тигізер пайдасын айту және оларды күтіп баптауға, қорғап қамқорлық жасауға тәрбиелеу. Сұрақ жауап арқылы балалардың тілін дамыту.

Әдіс – тәсілдер: түсіндіру, сұрақ – жауап, әңгімелеу, қайталау, көрнекілік, теріп алу стратегиясы, ыстық орындық, ойын әдістері.

Көрнекілік: үй жануарлары: қой, сиыр, ешкі, жылқының суреттері;

жабайы аңдар: аю, қоян, қасқыр, түлкінің суреттері; үйдің макеттері, презентация, теледидар.

Оқу іс-әрекетінің барысы:

Қос тілдік компонент (Билингвальный компонент):

үй жануарлары- домашние животные,

жабайы аңдар – дикие животные.

Кіріспе:                 

Ұйымдастыру кезеңі

Балалардың көңіл – күйлерін көтеріп, жинақтап, ұйымдастырылған оқу іс- әрекетін бастау үшін балалармен шаттық шеңберін құру:

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де,

Күліп шыққан күнге.

Деніміз сау болсын!

Аспанымыз ашық болсын!


Вместе с солнышком встаем,

Вместе с птицами поем!

С добрым утром!

С добрым днем!

Вот как славно мы поем!

Кәне балалар барлық қонақтармен амандасайық!

Сәлеметсіз бе?! Здравствуйте?! Hello!

Жақсы балалар, сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қалай? Ендеше орнымызға отырайық.

Тәсілдер кезендері

Этапы деятельности

Тәрбиешінің іс – әрекеті

Действия воспитателя

Балалардың іс- әрекеті

Действия детей

Мотивациялық - қозғаушы

Мотивационно – побудительный

-Балалар  адамдар күнделікті тіршілік етіп, өмір сүретін баспанасын қалай атаймыз?

-         Үй

-Үй қандай бөліктерден тұрады?

-         Төбесі, есік, терезе , үйдің қабырғасынан тұрады.

-Үй бөліктері қандай геометриялық пішіндерге ұқсайды?

-         Төбесі үшбұрышқа, есігі тік төртбұрышқа, терезесі төртбұрышқа, қабырғалары тік төртбұрышқа ұқсайды.

-Балалар дұрыс айтасыңдар енді алдымыздағы тұрған үйдың неше терезесі бар екенін санайық

-         1, 2, 3, 4, 5

-Балалар әр терезеде жұмбақтар бар екен мен сендерге оқып берейін.

Жұмбақтардың жауабы: қой, сиыр, ешкі, жылқы, аю, қоян, қасқыр, түлкі деп шығады.





Балалар сұрақтарға дұрыс жауап береді.












Балалар жұмбақ шешуге деген қызығушылықтарын танытады.



Іздену ұйымдастырушы

Организационно – поисковый


Жаңа тақырып:

Әр жұмбақты шешкен кезде, жұмбақ жауабына сәйкес макеттер үстел үсіне қойылып отырады.

Одан кейін балалар алдына орман мен қораның макеті беріледі.



-Балалар, осы алдымыздағы жануарларды өз мекеніне ораналастырып көрейікші.

-Ал енді айтыңдаршы, мына жануарлар неге үй жануарлары, ал мыналар неге жабайы аңдар екендігін айтып көрейік.


Сергіту жаттығуы




Дидактикалық ойын: «Кім жылдам?»



Дидактикалық «Сен ата, тез ата»





Үй жануарларының пайдасы туралы әңгімелесу (слайд арқылы).

Сиыр бізге сүт береді. Ал сүттен не жасалады?

Ат бізге көлік ретінде қызмет

жасайды. Ол шөлге төзімді, мықты жануар.

Қой мен ешкінің жүнінен бізге анамыз, әжеміз қолғап, байпақ тоқып береді.

Ит – бізді күзетеді

Мысық – үйімізді тышқаннан қорғайды, тышқан аулайды.

Тақырып бойынша айтылғандар материалды қайталау.



Балалар жануарлдарды қолдарымен ұстап, ұқсастығы мен айырмашылықтарын

көреді.


Балалар тапсырманы қуана орындайды.


Балалар қолдарына микрофонды ұстап, өз ойларымен бөліседі.


Балалар жаттығуларды орындайды


Балалар жануарлады дыбысына қарай ажыратады.


Балалар жануарларды, төлдерін атайды.



Балалар қызыға жауап береді.






Рефлевсивті - коррекциялаушы

Рефлексивно – корригирующий

Жақсы балалар.

- Сонымен біз не туралы айттық?

- Үй жануарларын атап көрейікші

- Сабақ сендерге ұнады ма?


Балалар, сендер сабаққа өте жақсы қатысқандарың үшін сендерді жұлдызшалармен марапаттаймын.


Сұрақтарға жауап береді




Балаларды марапаттау.


Күтілетін нәтиже (Ожидаемый результат):

Білуге тиіс (Знать): - үй жануарлары түралы түсініктерді білулері тиіс; Әдеттену керек (Иметь): -жануарлардың тірі болатындығы және оларға ауа, жылу, су, қоректің керек екедігі;

Қолынаң келуі тиіс (Уметь): - өмір сүру ортасына қарай үй жануаралары мен дала жануарларын ажырата білулері.




























Мен бүгін жаратылыстану пәнінен «Үй жануарлары» тақырыбында

орыс тобымен ашық сабақ жүргіздім. Мақсаты: Балаларға үй жануарлары туралы түсінік беру. Олардың төлдерін бір- біріннен ажырата білуге, зейін қойып тыңдауға үйрету. Олардың бізге тигізер пайдасын айту және оларды күтіп баптауға, қорғап қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Әдіс- тәсілдері: түсіндіру, сұрақ – жауап, әңгімелеу, қайталау, көрнекілік, ыстық микрофон, ойын әдістері.

Ұйымдастыру кезеңінде балаларға психологиялық ахуал туғызу, олардың көңіл – күйлерін көтеру мақсатында шаттық шеңбері айтылды. Балалар жаңадан үйренген өздері білетін өлең шумақтарын қазақ – орыс тілдерінде айтып шықты. Олар орындарына жайғасқаннан кейін оларға үйдің макеті көрсетілді. Оның неге, не үшін керектігі, қандай қосымша бөлшектері бар екендігі сұралды. Оның әр терезесінде жұмбақтар жасырылған. Айару, Жанерке, Алиса жұмбақтарды жылдам шешіп өздерінің белсенділіктерін танытты. Жұмбақтарды шешкен кезде жауабына байланысты түрлі жануарлардың макеттері шығып отырды. Жұмбақтар жасырылып болған соң, үйдің макеті алынып, орнына қораның және орманның макеттері қойылды. Балалармен бірлесе отырып, оларды өз мекендеріне топтастырдық. Балалар екі топқа бөлініп, бірі үй жануарларын, екіншісі жабайы аңдарды орналастырды. Мысалы, сиыр, қой, ешкіні қораға апарса, аю, қасқыр, түлкі орман макетіне орналастырылды. Бұл жануарлардың неге үй жануарлары және дала жануарлары немесе жабайы аңдар деп бөлінетіндігі балалардан ыстық микрофон әдісі арқылы сұралды. Балалар өз ойларымен бөлісті. Балалар жауабына коррекция жұмыстары жасалынып отырды. Осы жерде балалардың шарғашаны байқалып, олармен билеу арқылы сергіту жаттығуы жасалды. Әрі қарай теледидардан презентация арқылы жалпылама түрде үй жануарларының дыбыстауын, төлдерін, және олардың пайдасын көрсеттім. Сол жайында біраз сұрақ – жауап қою арқылы әңгімелестік. Сабақ соңында рефлексивті – коррекциялаушы кезең өткізілді. Балаларға тақырып бойынша сұрақтар қойылды. Балаларды мақтау – мадақтау негізінде оларға жұлдызшалар таратылып беріліп, сабақ аяқталды.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Ашық сабақ "Үй жануарлар"

Автор: Нурмухамбетова Ольга Николаевна

Дата: 06.12.2018

Номер свидетельства: 489145
