Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "Ертегілер елінде"»
«Железин ауданының Еңбекші жалпы білім беру орта мектебі»ММ
Ашық сабақтың тақырыбы:
«Ертегілер еліне саяхат»
Сынып: Даярлық топ
Пән: Тіл дамыту
Мұғалім: Нұрсарина К.Қ.
Сабақтың тақырыбы: «Ертегілер еліне саяхат»
Мақсаты:
Білімділік: Мақалдарды айтып, есте сақтауға, мағынасын ашуға үйрету. Сабақ барысында ертегі кейіпкерлерінің рөліне кіру арқылы оларға сипаттама береуге үйрету. Сабақты жұмбақ кейпінде бастау арқылы оқушылардың қызығушылықтарын ояту.
Дамытушылық: Оқушылардың білімдерін, тілдерін ертегі айту, өлең айту, сөздерді буынға бөлу, жаңылтпаштарды айту арқылы дамыту. Сурет бойынша әңгіме құрастыру арқылы тілін, ойын, шығармашылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Табиғатқа, жануарлар мен аңдарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
Әңгіме арқылы еңбек ету, жақсылық жасау, адал, таза болу, еңбекқор, адамгершілігі мол, жақсылықты жаны сүйетін адам болуға тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелеу, ән айту, ойын түрінде.
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Біздің бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ. Бізге сабаққа қонақтар келіп отыр. Қане, ең алдымен келген қонақтармен сәлемдесіп алайық.
Сәлеметсіз бе!
Күн жарқырап аспанда,
Жарқын нұрын шашады.
Барлық әлем жылынып,
Көңілдерін ашады,
Жылы шуақ шашады.
Ал,біз көңілімізді жылы жүз арқылы күлімдеп бір-бірімізге білдірейік (оқушылар бір-біріне, мұғалімдерге қарап күлімдейді).
Біздің бүгінгі сабағымызда ертегілер еліне саяхат жасаймыз. Саяхатқа шығу үшін бізге не қажет? Кім айтады?
Карта.
Дұрыс айтасыңдар, бізге карта қажет. Назарымызды тақтадағы картаға аударамыз.
Мәссаған, мына картамыз жабулы тұр екен ғой. Енді қайттік?! Картасыз саяхатқа қалай шығамыз.
Мынау келе жатқан кім өзі?
Бауырсақ.
Рас па? Алма емес пе? Түсі сары ғой, алма сары болмай ма?
Жоқ, алма қызыл болады.
Бауырсақ емес шығар, бауырсақтың түсі жасыл емес пе?
Жоқ, сары болады.
Жарайды, сендерді жеңу оңай болмас, бауырсақ болса, бауырсақ болсын.
Ал, бауырсақ, сен қайдан келе жатырсың?
Бауырсақ: - Мен адасып қалдым, қай ертегіден шыққанымды білмеймін. Бірақ менде осы картаның кілті бар. Егер менің тапсырмамды орындасаңдар, кілтті беріп, саяхат жасауға көмектесемін.
Бауырсақтың тапсырмасын орындаймыз ба?
Иә.
Бауырсақтың тапсырмасы мынадай екен: көбірек жануарлар мен аңдарды атау (берілген допты қағып алу арқылы жануарлардың атын кезекпен атап отыру).
Жарайсыңдар, балалар! Қолымызға кілтті алдық, енді картаны ашып, саяхатқа шығамыз. Мына картадағы суреттер бізге таныс сияқты ғой. Қай етегінің кейіпкерлері бейнеленген?
«Бауырсақ»
Ендеше ертегінің басын кім ашып береді екен? (бір оқушы ертегінің басын айтып береді).
Ал, жақсы. Сонымен домалап келе жатқан бауырсақтың алдынан кім шығады?
Қоян.
Қоян не дейді?
Бауырсақ, бауырсақ, мен сені жеймін. Сен мені жемеші, мен саған өлең айтып беремін. Маған сенің өлеңің керек емес. Балалар, менің тапсырмамды орындамасаңдар, бауырсақты жеп қоямын. Енді не істейміз? Тапсырмасын орындаймыз ба?
Иә
Қоянның тапсырмасы: сандықтың ішіндегі суреттерді атап, буынға бөлу, сөздің басында қандай дыбыс тұрғанын айту.
Қояннан құтылдық, енді кім кездесті екен?
Қасқыр.
Қасқырдың тапсырмасы: «Соңғы алма» сюжетті сурет бойынша әңгіме құрастыру. Мұрат бақтың ішімен келе жатып, ағашта қалып қойған бір жалғыз алманы көріп қалды... Ары қарай не болуы мүмкін?!...
Картаға қараңдаршы, не көріп тұрсыңдар? Жаңбыр жауып кетті ғой. Балалар, жаңбыр қалай жауады екен? Есімізге түсірейікші.
Сергіту сәті «Жаңбыр»
Біраз демалып алдық, енді ары қарай кеттік. Бауырсақтың алдынан кім шығады?
Аю.
Аюдың тапсырмасы: ребустарды шешу (ай+гүл, шар+тақ, бала+пан, қар+ға, а+нан+ас).
Өте жақсы, балалар. Қандай ақылдысыңдар?!
Енді бауырсақтың алдынан сылаңдаған, қу түлкі шықты.
Түлкінің тапсырмасы: өлеңдер айту, тақтадағы буындарды оқу.
Сонымен, саяхатымыз да аяқталып қалды. Бауырсақ аман қалды. Бауырсақ сендерге өте риза. Оның сендерге қояр бағасы бар екен. Сендер бір-бірлеріңе қандай баға қояр едіңдер?
Бес.
Неліктен. Бүгін біз сабақта не өттік? (сабақты қорытындылау). Балаларды бағалау.