Тақырыбы: Кəмпиттің сөзі. Ф дыбысы мен əрпі | Мектеп: С.Кәттебеков атындағы ж.о.м. | |
Саны: | Педагогтің аты-жөні: Сәкен Айдана Мақсұтқызы | |
СЫНЫП-ТОП: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
ҰОҚ-ның оқытылу мақсаттары |
0.3.3.1 Жазу бетін бағдарлау, жазу жолын, жоларалық кеңістікті ажырату, торкөз дəптерге кең сызықтар, əріп элементтерін жазу. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық тəрбиеленушілер: Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратады. | |
Көпшілік тəрбиеленушілер: Берілген суретке қарап сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, талдау жасай алады. | ||
Кейбір тəрбиеленушілер: Ф дыбысын қатыстырып, сөз/сөйлем құрастырады. | ||
Тілдік мақсат | Тəрбиеленушілер : Сұраққа толық жауап беріп, Ф əрпімен танысады. Сөздерді пайдаланып,əңгіме құрастырады. Ф əрпінің баспа түрін жазады. | |
Негізгі терминдермен сөз тіркестері: Телефон, цирк, вафли. ҰОҚ-дағы тапсырмалар мен диалогтерде қолданылатын тіл: Пікір алмасу сұрақтары. Мəтінен ф дыбыс бар қандай сөздер естідің? Ф дыбысының орнын тауып, сұрақтарға жауап бер. | ||
Өткен ҰОҚ-да алған білім | Сөз бен сөйлемді ажыратады. Сөздерден сөйлем құрайды. Əңгіме құрастырады. | |
Жоспар | ||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар |
І. Дұрыс əсерлі | Педагог балаларды ортаға шеңберге тұрғызады. | |
көңіл күй орнату. | Балалар шаттық шеңберін құрып, бір-бірлеріне жылы | |
0–2мин. | лебіздерін білдіреді. Армысың, əлем! | |
Армысың, жарық күн! (Қолдарын жайып, көкке | ||
көтереді). | ||
II. Өмірлік тəжірибені маңыздандыру. | Армысың, абзал адам! (Қолдарын алға созады). Армысың, менің досым! (Қолдарын бір-біріне қарап созады). | |
Мақсатты болжам. | (Ұ) Педагог балаларға екі қолын беліне ұстап тұрған | Суреттер. |
3–5 мин. | спортшының суретін көрсетеді. Балалар спортшы неге екі қолын беліне қойып тұр? | |
Балалар сұраққа жауап береді. Педагог балалар | ||
жауабын толықтырады. Барлық балалар спортшы | ||
сияқты тұрып, керілу созылу жаттығуын жасайды. | ||
ҰОҚ-ның ортасы III. Тақырып бойынша жұмыс 6 – 27мин. | (Ұ,Ө) Əліппе-дəптермен жұмыс 1-тапсырма. Педагог балаларға мəтінді оқып береді. Дүкенде қандай пішінді кəмпиттер сатылады екен? Кəмпиттер қайда өндіріледі? Мəтінен Ф дыбысы бар қандай сөз естідіңдер? Футбол, фабрика, вафли сөздерін буынға бөледі. Ф дыбысын дұрыс дауыстатып айтқызады. 2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріп, ф дыбысының орнын табады. Пілдің суретін көріп, «Піл» деп қайталайды. | Əліппе-дəптер Суреттер. |
Қандай дыбыс естіледі? | ||
Музыка əуені. | ||
Піл ме əлде філ ме? | ||
Телефон суретін атайды. | ||
Телефон ба əлде телебон ба? | ||
Ф дыбысын П жəне Б дыбыстарынан ажыратып, | ||
дұрыс айтуға жаттығады. Үстіңгі ерін сəл көтеріңкі | Ф əрпі жазылған | |
қалыпта болады да тіске тимейді, иек сəл төмендейді, | плакат. | |
астыңғы еріннің ішкі жағы үстіңгі тіске жанасады. Тіл | ||
ауыз қуысында еркін жатып, дем үстіңгі тіспен | ||
астыңғы ерін арқылы дауыс қосыла шығып, Ф | ||
дыбысы жасалады. | ||
Ф – қатаң дауыссыз дыбыс. | Суреттер. | |
IV. ҰОҚ-ның қорытындысы. Рефлексия. 28-30 мин. |