Пәні: Сауат ашу | Мұғалімнің аты-жөні: Богенова Гүлжан |
Мектеп: «Т.Рысқұлов атындағы орта мектебі және МЖИ»КММ | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сынып: 0 «А» | Күні: 15.03.2018ж |
Сабақтың тақырыбы: | Бауырсақ пен құрт. Бб дыбысы және әрпі |
Осы сабақта қол жетілетін оқу мақсаттары( оқу бағдарламасына сілтеме) | 0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту. 0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау. 0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу. |
Бағалау критерийлері | Мәтінді мәнерлеп дұрыс түсініп оқиды.Мазмұнынынр меңгереді.Негізгі ойды аша біледі. |
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу Түсіну Қолдану Талдау |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: сұрақтарға толық жауап береді. Б дыбысы – дауыссыз дыбыс, б дыбысының айтылуын дұрыс дыбыстайды. Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі б дыбысының орнын ажыратады. Қолды үзбей сызуға жаттықтырады. Оқушылардың басым бөлігі: Берілген суретке қарап сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратып, дыбыстық талдау жасай алады. Б дыбысына сөз құрайды. Сөздегі дыбыс санын, ондағы б дыбысының орнын ажыратады. Сұраққа жауап бере отырып, шағын əңгіме құрайды. Жазу жолына б əрпінің элементтерін жазады. Ұлттық тағамдарды атайды. Кейбір оқушылар: - Суретті кітаптардан қажетті ақпаратты табады. Өзіне таныс тақырып аясында диалогке қатысады. Сөз/сөйлем сызбасын оқиды. Б дыбысын қатыстырып, сөз,сөйлем құрастырады. Қазақтың дəстүрлері туралы айтады |
| Оқушылар: ... (істей) алады. Суреттегі заттардың аттарын атай алады, таниды; Ұлттық тағамдармен танысады. Қазақтың дəстүрлері туралы біледі. Негізгі сөздер мен тіркестер: балық-рыба-fish, балмұздақ-морожное-ice-crem Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тақырыптар: Суреттен Б дыбысы естілетін зат атауларын ата. Қазан бетінен аспанға ұшып жатқан не? Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Зат атауларын буынға бөліп, дыбыстық талдау жас Жазу үшін ойға салу: Б-ға ұқсайды? |
Құндылықтарды дарыту | Мәңгілік ел .Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
Пәнаралық байланыс | Сөйлеуді дамыту,математика,мүсіндеу |
АКТ –ны қолдану | Бейнебаян, аудиожазба,слайд |
Алдыңғы білім | П дыбысы және әрпі |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі. - Жарайсыңдар, балалар, көңіл - күйіміз жақсы болса, көңілді отырып сабағымызды бастаймыз. Өткен тақырыпты пысықтау Үй тапсырмасын сұрау. «Ыстық микрафон» әдісі -Дыбыс дегеніміз не? -Дыбыс нешеге бөлінеді? -Өткен сабақта қандай әріппен таныстық? - Суретте не бейнелегенін айтып, сөздерді буынға бөлейік. | Әліппе дәптері суреттер |
Сабақтың ортасы 23 мин | Тақырып бойынша жұмыс Тыңдалым: Бауырсақ пен құрт Аудиожазба «Бауырсақ пен құрт» -Олай болса балалар бүгін біз "Бб дыбысы мен әрпімен" танысамыз. Айтылым: «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы суреттен Бб дыбысы естілетін сөздерді тауып атау . Топтық жұмыс: Б әріпіне байланысты сөз құрастыру. «Сөз ойла,тез ойла ».Тамақ сөзіндегі м дыбысын басқа дыбыспен алмастыр.Сонда апаңа қандай ыдысты «сыйға» тартуға болады? Бауырсақ неден жасалған? Б дыбысы бар сөзге дыбыстық талдау жаса Сергіту сәті: -Бақа,бақа балпақ, Басың неге жалпақ? -Темір телпек көп киіп, Басым содан жалпақ. -Бақа,бақа балпақ, Бұтың неге талпақ? -Су бетінде көп жүзіп, Бұтым содан талпақ. Жазылым: Бейнежазба."Сиқырлы әліппеден" Б әрпін тыңдату. 1.Б әрпі неге ұқсайды? 2.Б әрпі қандай цифрға ұқсайды? Жұптық жұмыс. Б әрпін бейнелеу(ермексаз,таяқша,түсті қағаздар) Әліппе дәптермен жұмыс. Б әрпін бастырып жазу | Аудиожазба «Бауырсақ пен құрт» Бейнебаян Бауырсақ пен құрт Таяқшалар, ермексаз,түрлі-түсті қағаздар, әліппе дәптер |
Сабақтың соңы 2 мин Кері байланыс | Мақтау,мадақтау «Ақылды үкі» | |