Сабақтың тақырыбы: Түстер.
Сынып: Естияр тобы, мектепке дейінгі шағын орталық.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Көрнекілік: «Түстер» тақырыбындағы мазмұнды суреттер.
Мақсаты: Білімділік: тақырып бойынша түсінік беру, жаңа сөздермен танысу. Сөздік қорын молайту. Сөздерді, сөз тіркестерді сөйлемде дұрыс қолдануға үйрету. Сұрақтарға жауап беруге дағдыландыру. Жолдан өту ережесін еске түсіру. Дамытушылық: ауызекі сөйлеу тілін, ой-өрісін дамыту. Тәрбиелік: Өмірді, табиғат көрінісін бағалай білуге тәрбиелеу.
Оқушы нені білу тиіс: «Түстер» тақырыбы бойынша сөйлей білу. Осы тақырып бойынша өтетін сөздерді, сөз тіркестерді сөйлемде дұрыс қолдана білу. Қойылған сұрақтарға дұрыс жауап бере алу.
Оқушы нені игеруі қажет: Қазақ тіліне тән ерекше дыбыстарды, жаңа сөздерді, сөз тіркестерді дұрыс айтуға, суретті бояуға дағдыландыру.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлеметсіңдер ме, балалар. - Сәлеметсізбе! - Сабақты өлеңнен бастаймыз. Кел, бала, сабақ баста! Жаз, оқы, сөйле, тыңда! Айт, зертте, тексер, сұра! Шаршама да, демалма! Қазақ тілін үйренсең, Көп ұтасың сен ертең! -Балалар, бүгінгі сабақтың мақсатымыз: жаңа сөздермен танысу, түстерді білу. Сөйлеу тілін дамыту. -Енді, балалар, келесі менің сұрақтарыма жауап беріңдер. Бір жылда неше жыл мезгілі бар? -Бір жылда төрт жыл мезгілі бар. -Бір жылда неше ай бар? -Бір жылда он екі ай бар. -Бір апдада неше күн бар? -Бір аптада жеті күн бар. -Қазір жылдың қай мезгілі? -Қазір жылдың көктем мезгілі. -Қазір көктемнің қай айы? -Қазір сәуір айы. -Бүгін аптаның қай күні? -Бүгін аптаның сәрсенбі күні. -Ертең аптаның қай күні? -Ертең аптаның бейсенбі күні. -Кеше аптаның қай күні болды? -Кеше аптаның сейсенбі күні болды. -Біздің Отанымы қандай мемлекет? -Менің Отаным – Қазақстан. -Қазақстан қандай мемлекет? -Қазақстан - тәуелсіз мемлекет. -Елбасы кім? -Елбасы – Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев. -Мемлекеттік тіл қандай тіл? -Мемлекеттік тіл – қазақ тілі.
Бой сергіту. Көктем келді. Көктемде күн жылы, Адамдар қысқы киім шешеді, Құстар ұшып келеді, Жаңбыр жауады, Гүлдер өседі.
Сабақтың негізгі бөліміне дайындалу: -Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы «Түстер».Түстер туралы не білесіңдер? Қандай түстер болады? Әр затта өз түсі бар.
Сабақтың негізгі бөлігі: - Бүгін біздің сабағымызға қонақ келді. Бұл Жас суретші. Ол бізді түстер әлемімен танысып өтеді. - Қараңдар, ол бізге сурет салып келді. Бұл не? -Қызанақ. -Қызанақ қандай? (қызыл). Тағы да қызыл түсті бізде не бар? - Ал мынау не? ... (осы түрде қара, ақ, көк, жасыл, көгілдір, қоңыр, сары, қызыл сары түстермен танысу).
-Жұмбақ жасыру: Ағайынды бәрі: Шықса көк, түссе сары. (Жапырақ)
-Фонетикалық жаттығу. -қо, -қо, -қо –қоңыр -қы, -қы, -қы – қызыл -қа, -қа, -қа - қара
-Жақсы. Шаршаған шығарсыңдар. Тынығып алайық. Орнымыздан тұрамыз. (сергіту сәті) Орнымыздан тұрамыз. Қолды белге қоямыз. Басты оңға бұраймыз. Басты солға бұраймыз. Бір отырып, бір тұрып, Біз демалып аламыз.
- Жақсы, орнымызға отырамыз. Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар, түстер бізге керек пе? Не үшін керек? - Ал жолдан өтуге ол бізге қалай көмектеседі? Мынау не? (бағдаршам). Ол қалай істейді?
- Жарайсыңдар, енді «Жолдан өту» ойнын ойнайық. Мен сендерге қызыл түсті көрсетсем, сендер тұрасыңдар, қызыл сарыны көрсетсем – дайындалып тұрасыңдар, ал жасылды көрсетсем – орындарыңызда тұрып жүресіңдер.
-Жақсы, ал енді, балалар, сендердің түсінігін тексеру мақсатында біз келесі тапсырманы орындаймыз: мен сендерге түссіз суретті беремін, сендер оны мен айтқан түспен бояйсыңдар. Бірақ алдымен қолдарымызды дайындап қояйық: Оң қолымда бес саусақ, Сол қолымда бес саусақ. Алақанды ашамыз, Бесті беске қосамыз.
Қорытынды: -Балалар, сабақ барысында жақсы жұмыс істедіңдер. Сендерге көп рахмет. Сабақ аяқталды. Сау болыңдар. |