Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ә ә дыбысы мен әрпі Күні: |
Сабақтақырыбы | Ә ә дыбысы мен әрпі |
Осы сабақтақолжеткізілетін оқу мақсаттары | 1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестенді-ру. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну. |
Сабақ мақсаттары | Білу, түсіну,қолдану Барлық оқушылар:Әә әрпін тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіре алу. Буындап оқу. Көптеген оқушылар :сөздерді тұтас, түсініп оқу және сөздерге дыбыстық талдау жасау. мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну. Кейбір оқушылар:мәтінді жүйелі мазмұндап беру. |
Жетістік критерийлері | Әә әрпін таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. сөздерді буындап, тұтас оқиды және дыбыстық, буындық талдау жасайды. мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсінеді, мәтінді мазмұндап береді. |
Құндылықтардыдарыту | Сабақ барысында оқушылардың бірін – бірі тыңдау, көмектесу, жұптасып тапсырма орындау, диалогтық сөйлесу мәдениеті қалыптасады. Татулық, достық, сезімдерін қалыптастыру. |
Пәнаралықбайланыстар | Дүниетану |
Бастапқыбілім | Ә дыбысы мен әрпі туралы біледі. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын орнату.Шаттық шеңбері. Қолымызды созайық Күннен жылу алайық Күннен алған жылуды, Жүрекке әкеліп салайық. Жүректегі жылуды, Бір-бірімізге сыйлайық. | |
Сабақтың ортасы | (Ұ) Жұмбақты видеоролик арқылы көрсетемін. Бұрап қойған сағаттай Айғайлайды таң атпай. Бұл не? (Әтеш) «Әтеш» сөзінде бірінші қай дыбыс естіледі? Қандай таныс емес әріптерді көріп тұрсындар? Ә-ә-ә-ә Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. -Бүгінгі сабағымызда Әә дыбысымен танысамыз, жазамыз, дыбыстық, буындық талдау жасаймыз, мәтінді түсініп оқимыз Қалай айтылып тұр? Ә дыбысын хормен айтқызамын. Ә-ә- жіңішке дауысты дыбыс екеніне назар аудартамын. Әріп таңбасымен таныстырамын. Баспа түрін және жазба түрін көрсетемін. Ұжымдық жұмыс. Оқулықтағы сюжетті сурет бойынша сөйлем құра.Жылдың қай мезгілі сипатта. Сөздерді оқы. - Дескриптор Сюжет бойынша сөйлем құрай алады. -Ә дыбысы бар сөздерді буындап, тұтастай оқи алады. -Буындық-дыбыстық талдау жұмыстарын жүргізе алады. Бағалау. Оқушылардың қажеттілігіне қарай ауызша кері байланыс беремін. | АКТ видеоролик Суреттер Оқулық |
| Жұптық жұмыс. "Жұппен шығу" ойыны Мақсаты: Әріптерді бос орынға орналастыру арқылы оқушылардың ой-өрісі кеңейіп, сыни тұрғыдан ойлауы дамиды. Бос орынға тиісті әріпті қойып сөздерді оқы.Әр сөзде неше әріп неше дыбыс бар? Бір буынды және екі буынды, үш буынды сөздерді кестеге қарай өз ұяшығына салыңдар. Дескриптор - көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып оқи алады. - сөздегі әріп пен дыбыс санын анықтайды. -буынға дұрыс бөліп ұяшықтарға орналастыра алады. Бағдаршам әдісі арқылы бағалау. Оқушыларда қызыл, жасыл және сары түсті карточкалар бар, оны олар өз парталарына қояды немесе жоғары көтереді(қызыл = түсінбеймін, жасыл = барлығы түсінікті, сары=мен түсінгендеймін). Қызыл түс, жасыл түс, сары түс көтергендерді түсіне қарай топтастырамын. Сергіту сәті: «Мен дүкенге барамын» | Қима қағаздар |
| Ұжымдық жұмыс. «Шана» мәтінін тізбектеп оқу. Дескриптор -Мәтінді тұтас және тізбектеп оқи алады. Топтық жұмыс. «Шана» мәтіні. І топМәтінді түсініп оқы.Сұрақтарға жауап бер. Әкесі туған күніне не сыйлады? Қандай көңіл күйде болды? Әкесіне не деп айтты? Шана қандай екен? Қыста шанамен не істеді? Дескриптор -сұрақтарға жауап бере алады -мәтінді түсіне алады ІІ топСөйлемдегі сөздердегі көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қой. Әкем т..ған күн...ме шана с..йл....ды. Мен қат..ы қ...анд...м. Әк...ме ра...мет айттым. Ш...на әд...мі. Қ...ста ш..н...мен с..рғана...мын. Дескриптор -көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қоя алады -мәтінді оқып бере алады ІІІ топ Cөздерден сөйлем құрап, мәтінді құрастыр.Мәтінді жүйелі мазмұндап бер. Шана, туған күніме, сыйлады, әкем, қатты,қуандым, мен, рахмет айттым, әкеме, әдемі, шана, сырғанаймын, шанамен, қыста. Дескриптор -сөздерді біріктіру арқылы мәтінді құрастыра алады. -мәтінді жүйелі мазмұндап бере алады. | оқулық Флипчарт, маркер Қима сөздер |
Сабақтың соңы | «Екі жұлдыз, бір тілек» Сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраймын. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат.Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. Еркін жаз» әдісі. Жеке жұмыс Берілген «ән, сән, дән, дәрі»сөздерін сауатты, көркем жазу каллеграфиясын сақтай отырып жаздырамын. "Смайликтер арқылы " оқушылар жұптасып отырған оқшылар өзара бір-бірін бағалайды. Рефлексия «Менің сөзім» Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау. Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады. Оқушылар стикерді өздеріне қажетті тұсқа жапсырады. | стикер |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік Техникасынсақталуы |
Саралаудың қорытынды тәсілі бойынша барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткіземін. «Бағдаршам» әдісі арқылы қажеттілігі бірдей оқушыларды топқа біріктіріп топтық тапсырмада әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар беріледі. Деңгейі жоғары оқушылар бірінші тапсырмада сюжетті сурет бойынша сөйлем құрайды. І топ. Мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. ІІ топ. Мәтіндегі көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып тізбектеп оқып шығады ІІІ топ. Сөздерден сөйлем құрап, мәтінді жүйелі мазмұндап береді. Жұптық тапсырмада қодауды көп қажет ететін оқушы сөздегі әріп пен дыбысты санайды, тиісті әріпті қояды. Деңгейі жоғары оқушы буынға дұрыс бөліп ұяшықтарға орналастырады.Жеке тапсырма барысында сараулаудағы қарқын тәсілі бойынша жазуда көмек қажет ететін оқушылар біршама уақыт беремін. Саралаудың бағалау тәсілі бойынша қажеттілігіне қарай үнемі түзетіп кері байланыс беріп түзетіп отырамын. | Бағалау тәсілі бойынша оқушылардың қажеттілігіне қарай түзетіп үнемі кері байланыс беру. Бағдаршам, басбармақ, смайликтермен және стикерлермен қалыптастырушы бағалау жүргізу. | Сыныпта жұмыс істеу барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау керек. Топтық жұмыс жасау кезінде партаның ұшынан сақтану қажет |