kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дыбыстар қандай болады?

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

  дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу   қоршаған әлем құбылыстары, үрдістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайлардыжәнезерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дыбыстар қандай болады?»



Пәні:Жаратылыстану

Мектеп: №140

Сынып:2"В"

Қатысқандар саны:28

Күні:17.04.2019ж

Мұғалім: Жүсіп Айнұр


Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

2-бөлім. Қоршаған орта


Сабақтың тақырыбы: Дыбыстар қандай болады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.5.3.1 - дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу

2.1.1.1 - қоршаған әлем құбылыстары, үрдістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау;

Сабақтың мақсаттары:


Барлық оқушылар орындайды:

  • Оқушылар қатты және бәсең дыбыстарды ажыратады.

  • Дыбыстардың қуатын зерттейді.Олардың байланысын біледі.

Көпшілік оқушылар орындайды:

  • Дыбыс қуатының әр түрлі болатынын біледі және оны сипаттай алады.

  • Бәсең сөйлесетін және қатты айқайлауға болатын орындарды үйренеді

Кейбір оқушылар орындайды:

  • Дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктейді

  • Дыбыс шығаратын заттарды дыбыс қаттылығына қарай топтастыра алады.

Бағалау критерийі

 Дыбыстар қандай болатынын біледі

 Қатты және бәсең дыбыстар қай жерде қажет екенін білетін болады.

Тілдік мақсат

Пән бойынша оқу мақсаты:

  • Дыбыс көздері мен олардың атауларын, қатты бәсең дыбыс сөздерін қолданады.

Оқытудың тілдік мақсаты:

Қатты дыбыс,  бәсең дыбыс.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Қандай жерлерде  бәсең дыбыстар қажет? 

  • Қандай жерлерде қатты дыбыстар қажет?

  • Сенің ойыңша, табиғат аясы қандай дыбыс көзі болып табылады?

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды топтық жұмыс барысында ынтымақтастыққа үйрету, өмір бойы білім алуға жетелеу.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, дене тәрбиесі

Бастапқы білім

Қатты дыбыс, бәсең дыбыс.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет:

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут




























Сабақтың ортасы

25 минут







































































Сабақтың соңы

10 минут





(МК) Шаттық шеңбер «Қайырлы таң!»

Кел, жаныма тұр, сыныптас.

Өз алақаныңды маған аш.

Міне, менің қолым бос,

Жылуыма жылу қос!

/оқушылар тұрып бір-бірін қолдарынан ұстап сәттілік тілейді рахмет айтады/

Үй тапсырмасын сұрау «Кезбе тілші» әдісі

-Қандай материалдар жарық өткізеді?

-Заттардың жарық өткізгіштігін адам қалай пайдаланатынын түсіндір.



-Балалар, сабағымызды бастамас бұрын, осы сабағымыздың ұранын айтайық.

Терең ғылым сананың,

Тегі дөп ой саламын.

Маңыз беріп оқимыз,

Ғылымға кіріспе сабағын.

-Балалар, ғылымға кіріспе сабағының қандай пайдасы бар?


(Т)Тыңда! Анықта!

Мақсаты:Аспаптар туралы аудио тыңдату арқылы сабақтың тақырыбын ашу

-Бұл музыкалық аспаптардың қандай ортақ қасиеті бар деп ойлайсыңдар? /бәрі де үн, дыбыс шығарады/

-Ал қандай айырмашылығы бар? Олардың дыбысы туралы не айтуға болады? /кейбір аспаптардың дыбысы қатты, кейбіреулерінің бәсең болады/

-Ендеше бүгінгі сабақта не жайлы әңгіме өрбітеміз?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

Мақсаты негізінде бағалау критерийлерін құрастыру.


(МК)Суретпен жұмыс

Оқушыларға музыкалық аспаптардың суреттерін көрсетіп, атауын сұрау.

-Балалар, мына аспап қалай аталады?

-Кім домбырада ойнай алады?

-Мынау қай аспап?

-Оны қай жерде көрдіңдер?

-Аспаптардың қандай түрлерін білесіңдер?

-Шертпелі аспаптар, үрмелі аспаптар, ішекті аспаптар және ......

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

(Т, Қ)Музыкалық аспаптармен жұмыс

Оқушылар топта отырып, кейбір музыкалық аспаптарды көріп,тыңдайды, олардың атын жазады. /Оларда ойнап, қандай және қалай дыбыс шығаратынын анықтайды/.Кестені толтырады.

Қатты дыбыстар

Бәсең дыбыстар







Бір-бірімен бөліседі.

(МК,Ө,Ұ) Шығармашылық жұмыс

Әртүрлі ыдыстар мен құралдардан аспаптар жасау



(Ұ)Оқушылармен оркестр құру

Мақсаты: Бәсең және қатты дыбыстарды анықтау, ажырату.

Әртүрлі аспаптарды пайдалана отырып, таныс әуенді ойнату.

-Балалар, қай кезде дыбыс қатты шықты?

-Қай аспаптардың дыбысы қатты?

-Қайсысының дыбысы бәсеңдеу болды?


(Ө,ҚБ)Карточкалармен жеке жұмыс

Оқушыларға жүргізілген тәжірибеден кейін дыбыстың қуатын анықтаулары керектігін ескертіңіз. Оқушыларға әр түрлі қаттылықтағы дыбыстар шығара алатын бірқатар заттарды (мысалы, музыкалық аспаптар, тұрмыстық заттар) ұсынып, олардан дыбыс шығаруды және шығатын дыбыстардың қуатын сипаттауды өтініңіз. Мысалы, дыбыс қатты/әлсіз/жуан/жіңішке,т.б. Сонымен қатар естіген дыбыстардың қуатын салыстыруды талап етуге болады. Оқушылардың дыбстың қуатын сипаттай алу дағдысын бағалаңыз.

ҚБ тапсырмалары

Бағалау критерийі

• Дыбыс көздерін қаттылығына қарай жіктейді

Тапсырма

Берілген тіркестерді оқы. Олар қалай естіледі? Байланыстырып сыз.





• Қатты және бәсең естілетін дыбыстарға мысал келтір._________________________________________

Дескриптор Білім алушы

- қатты дыбыс шығаратын дыбыс көздерін анықтайды;

- бәсең дыбыс шығаратын дыбыс көздерін анықтайды;

- қатты және бәсең естілетін дыбыстарға мысал келтіреді.



Топтық жұмыс

Топтарға мынадай жағдаяттарды ойнап көруге ұсыныс жасау:

1. Анаң ұйықтап жатыр. Сен ағаңмен немесе апаңмен бірге бір нәрсе туралы талқылауларың керек.

2. Сен ауырып қалған досыңның көңілін сұрап бардың.

3. Анаң үйде жұмыс істеп жатыр, ал сенің досыңмен телефон арқылы сөйлесуің керек.


Әр көріністе қалай сөйлесу керек: қатты ма, әлде жай ма? Мүмкіндігінше әдепті сөйлеу нормаларымен телефон арқылы қалай сөйлесу керектігі жайлы талқылау.


Рефлексия: -Қане, балалар!

Оқыдық, салыстырдық.

Тәжірибе де жасадық,

Соныменен сабақта

Не білдік, неүйрендік?
































Сазды аспаптар




















































Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізіп, сұрақтарға жауап береді:

- Нені білдім, нені үйрендім?

- Нені толық түсінбедім?

- Қандай жұмысты жалғастыру қажет?

-Сабақтың басында аталған мақсаттарға қол жеткіздім бРефлексия «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Оқушылар сабақта ұнаған екі нәрсені және бір ұсынысын айтады.









Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


  • Қабілетті оқушылар ойларын өздері айтады. Оқулықтағы 33- беттегі «Ойлан» тапсырмасындағы төмендегі сұрақтар қойылады:

-Дене мүшелері не үшін қажет?

- Біздің дене мүшелеріміз қандай қызмет атқарады?

  • Қабілеті төмен оқушыларға мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетеді.


  • «Бас бармақ» арқылы;

Бас бармақты жоғары көрсетіп көтеріңкі дауыспен ОООО! десе «жоғары деңгейде», бас бармақты жоғары көтеріп ууууу десе «төмен деңгейде» дегенді білдіреді.

  • «Екі жұлдыз, бір тілек»

  • Оқушылардың ұжымдық, топтық ойындар кезінде құлап жарақаттануын қадағалау

  • Белсенді іс-әрекеттерді түсіндіріп отыру, қимылды ойындарды пайдалану денсаулықты сақтаудың бір жолы.

Сабақ бойынша рефлекция


Оқу мақсаты оқу бағдарламасынан алынды, нақты,айқын,

қолжетімді.

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді.

Өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі

ретінде сипаттады.

Адамдардың ұқсастығы мен жеке ерекшеліктерін

Анықтады.

Сабақ кезінде саралау ұтымды болды.

Жоспарланған уақыт сабақтың кезеңдерінде сақталды.

Жоспардан шегіністер жасалмады.

Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуда да,оқуда да ескеріңіз?)


  1. Жеке , топтық жұмыстар жүргізілді. Басқалардың еңбегін бағалай алу,

құрмет көрсету дағдылары қалыптасады.

  1. Топтық жұмыста тапсырмасының мазмұнына өзара ой бөлісу қызықты әрі табысты болды.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуда да, оқуда да ескерінің)?


  1. Сабақ мақсатының оқушыға бағытталғандығы нәтижелі болды.

  2. Белсенді тапсырма және бірлескен оқу.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Дыбыстар қандай болады?

Автор: Жүсіп Айнұр Қозыбағарқызы

Дата: 22.05.2019

Номер свидетельства: 511745
