Просмотр содержимого документа
«Публикация открытого мероприятия»
Конспект ҰОҚ ересектер тобы
Білім беру салалары: «Коммуникация, Шығармашылық».
Бөлімдер: Сөйлеуді дамыту.
Тақырыбы:«Күмбірле, халқымның асыл мұрасы – домбыра!»
Мақсаты: балалардың қазақ халқының негізгі музыкалық аспабы – домбыра туралы білімдерін толықтыру, бекіту, домбыра жайлы аңызбен таныстыру. Сабақ барысында балалардың музыкалық шығармаларды халық аспаптарымен орындауға қызығушылықтарын арттыру, дамыту. Балалардың бойында қазақ халқының музыкалық мәдениетіне деген жағымды көзқарас тәрбиелеу, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: домбыра, үнтаспа, күй жазылған кассеталар
Барысы:
Күн ойнап тұрады.
Сәлеметсіздерме, құрметті қонақтар, балалар! Мен сіздердің музыкалық қонақжайға келгендеріңізге қуаныштымын!
Қос ішекті ұлт аспабы домбыра,
Күмбірлейсің көңілге күй қондыра.
Ата- арманың ұрпақтарға жеткізген
Сенен асқан жыр саңлағы бола ма?
Балалар, қалай ойлайсыңдар, бүгін біз сабағымызды қандай тақырыпта жалғастырамыз?
Бүгін біз сабақта қазақ жерінде туған музыка жайлы айтамыз.
Қазақ халқының ұлттық аспабы – домбыра жайлы айтамыз.
Сегодня мы продолжим нашу беседу о прекрасном музыкальном инструменте казахского народа – о домбре.
Қазір біздің назарымызға балалар домбыра туралы аңызды ұсынады.
Жошы деген қаһарлы хан болыпты. Ханның жалғыз баласы болыпты. Ол алыс сапарға аттағанда баласын ақсақ құлан теуіп өлтіріпті.
Кім баламнан жаман хабар әкелсе, тамағына қорғасын құямын дейді-хан.
Халық ханға суық хабарды айта алмайды. Кетбұға деген атақты күйші хан сарайына келіп:
Тақсырда шаруам бар еді – дейді.
Кетбұға отырып, домбыра шертеді.
Тоқтат! Балаң өлді, хан деп тұр, мына домбыра!
Құй қорғасынды!– дейді.
Домбыраның құдіретті күші сондай, қорғасын құйса да сөйлей беріпті.
Ребята, скажите о чем рассказала нам легенда? Что вы поняли?
Легенда о том, как суровый хан наказал домбру за то, что она своим звучанием передала ему весть о смерти сына.
Как домбра могла передать хану о смерти сына? Что это за инструмент?
Домбра – это музыкальный инструмент, который без слов своим звучанием может передать радость или печаль, состояние души человека.
Ребята, а после того, как хан жестоко обошелся с домброй, залил горячий свинец, умолкла ли домбра? Нет!
Осы ақиқатты сезіну үшін біз қазір музыкалық шығарма тыңдайық.
Күй тыңдалады
Балалар, осы күйді тыңдағанда нені сезіндіңдер?
Менің көзім алдыма қазақ елінің көркем табиғаты, асқар таулары, кең жазира даласы елестеді.
Влад, что ты представил себе, когда слушал музыкальное произведение?
Я представил перед глазами джайляу, юрту, как чабан пасет овец.
Балалар, біз жаңа домбыраның орындауымен қандай музыкалық шығарманы тыңдадық?
Музыкалық шығарма - күйді тыңдадық.
Домбыраның орындауына күй тындадық.
Балалар, қалай ойлайсыңдар күйлерді кімдер жазған?
Күйлерді қазақтың атақты сазгерлері жазған.
Қазақтың қандай сазгерлерін білесіңдер?
Құрманғазы Сағырбаев, Дина Нұрпейісова, Кенен Әзірбаев – қазақ халқының атақты сазгерлері.
Юля, каких ты знаешь знаменитых композиторов казахского народа?
Великий кюйши Қорқыт ата, знаменитый кюйши Тәттімбет ата, их творчество – это большое музыкальное наследие многих поколений.
Асыл мұраларымыздың бірі – домбыра жайлы ақындарымыз небір әсерлі тақпақтар жазып, әсем әндерін тарту еткен. Енді қонақтарымызға тақпақтар оқып, домбыра жайлы өлең айтып берейік.
Сенсің досы Құрманғазы сазгердің,
Дина шерткен шалқар күйді білмес кім?
Домбырасы ақын Қорқыт атамның,
Тәттімбеттей сезімімді баурадың.
Опять тюльпаны детства моего,
Мне снятся розовым туманом.
Родная степь, казахская земля,
Спешу к тебе я утром ранним.
Спешу увидеть свет зари,
Услышать чудные напевы.
Где тихое звучание домбры,
Вплетаем в музыку узор полыни,
Втиши, в уединении лугов,
Я слышу отзвук жизни дальней.
Звенит домбыра, наследие отцов,
Волнует кровь своим звучаньем.
Домбырам, менің домбырам,
Бір өзіңнен нәр алам.
Күйлеріңді естімесем,
Жалғызсырап мен қалам.
Абай, Жамбыл атамның
Мұрасы сен, домбыра!
Айналайын үніңмен,
Қос ішегің, пернеңнен,
Мәңгі жасап қала бер,
Әсем ән-күй, жырыңмен!
Балалар, бүгін біз сендермен сабағымызда қайда болдық?
Бүгін біз музыкалық мұражайда болдық.
Сабағымызда не жайлы айттық?
Сабақта қазақ халқының ұлттық аспабы – домбыра жайлы, қазақ музыкасы туралы айттық.
Ребята, о чем мы сегодня говорили на занятии?
Сегодня на занятии мы говорили о музыкальном инструменте казахского народа – о домбре, пели песни, читали стихи.
Кімдер жайлы толығырақ білдік?
Домбыра жайлы аңызды көрдік, музыкалық шығарма- күйді тыңдадық. Қазақ халқының атақты сазгерлері Құрманғазы ата, Дина апа, Тәттімбет, Корқыт ата жайлы білдік.