kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Үй құстары.Құстардың шығу тегі және аса маңызды қолтұқымдары, оларды адамның пайдалануы.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өзін-өзі тану пәнімен интеграцияланған биология сабағы 7-сыныпқа арналып өткізілді. Сабақ үштілді оқыту бойынша экспериментальды сыныпқа арналған. Сабақта биологиялық терминдер ағылшынша ү\йретіледі. Үй құстары: бөдене мен ақ көгершін қолданылды. Сабақ аудандық семинарда үлгілі сабақ болып табылды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Үй құстары.Құстардың шығу тегі және аса маңызды қолтұқымдары, оларды адамның пайдалануы.»

Аудандық семинарда өткізілетін өзін-өзі тану пәнімен интеграцияланған биология пәнінің сабақ жоспары

Экспериментальды 7-сыныпқа арналған

Күні: 18.04.2017ж

Date: 18.04.2017

Пән: Биология

Subject: Biology

Cынып: 7

Class: 7


Сабақтың тақырыбы:

Lesson topic:


Үй құстары. Құстардың шығу тегі және аса маңызды қолтұқымдары, оларды адамның пайдалануы.


Сабақтың мақсаты:

The purpose of the lesson:

Үй құстарының түрлері, қолтұқымдары туралы толық мағлұмат ала отырып, жаңа терминдерді ағылшынша үйрену. Сүйіспеншілік құндылығымен жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық қасиеттерін дарыту.


Күтілетін нәтижесі:

  1. Expectation result


  • Барлық оқушылар үй құстар туралы толық мәлімет алады;

  • Қолтұқымдардың түрлерімен танысады.

  • Адамдардың үй құстарын пайдалану себептерін біледі;

  • Ой қорытады, сыни тұрғыдан ойланады.

  • Жаңа терминдерді үйренеді;

  • Құстарды қорғаудың маңызын түсінеді.


Сабақтың түрі:

Интеграцияланған сабақ

Құндылық:

Сүйіспеншілік_

Қасиеттер: жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық


Негізгі идеялар:

The main ideas:

Адамдардың табиғатсыз күні жоқ, мұны айтуға табиғаттың тілі жоқ!


Оқыту модульдері:

Modules of teaching:

Топтық жұмыс, диалогтік оқыту, сын тұрғысынан ойлау, АКТ, деңгейлік оқыту.


Қолданылатын ресурстар:

Resourсes:

Мұғалімдерге арналған әдістемелік нұсқаухат

7-сыныпқа арналған биология оқулығы, Қ.Қайым, Р.Сәтімбекова,Ә.Әметов, Ж.Қожантаева. 2012ж

6-сыныпқа арналған биология оқулығы, К.Жүнісқызы, Р.Әлімқұлова, Қ.Жұмағұлова. 2011ж;

Biology. Grade 7. Kenci Bayram, Ermetov Bakhtiyar,

Ospankulova Elmira, Bayzhahanov Adilbek, Sagintayev Adlet.

Тапсырмалар:

Tasks:

  • Оқулықпен жұмыс, топтық тапсырмалар;

  • Сұрақтарға жауап іздеу;

  • Терминдермен жұмыс.

  • Топтық жұмыс тапсырмалары

  • Кластер құру

  • Терминдерді аудару





Сабақ кезеңдері:


Мұғалімнің іс-әрекеті

The teacher’s activity

Оқушының іс-әрекеті

Pupil’s activity

Ұйымдастыру

Organization moment

(6 мин)




1.Амандасу, сабаққа дайындау. Сәлеметсіздер ме балалар!

  • Good morning students and teachers!

Сыртқы интеграция (Өзін-өзі тану сабағының әдістемелік тәсілдерін қолдану)


5 Т. Тәртіп

Тазалық

Тыныштық

Талап

Татулық

2.Тыныштандыру сәті. Орманға саяхат 4 мин

3.Топқа таратпа сурет арқылы бөлу

3 топқа бөлінеді

1-топ: Су құстары: Үйрек, қаз, бірқазан, қоқиқаз, пингвин,аққу

2-топ: Орман құстары: тоқылдақ, бұлбұл, үкі, тотықұс, тауыс, тотықұс

3-топ: Дала құстары:

көгершін, бүркіт, сұңқар, бәбісек, қарлығаш, қараторғай.


4. Критерийалды бағалау парақшасын түсіндіру.


Ағылшын тілінде амандасады


Оқу-құралдарын дайындайды;


5 Т ережесімен танысады




Тыныштандыру сәтіне қатысады.


Топқа бөлінеді, топ басшысын сайлау.






Бағалау бетшесін толтыру.

ІІ Үй тапсырмасын тексеру.

Checking homework:

6.мин


Миға шабуыл:

Полиглот сұраққа жауап беру


  1. Құс жұмыртқасының саруыз сыртындағы ұрықтың дамуына қажетті су қоры – ақуыз – albumen

  2. Кептер, торғай, тоқылдақтың балапандары қандай?

Қызылшақа балапандар- altricial

  1. Еуропада бұдан 150 млн жыл бұрын тіршілік еткен алғашқы қанаттылар – Көнеқұс- archaeopteryx

  2. Жорғалаушыларда бар, құстарда жоқ зәр шығару мүшесі – Қуық- bladder

  3. Адамдардың құстарға қамқорлық көрсетуінің көрінісі –

Құс ұясы - Birds nest

  1. Құстарда жұтқыншақтың кеңейген бөлігі- жемсау- crop

  2. Жұмыртқаның сарыуызы мен ақуызын қорғайтын-

Жұмыртқа қабығы – eggshell

  1. Қоразы жұмыртқа басатын, алдыңғы аяқтары ескекке айналған құсты ата-

Үлкен пингвин – emperor penguin

  1. Құстың бүкіл денесін жауып тұратын, терінің қосалқы бөлімі-

Қауырсын – Feather

  1. Қанаттары ұзын, сүйірленіп келетін, құстардың ең түрі көп тобы-

Қыртөстілер – flying birds

  1. Құстардың ең ірісі-

Түйеқұс – ostrich

  1. Құстарды зерттейтін ғылым –

Орнитология - Ornithology

Сұрақтарға жауап береді.



Оқушылар слайд арқылы сұраққа екі-үш тілде жауап береді (12 сұрақ)


Сұраққа жауап критерийалды ұпай беру арқылы бағаланады.

Әр дұрыс жауап 5 ұпай

ІІІ Жаңа сабақты меңгеру

New lesson

(20мин)

  1. Құс шаруашылығы туралы бейнебаян арқылы жаңа тақырыпты ашу. 3 мин

  2. Тақырыпты жазып, жаңа терминдерді менгеру, сөздікпен жұмыс. 2 мин

Ішкі интеграция

(жалпыадамзаттық құндылықтарды сабақ мазмұнына интеграциялау)


  1. Сыныпқа үй құстарын қонаққа шақыру. Сыныпқа 3 түрлі үй құстары келеді тормен, әр топқа ортаға барады. Торда «Сәлем хат» болады. Оқушылар хатты ашып оқиды. Онда сабаққа қажетті мәліметтер мен тапсырмалар болады.

Оқушылар келген материалдар арқылы екі тілде кластер құрып дайындалады, жоба қорғайды.


1-топ: Құс шаруашылығы

2-топ: Үй құстарының маңызы

3-топ: Үй құстарының қолтұқымдары

Тақырыпты жазу

Жаңа терминді жазу:
1)Қолтұқым – breed

Үй хайуанаттары – Pets

Көгершін – pigeon

Бөдене - Quail

Күркетауық – Turkey


Әр топ өз тақырыбына жобаны 2 тілде қорғайды


Бағалау парақшасына топ басшысы ұпай салып отырады.

ІV Жаңа сабақты бекіту

5 мин

Кім жылдам? Әр топ тақтадағы термин сөзді қарап жазады.

Әр оқушы қағаз суырып сол терминді ағылшыннан қазақшаға аударады (Бөдене әкелген тапсырма)

Бағалау бетшесіне ұпай салады


V Бағалау

Evaluation

3 мин

  1. Мұғалім формативті бағалай отырып, смайлик жапсырады.

  2. Бағалау бетшесі бойынша критерийалды бағалау, марапаттау.

Оқушылар бір-бірін бағалайды.

VІ Қорытындылау

5 мин


  1. Үй тапсырмасын беру

&57; терминдерді жаттау

Үй құстары туралы қызықты мәліметтер әкелу.

  1. Рефлексия алу

  2. Сабақты қорытындылау «Ақ көгершін» әнін орындайды.

  • Good-bye!

  • Thank you! See you!

  • Сабағымыз аяқталды, сау болыңыздар!

1. Сабақта маған не ұнады?

2.Ұсынысыңыз немесе бір тілек жазыңыз.

Кері байланыс береді.


«Ақ көгершін» әнін орындайды.



Бағалау парақшасы Топ:

Оқушылар аты-жөні

1.Полиглот

5 ұпай

2.Жаңа тақырып-

Кластер

5 ұпай

3.Кім жылдам? ойыны

3 ұпай

4.Құс туралы терминдер айту

2 ұпай


Барлық ұпай

Баға

























































    1. Полиглот

Жауап дұрыс, 2 тілде айтылса – 5 ұпай; 1 тілде айтылған жауап – 3 ұпай



    1. Кластер қорғау талаптары:

Кластер құрғанда тек дайын мәліметтерді қолданып, тиісті терминдерді дұрыс тапса, қорғап берсе – 2 ұпай;

Оқулықтан мәліметтер қосып толықтырса – 3 ұпай

Жоба қорғағанда өмірмен байланыстыра білсе – 4 ұпай

Жоба қорғауда екі тілде қорғап, кластер әдемі болса – 5 ұпай

  1. Кім жылдам? ойыны топ мүшесі неше сөзді дұрыс айтса, аудармасы дұрыс болса, әр сөз – 2 ұпай;

Жазған адам ағылшынша сөзді қатесіз жазса – 3 ұпай

  1. Құс туралы терминдерді суырып, сол бойда сөзді ағылшынша айтса – 2 ұпай



Критерий бойынша жинаған ұпай саны

Баға


13 ұпайдан жоғары

5

8 - 12 ұпай

4

5 - 8 ұпай

3



1-топ: Құс шаруашылығы

Жұмыртқаның ақуызы- albumen

Тауық – chicken

Қораз- rooster

әтеш – cock

Жемсау – crop

Үйрек- duck

Бүркіт – eagle

Жұмыртқа – egg

Үлкен пингвин – emperor penguin

Өңеш – esophagus

Қауырсын - Feather

Қыртөстілер – flying birds

Қорек, азық – food

Қаз - Goose

Жылықанды жануарлар – homeothermic animals

Ихтиология – ichthyology

Өкпе – Lung

Орнитология - Ornithology

Түйеқұс – ostrich

Жапалақ – owl

Тотықұс -Parrot

Тауыс -Peacock

2-топ: Үй құстарының маңызы


Қауырсын - Feather

Қыртөстілер – flying birds

Қорек, азық – food

Қаз – Goose

Тауық – chicken

Қораз- rooster

әтеш – cock

Үйрек- duck

Түйеқұс – ostrich

Жапалақ – owl

Тотықұс -Parrot

Тауыс -Peacock

Тоқылдақ - Pecker

Бірқазан -Pelican

Үй хайуанаттары - Pets

Көгершін – pigeon

Ширақ балапандар -Precocial

Жыртқыш - Predator

Бізтұмсық - Proboscis

Бөдене - Quail

Қыртөссіздер – Ratites

1 сәуір -



3-топ: Үй құстарының қолтұқымдары

Тоқылдақ - Pecker

Cұрыптау, селекция - Selection

Аққу - Swan

Күркетауық – Turkey

Омыртқалылар – vertebrates

Жылықандылар – warm blooded

Суыққандылар – cold blooded

Сарыуыз – yolk

Үй хайуанаттары - Pets

Көгершін – pigeon

Шұрықтар- pores

Ширақ балапандар -Precocial

Бөдене - Quail

Қыртөссіздер – Ratites

Қазан айының 2- жұма күні –

Бройлер -

Жабайы барылдауық үйрек

Банкив тауығы

Қолтұқым- порода

Канарейка – баққунақ

Асыранды қаз

Сәлем хат

Сәлеметсіздер ме балалар!

Мен сіздерге Ақтау қаласынан келдім. Сіздерге Білім шаһарынан Құрық гимназия мектебінде үш тіді меңгеріп, білім алып жүрген білімқұмар балаларға деп хат жолдады.

Мен сіздердің тапсырма орындағандарыңды көріп кетуім керек. Іске сәт білімді достарым!

Тапсырма мынадай:

Үй құстары туралы терминдерді пайдаланып, тез кластер құрып, қорғау қажет. Мен шатысып басқа терминдерді де араластырып алдым-ау осы, ол қателігімді сіздер түзейді деп ойлаймын.

Тордағы 3 конверт 3 топқа арналды. Ал бастайық, балалар!



























Кім жылдам? 1-топ:

1.albumen

2.chicken

3.rooster

4.cock

5.crop

6.duck

7.eagle

8. egg

9.emperor penguin

10. esophagus













Кім жылдам? 2-топ

1.Feather

2.flying birds

3.food

4.Goose

5.homeothermic animals

6. ichthyology

7.Lung

8.Ornithology

9.ostrich

10.Parrot










Кім жылдам? 3- топ

1.Pecker

2.Pelican

3.Pets

4.pigeon

5.Precocial

6.Predator

7.Proboscis

8.Quail

9.Ratites

10.Selection















Кім жылдам? Дұрыс жауаптар: 1-топ:

1.Жұмыртқаның ақуызы- albumen

2.Тауық – chicken

3.Қораз- rooster

4. әтеш – cock

5.Жемсау – crop

6.Үйрек- duck

7.Бүркіт – eagle

8.Жұмыртқа – egg

9.Үлкен пингвин – emperor penguin

10.Өңеш – esophagus

















Кім жылдам? Дұрыс жауаптар: 2-топ:



1.Қауырсын - Feather

2.Қыртөстілер – flying birds

3.Қорек, азық – food

4.Қаз - Goose

5.Жылықанды жануарлар – homeothermic animals

6.Ихтиология – ichthyology

7.Өкпе – Lung

8.Орнитология - Ornithology

9.Түйеқұс – ostrich

10.Тотықұс -Parrot




Кім жылдам? Дұрыс жауаптар: 3-топ:

1.Тоқылдақ - Pecker

2.Бірқазан -Pelican

3.Үй хайуанаттары - Pets

4.Көгершін – pigeon

5.Ширақ балапандар -Precocial

6.Жыртқыш - Predator

7.Бізтұмсық - Proboscis

8.Бөдене - Quail

9.Қыртөссіздер – Ratites

10. Селекция, сұрыптау -Selection



Терминдер «Құстар»

1.Аққу - Swan

2.Күркетауық – Turkey

3.Тоқылдақ - Pecker

4.Бірқазан -Pelican

5.Көгершін – pigeon

6.Түйеқұс – ostrich

7.Тотықұс -Parrot

8.Тауық – chicken

9.Қораз- rooster

10. әтеш – cock

11.Үйрек- duck

12.Бүркіт – eagle

13.Үлкен пингвин – emperor penguin

14.Қаз – Goose

15. Жапалақ – owl

16.Тауыс –Peacock

17.Бөдене – Quail

18.Бізтұмсық - Proboscis
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Автор: Жаксигулова Самал Урдековна

Дата: 17.05.2017

Номер свидетельства: 416247
