Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1.4.5. Күні: Сынып: 8 Мектеп: 80 мектеп лицей Мұғалімнің аты-жөні: Абилова Нагима Толбасиевна Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: 7.1.4.5 - адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктері. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары: | Адамның тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін танып білу | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақт ың мақсаты: | Барлық оқушылар орындай алады: Тыныс алу мүшелерін танып біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көбісі орындай алады: Тыныс алудың маңызын, құрылысын түсінеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін талдайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - тыныс алу мүшелерінің құрылысын жіктей алады; - тыныс алу мүшелерінің қызметін біледі; -тыныс алу мүшелерінің маңызын түсінеді; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Тыныс алу-бұл. Тыныс алу жолдары-.. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: альвеолалар, бронхылар, артериялар; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | - сын тұрғысынан ойлау; -Жалпыға бірдей еңбек қоғамы; - жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті; -денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету; | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану | |||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 7.1.4.4. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелері | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы: | «Мен кіммін?» әдісі арқылы оқушылар өздерін кереметтей нәрселерге теңеу арқылы бірі-біріне жағымды ахуал туғызады. «Атом-молекула» әдісі арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді. Бағалау парағы таратылады | Бағалау парағы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы: | 1-тапсырма «Миға шабуыл» әдісі Тыныс алу туралы бейнефильм көрсету Бейнефильм бойынша сұрақ- жауап алу.
Дескриптор: - тыныс алу мүшелерін атайды; -тыныс алудың маңызын болжамдайды; -Мұрын қуысының құрылысы мен қызметін байланыстырады; -дыбыс сіңірлерінің орналасуын біледі; | Интербелсенді тақта, бейнефильм | ||||||||||||||||||||||||||||||
2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. « Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Мәтінді оқып, мазмұнын түсіндіріңіздер: І топ. Тыныс алудың маңызы ІІ топ. Тыныс алу мүшелерінің құрылысы. ІІІ топ. Өкпенің құрылысы Дескриптор: - Тыныс алудың маңызын мазмұндайды; - тыныс алу құрылысын жіктейді; -Өкпенің құрылысын талдайды; | Таратпа қағаздар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті. Қаңқалар биі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
3-тапсырма. « Графикалық органайзер» жұмысы Суретке мұхият қарап, «Кластер» әдісін құрастыр; Дескриптор 1. Суретті топтастыру арқылы сипаттама береді; 2.Суреттерге қарап, тыныс алу мүшелерін кластерге жинақтайды; 4.«Сұрақтар шеңбері» әдісі Топ мүшелері сабақты қорытындылау мақсатында бір-біріне сұрақтар қояды.
1.Тыныс алу жүйесі қандай мүшелерден тұрады? 2.Көмейдің құрылыс ерекшеліктерін атаңдар? 3.Кеңірдектер мен бронхылардың құрылысы мен қызметтері туралы айтып беріңдер? Дескриптор:
| Сурет Жылжымалы орындық | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | «Менің көңіл күйім баспалдағы» әдісі бойынша кері байланыс жасалады. Оқушылар стикерге өз есімдерін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне жабыстырады. Баспалдақтар: Керемет! Өзіме сенімдімін! Жақсы! Жаман емес! | Стикерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша мәлімет | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Сабақтың мақсатын оқушылардың деңгейіне қарай құрастырамын. Сабақ барысында тапсырмаларды орындауда ерекше қабілетті оқушыларға деңгейіне қарай тапсырмалар беремін | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау шкаласы: 18-20 ұпай- өте жақсы 14-17 ұпай – жақсы 7-13 – орташа
| Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Сергіту; | ||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 1.Менің оқушыларым бүгін не үйренді? 2.Сабақтағы оқу әдістерім сәтті болды ма? 3.Сабақта мен оқушыларымды ынталандыра алдым ба? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1; 2; Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1; 2; | ||||||||||||||||||||||||||||||||