kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Розмноження і розвиток птахів

Нажмите, чтобы узнать подробности

Цілі уроку:  розкрити особливості розмноження та індивідуального розвитку птахів, показати ознаки їх високої організації; показати значення інстинкту в житті птахів. Продовжити формувати вміння працювати з підручником, мультимедійною дошкою, порівнювати, робити висновки.  Виховувати почуття любові до птахів, дбайливе ставлення в період їх розмноження, необхідності захисту.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: розповідь, бесіда, робота з мультимедійною дошкою, демонстрація.

Обладнання: вологий препарат: "Розвиток зародка птахів"; гніздо; мультимедійне обладнання, «яйця» з анаграмами.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Розмноження і розвиток птахів»


Цілі уроку: розкрити особливості розмноження та індивідуального розвитку птахів, показати ознаки їх високої організації; показати значення інстинкту в житті птахів. Продовжити формувати вміння працювати з підручником, мультимедійною дошкою, порівнювати, робити висновки. Виховувати почуття любові до птахів, дбайливе ставлення в період їх розмноження, необхідності захисту.


Тип уроку: вивчення нового матеріалу.


Форми роботи: розповідь, бесіда, робота з мультимедійною дошкою, демонстрація.


Обладнання: вологий препарат: "Розвиток зародка птахів"; гніздо; мультимедійне обладнання, «яйця» з анаграмами.


Хід уроку


I. Організаційний етап

Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Робота з мультимедійною дошкою.

- Зробити позначення «Зовнішня будова птаха»

- Гра «Міф чи реальність»

1. Форма дзьоба залежить від середовища існування. М

2. Птахи відносяться до теплокровних тварин. Р

3. Птахи мають кіль. Р

4. Дихання у птахів подвійне. Р

5. Серце птахів трикамерне. М

6. Цівка допомагає птахам приземлятися. Р

7. Видільна система птахів має сечовий міхур. М

8. Шлунок складається з двох відділів. Р

9. Птахи мають голосові зв’язки. Р

10. Добре розвинені передній мозок та мозочок. Р

Взаємоперевірка.

IІI. Мотивація навчальної діяльності учнів

Вчитель.

«Жизнь коротка. Жизнь отдельных особей, стоящих на разных ступенях эволюции, - это лишь миг, мгновение на фоне бесконечного времени. Она дается один раз. Не упустить бы в суматохе дел ему – ее, ей – его. Как искать? Может быть песни, серенады помогут?

- Помогут, конечно, помогут, - отвечает многоголосый хор живых существ». Слайд 2.

(М.Козлов. «Кольцо жизни»)

Проблемні запитання.

- Що ж непокоїть чи бадьорить наших пташок?

- Чому вони так голосно співають?

- Хто народжується двічі?

- Що ж з’явилося першим – яйце чи куриця?

- Так з чого ж все починається? Слайд 1.

Формулювання теми та мети уроку. Слайд 3.

IV. Вивчення нового матеріалу

Вчитель.

  1. Будова статевої системи птахів – робота зі схемою. Слайд 4 - 5.

Бесіда.

- Які органи розмноження є в хребетних тварин, яких ми вивчали раніше?

- А у птахів такі самі органи роз­множення чи є особливості, пов'язані з польотом?

Особливості

У самок розвивається лише один — лівий яєчник, правий не розвива­ється, тому що великі яйця в парних яєчниках одночасно формуватися не можуть.

Учень 1. Слайд 6 «Звуки леса»

Надійшла весна прекрасна,

Многоцвітна, тепла, ясна,

Наче дівчина в вінку.

Зацвіли луги, діброви,

Повно гомону, розмови

І пісень в чагарнику!

Багато пташиних пісень ми чуємо у квітні, але ще більше в травні, особ­ливо наприкінці місяця, а починаєть­ся спів з березня. До хору квітневих голосів додається безліч нових свис­тів і криків. Уявіть, що ми знаходимо­ся серед цих голосів, хто в лісі, а хто на лузі або в степу.

Вчитель. Про що говорить такий спів?

Припускають, що весняна пісня самця важлива не тільки як засіб приваблення самки, але і як засіб відлякування інших самців, як сигнал, що означає зайнятість гніздової ділянки.

Чудові голоси в багатьох птахів, спів самців причаровує самок.

- А чи всі птахи співають? Що роблять птахи, які не вміють співати?

Учень 2. Зовсім безголосі лелеки, вони клаца­ють дзьобом. Дятел вибиває барабан­ний дріб. Бугай, занурюючи голову у воду, продуває повітря крізь дзьоб і видає низьке мукання.

Бекас співає хвостом. Під час току­вання, піднявшись високо в пові­тря, стрімко кидається вниз. Крайні пір'я хвоста створюють вібрацію по­вітря, тому виникає звук, схожий на мекання вівці. Слайд 7- 8.

  1. Шлюбні ритуали птахів. - Відео «Танець лебедів». Слайд 9.

Бесіда.

- Як можна описати цей процес у птахів?

- Поняття про шлюбну поведінку птахів. Слайд 10, словник.

- Як поводять себе інші птахи?- повідомлення учнів.

Учень 3. Під час шлюбних ритуалів японські журавлі зазвичай співають і танцюють.

Ось як описує цей танок натураліст. «Журавлі розташувалися пів­колом, і лише один був у цент­рі. Він походжав напіврозкривши крила, вигнувши шию вниз і високо задерши дзьоб. Часом він присідав, а інколи змахував крильми, ніби збираючись злетіти. «Глядачі» з півкола переступали з ноги на ногу й зрідка також присідали. Раптом один з «глядачів» піднявся на крило і, описавши планеруючим по­льотом коло, приземлився по­ряд із «солістом». Тут вони по­чали вклонятися один одному і притискати шию й голову до грудей».Слайд 11.

Учень 4. Самки і самці турухтанів сильно відрізняються за зовнішнім виглядом. Більш великі, мають барвисте оперення самці, влаштовують справжні турніри на трав'яних токах. Кожен з них прагне утримати невелику територію, демонструючи своє пір'я, роздуваючи розкішні коміри на шиї і обороняючи своє володіння від вторгнення самців-суперників. На ці турніри злітаються самки, вибирають собі самця, спаровуються з ним, потім повертаються в свої гнізда і виводять пташенят. Слайд 11.

Учень 5. Самці курячих також мають яскраве шлюбне пір'я, а самки завжди пофарбовані в строкато-коричневий колір. Самці глухаря на току абсолютно не чують сторонніх звуків, можуть підпустити мисливця і натураліста дуже близько. Але варто хруснуть гілці в проміжку між співом, всі птахи миттєво відлітають з галявини, де вони збираються для токування. Слайди 12.

(Грамзапис: токування глухаря.)

  1. Поняття про статевий диморфізм - розповідь вчителя. Слайд 13 - Словник.

Слайд 14.Схема «Форми прояву статевого диморфізму»

  1. Розвиток яйцяробота зі схемою. Слайд 15.

5. Форма яєць - демонстрація презентації, бесіда. Слайд 16.

- Чи завжди яйце, яйце – повідомлення учня.

Учень 6. Яйця різних птахів помітно від­різняються одне від одного й формою. Деякі взагалі лише з натяжкою можна назвати яйцем. Так у сов та пугачів вони швидше кулеподібні. У чистунових — кайр, топірців — грушоподібні. Така форма яєць цілком відпові­дає призначенню: ці птахи гніздуються на виступах та карнизах скель, причому дозволяють собі не будувати гнізд. Здавалося б, це — безумство. Поряд — прова­лля. Аж ні — рятує форма яєць: хоч як крути грушоподібне яйце, воно залишиться на місці: тупий кінець його, наче навколо осі, обертається круг гострого. А от мартини, баклани, які мешкають у тій самій міс­цевості, змушені мостити гнізда, бо форма їхніх яєць яйцеподіб­на. Таке яйце може покотитися вниз при першому ж необережно­му рухові. От гніздо й рятує!

А в дрімлюги форма яєць нор­мально-еліпсоїдна. Вони рівно­мірно стиснуті як з боків, так і з полюсів. Яйця такої форми, звичайно, можуть розкочуватися, але дрім­люги все-таки справжніх гнізд не будують, а кладку роблять просто на землі, навіть без підстилки. Ди­вишся на два яйця дрімлюги на тлі лісової залисинки, й назвати це гніздом язик не повертається. Однак це таки гніздо. Причому — ідеальне. Звичайне, класичне, де­ маскувало б себе на голій землі


6. Будова яйця - самостійна робота з підручником. Робота з мультимедійною дошкою Слайд 17.


7. Улаштування гнізд – робота з підручником, слайд 18.


8. Насиджування яєць - слайд 19, словник.

Час насиджування яєць – слайд 20.

Вчитель. Більшість птахів починають насид­жувати лише тоді, коли відкладен­ня яєць завершено. Кожен вид птахів відкладає певну кількість яєць. Кулики, на­приклад,— 4, сіра куріпка — 25. Причому птахи якось вміють по­мічати, чи досить яєць у кладці.

Але є птахи, що починають на­сиджувати, ледь відклавши перше яйце. Це насамперед сови, чаплі, лелеки, денні хижі птахи.

Демонстрація вологого препарату – «Розвиток зародка птаха».Слайд 21.


  1. Гра «Курочка ряба». Який птах вилупиться з гнізда? Учням роздаються «яйця» з анаграмами, які вони повинні відгадати.


10. Виведення пташенят і турбота про потомство. Слайд 22. «Турбота про потомство».

Бесіда: В чому ж проявляється турбота про потомство у птахів?

Чи всі птахи турбуються про пташенят?

А ось як чинить зозуля – демонстрація фільму. Слайд 23.

Учень 7. У деяких птахів утворюються "дитячі садки". Так, у пінгвінів сотні, тисячі пташенят чорної натовпом стоять, притиснувшись один до одного, і зігрівають один одного. Лелеки, чаплі, баклани, шишкар, блакитні пінгвіни годують птахів спочатку відрижкою, а потім переходять на звичайний корм. Пелікани та баклани приносять рибу в своєму зобі, а пташенята безцеремонно засовують голову глибоко в горло батька і дістають їжу,

  1. Виводкові та нагніздні птахи. – робота з підручником стор. 201 – 202. Слайди 24 - 26.

Пташенята виводкового типу залишають гніздо і слідують за матір'ю. Вони вважають матір'ю того, кого першим побачать відразу після народження. Пташенята диких гусей нерідко йдуть навіть за людиною. Пташенята гніздового типу залежать від кількості корму, який приносять їм батьки. Якщо корму не вистачає, найбільший пташеня буде пожирати все один, а у хижих птахів сильніші пташенята можуть вбити і з'їсти своїх слабких побратимів. Якщо квочка-курка почує, що пташеня видає нетипові звуки, то пташеня вбиває ударом дзьоба через шкаралупу або зустрічає байдуже, іноді вороже, як чужака. Гніздові птахи, насиджують чужі яйця, вигодовують вийшли з них пташенят нормально. Цим користуються зозулі, підкидають свої яйця в гнізда до 150 видів птахів.


12. Цікавинки. Слайд 27 -28.


V. Узагальнення та систематизація знань учнів

1. Охорона птахів – складання пам’ятки «Як поводитися в лісі навесні»

Птахи потребують охорони, особливо в період розмноження.

  1. Усунути або зменшити фактор тривоги в період гніздування.

  2. Не шуміти в лісі.

  3. Не руйнувати гнізда.

  4. Не забирати яйця.

  5. Розвішувати будиночки для птахів.

  6. Підгодовувати птахів.

2. Обговорення запитання.

/

Чому птахи сидять на яйцях?

/

Чому птахи сидять на яйцях?

/

Чому птахи сидять на яйцях?

/

Чому птахи сидять на яйцях?

3. Так що ж з’явилося першим: куриця чи яйце?

4. Формулювання висновків. Слайд 29.

VІ. Підсумок уроку

Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.

VІІ. Домашнє завдання

Слайд 30

Вивчити §45. Повідомлення «Різноманітність птахів». Написати есе «Мій улюблений птах»






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Розмноження і розвиток птахів

Автор: Любченко Людмила Яковлевна

Дата: 28.02.2016

Номер свидетельства: 300121
