kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА ТЕМА. Зміни у природі протягом весни

Нажмите, чтобы узнать подробности

ЕКОПРОЕКТ «ВЕСНЯНА ПАЛІТРА

Шевченківський район

Запорізька загальноосвітня школаI-IIIступенів №42

УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА

ТЕМА. Зміни у природі протягом весни

Мета: ознайомити учнів із послідовністю змін у природі протягом весни; розкрити взаємозв`язок змін у живій та неживій природі; розширити уявлення учнів про працю людей навесні; вчити узагальнювати спостереження за природою і працею людей; дати завдання для спостережень влітку; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання: ілюстрації весняних пейзажів, рослин і тварин весною.

Клас:3

Класний керівник:Ахмадєєва С.М.

Хід уроку

I.Актуалізація знань учнів та повідомлення теми уроку

- Послухайте уважно уривки із віршів:

         Тріщить на річці сивий лід,

         Гуркоче і ламається,

         А сонце шле землі привіт

         І лагідно всміхається. (С.Жупанин)

         Зацвіли усі діброви,

         І долини, і луги,

         І річки синіють знову

         І не входять в береги.(М.Стельмах)

- Усі, напевно, здогадались, про яку пору року говориться у віршах. А щоб переконатись, чи правильно ви думаєте, розгадайте ребус.

                                                       Е

  • То про яку пору йдеться у віршах?
  • Які ознаки весни допомогли вам про це дізнатись?
  • Назвіть весняні місяці.

 

II. Вивчення нового матеріалу

 

1.Бесіда про спостереження за змінами в неживій природі весною на основі аналізу даних, записаних у календар природи.

- Які дні переважають на початку весни? У середині? У кінці?

- Чи теплішало надворі у порівнянні з зимою? Чому?

- Як змінилася температура повітря?

- Яка і коли  була найвища температура повітря? Найнижча?

- Як змінилась тривалість дня і ночі? Чому?

(Ніч коротшає, а день прибуває. І в березні настає такий час, коли у народі говорять, що день з ніччю міряються, вирівнюються.

     Що ж це означає? Згадайте, коли ви прокидалися вранці взимку, було темно. А ось у березні в той самий час надворі стало світліше. Це тому, що весною сонце встає раніше. Саме 21 березня настає день весняного рівнодення. Тривалість дня і ночі однакова – по 12 год. Та вже через кілька діб стає довший за ніч і поступово збільшується.)

 

  • Якого кольору переважно небо весною?
  •  Теплі чи холодні дують вітри?
  •  Що сталось зі снігом?
  • Чому зимою сніг не танув, а весною тане?
  • Де вперше з`явились таловини: на пагорбах чи на рівній поверхні?
  • Де швидше розтанув сніг: на полі, у саду, у лісі(парку)?Чому?
  • Який сніг швидше танув чистий чи брудний? Чому?
  • Чи змінилися весною водойми? Коли на них скресла крига?
  • Які падають опади? Як часто?

 

  • З чим пов`язані зміни в неживій природі навесні?
  • (Зміни у природі залежать від висоти Сонця на небосхилі. Чим вище піднімається Сонце, тим більше тепла та світла воно посилає на Землю.)
  • Чи можна довести, що висота Сонця на небі змінилась?

 

  • Яка довжина тіні від гномона в березні?у квітні? У травні?
  • Збільшилась чи зменшилась довжина тіні від гномона в кінці весни порівняно із її початком? Про що це свідчить?

(Довжина тіні від гномона стала коротшою. Отже, Сонце піднялось вище і посилає на Землю більше променів, сильніше обігріває її, тому і відбулися зміни в неживій природі.)

 

 

 

2.Узагальнення спостережень за неживою природою, виділення істотних ознак весни з використанням ілюстрацій.

         Узагальнюючі свої спостереження, учні називають ознаки весни в неживій природі: усе частіше яскраво світить Сонце, потеплішало; дні стали довгими, а ночі – короткими; дмуть теплі вітри; небо блакитне, по ньому пливуть білі купчасті хмарки; тане сніг, залишається він лише під деревами, у тіні, але й там він не білий і пухнастий, а сірий і пористий; крига на водоймах скресла; часто падає дощ з громом і блискавкою.

3.Бесіда про спостереження за рослинами  весною.

- Чому кажуть, що навесні пробуджується все живе?

         (Весна приносить рослинам тепло і воду, яких не було взимку, і рослини пробуджуються від зимового сну. Набубнявіли бруньки на деревах і кущах, на таловинах з`явилась зелена трава).

  • Коли на таловинах зазеленіла трава?
  • Які рослини зацвіли першими?

 

(Мати-й-мачуха, підсніжники, проліски, вовче лико, верба, вільха, ліщина, сон-трава).

  • Чому ці рослини називають ранньоквітучими?
  • На яких деревах і кущах розпустились бруньки рано навесні?
  • На яких деревах з`явилися спочатку квіти, а потім листя?

 

  • Коли на всіх деревах і кущах з`явилося листя?

4.Дидактична гра «Квітковий магазин»

         На дошці встановлюються ілюстрації із зображенням квітів. Учні по черзі беруть участь у грі. Учень –покупець повинен описати весняну рослину, яку хоче придбати, не називаючи її. Учень –продавець вибирає рослину серед ілюстрацій, називає її і говорить, коли вона зацвітає.

5.Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій про весняні зміни в житті тварин.

         Потепління, розвиток рослинності веде до змін у житті комах.

- Пригадайте свої спостереження за комахами. Коли вив перше побачили метелика, мурашку, сонечко, муху, бджолу?

         (Як свято весни сприймаються в березні польоти кропив`янок, лимонноць, які живляться на перших весняних квітах. У квітні виповзають мурашки. Протее ще до їх появи з мурашників починають виповзати туруни, які зимували у мурашнику.

         У другій половині квітня вилітають на перші збори нектару бджоли.

         На перших медоносних рослинах можна побачити і джмелів.)

- В якому місяці весни можна побачити спостерігати значне збільшення кількості метеликів?

(У травні збільшується кількість метеликів. Літають не тільки ті метелики, що перезимували, а й ті, що війшли вже з лялечок,- білан капустяний, ріпниця, білан жилкуватий.)

- Як змінюється навесні життя тварин, що живуть у водоймах?

         (У мілких водоймах, що добре прогріваються сонцем, у квітні вже вирує життя.Ще до початку льодоходу припиняється зимове заціпеніння риб, вони починають розмножуватись. Прокидаються жаби, на початку травня розпочинається «концерти» ставкових жаб.)

         У середині квітня прокидаються гадюки, вужі, ящірки. Весною повертаються з вирію птахи.

- Пригадайте, які птахи повернулися? Коли це було?

         (Раніше повертаються птахи, які можуть живитися на таловинах. Першим з`являються шпаки.

Майже одночасно з ними прилітають жайворонки.

 Через декілька  днів повертаються зяблики. Водоплавні птахи прилітають тоді, коли водойми звільняються від криги. Комахоїдні – коли з`являються саме ті комахи, якими вони живляться.)

  • Весняний переліт відрізняється від осіннього. Весною птахи поспішають, летять з великою швидкістю. Як ви думаєте, чому?

 

(Птахи поспішають зайняти гніздову ділянку, адже весна – це час, коли виводяться пташенята. Тому після парування птахи будують гнізда, в які відкладають яйця і насиджують пташенят.)

  • Як змінюється весною життя звірів?

           

 

У них починається линяння. Лисиці, зайці, лосі, олені й інші міняють густу і теплу шерсть на рідшу, літню. Прокидаються звірі, що зимою спали (Їжаки, борсуки, ведмеді).

     Весна у житті звірів – це період розмноження. Наприкінці березня народжуються зайченята. Майже в цей час з`являється потомство у білок. У березні також народжуються вовченята. У середині квітня залишають свої зимові сховища ведмедиці, у яких ще раніше народилися ведмежата, а на початку травня з барлогу виходить потомство. Весною у лосів, козуль замість скинутих рогів  з`являються нові. Потомство у них народжується у травні.

 

6.Бесіда про працю людей навесні з використанням ілюстрацій.

- У народі говорять : «Весняний день рік годує». Поясніть значення цієї приказки.

- Які роботи люди виконують на полях?

(Весна – відповідальний період у житті хліборобів. Потрібно вчасно посіяти ячмінь, жито, овес, кукурудзу та інші сільськогосподарські рослини, поки весняне сонце не висушило землю.)

  • Що люди роблять на городах?

(На городах вносять добрива та переорюють землю – готують її під посадку картоплі і висівання овочевих рослин: буряків, моркви, петрушки, цибулі. У теплицях вирощують капусту, помідори, перець)

  • Які роботи виконують у садах?

(У садах обрізають старі і зайві гілки, білять вапном стовбури, обприскують дерева).

III. Закріплення вивченого матеріалу

1.Допишіть речення (на дошці).

         Навесні сонце піднялось… і гріє…. День став…. Надворі …, ніж взимку. Тане…, скресла…. Зацвіли перші весняні квіти…. На деревах і кущах набубнявіли…, розпустилося…. З`явились комахи:…. З теплих країв повернулися…. Вони будують…, виводять…. У ведмедів, …, народжуються малята.

2.Гра «Чи буває так?»

         Учитель зачитує по 2 рядки вірша, а діти пояснюють, чого насправді не буває.

У зими на порозі

Цвітуть маки на морозі.

А у літа на печі

Замерзають калачі.

А у весни в кінці поля

Листя скинула тополя.

А в осені коло стежки

Вбрались  верби у сережки. (Т.Коломієць)

IV.Завдання для спостереження влітку

1.Спостерігай за небом. Якого кольору воно найчастіше буває в цю пору року?

2.Запиши в таблицю, коли ти спостерігав такі явища:грозу; град;зливу;дощ при сонці.

3.Поспостерігай і запиши:

*коли зацвіла липа;

*полуниці;

*малина;

*горобина;

*коли дозріли пшениця, жито;

*коли побачив перші гриби.

4.Поспостерігай, які комахи сідають на квіти.

5.Запиши, яких тварин ти зустрів улітку в полі, у лісі.

6.Спостерігай за свійськими тваринами. Де їх утримують? Чи виганяють на пасовища? Чи з`являються у них малята?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА ТЕМА. Зміни у природі протягом весни »

ЕКОПРОЕКТ «ВЕСНЯНА ПАЛІТРА

Шевченківський район

Запорізька загальноосвітня школаI-IIIступенів №42

УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА

ТЕМА. Зміни у природі протягом весни

Мета: ознайомити учнів із послідовністю змін у природі протягом весни; розкрити взаємозв`язок змін у живій та неживій природі; розширити уявлення учнів про працю людей навесні; вчити узагальнювати спостереження за природою і працею людей; дати завдання для спостережень влітку; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання: ілюстрації весняних пейзажів, рослин і тварин весною.



Клас:3

Класний керівник:Ахмадєєва С.М.



Хід уроку

I.Актуалізація знань учнів та повідомлення теми уроку

- Послухайте уважно уривки із віршів:

Тріщить на річці сивий лід,

Гуркоче і ламається,

А сонце шле землі привіт

І лагідно всміхається. (С.Жупанин)


Зацвіли усі діброви,

І долини, і луги,

І річки синіють знову

І не входять в береги .(М.Стельмах)

- Усі, напевно , здогадались, про яку пору року говориться у віршах. А щоб переконатись, чи правильно ви думаєте, розгадайте ребус.

Е

  • То про яку пору йдеться у віршах?

  • Які ознаки весни допомогли вам про це дізнатись?

  • Назвіть весняні місяці.


II. Вивчення нового матеріалу


1.Бесіда про спостереження за змінами в неживій природі весною на основі аналізу даних, записаних у календар природи.

- Які дні переважають на початку весни? У середині? У кінці?

- Чи теплішало надворі у порівнянні з зимою? Чому?

- Як змінилася температура повітря?

- Яка і коли була найвища температура повітря? Найнижча?

- Як змінилась тривалість дня і ночі? Чому?

(Ніч коротшає, а день прибуває. І в березні настає такий час, коли у народі говорять, що день з ніччю міряються , вирівнюються.

Що ж це означає? Згадайте, коли ви прокидалися вранці взимку, було темно. А ось у березні в той самий час надворі стало світліше. Це тому, що весною сонце встає раніше. Саме 21 березня настає день весняного рівнодення. Тривалість дня і ночі однакова – по 12 год. Та вже через кілька діб стає довший за ніч і поступово збільшується.)

  • Якого кольору переважно небо весною?

  • Теплі чи холодні дують вітри?

  • Що сталось зі снігом?

  • Чому зимою сніг не танув, а весною тане?

  • Де вперше з`явились таловини: на пагорбах чи на рівній поверхні?

  • Де швидше розтанув сніг: на полі, у саду, у лісі(парку)?Чому?

  • Який сніг швидше танув чистий чи брудний? Чому?

  • Чи змінилися весною водойми? Коли на них скресла крига?

  • Які падають опади? Як часто?

  • З чим пов`язані зміни в неживій природі навесні?

  • (Зміни у природі залежать від висоти Сонця на небосхилі. Чим вище піднімається Сонце, тим більше тепла та світла воно посилає на Землю.)

  • Чи можна довести , що висота Сонця на небі змінилась?

  • Яка довжина тіні від гномона в березні?у квітні? У травні?

  • Збільшилась чи зменшилась довжина тіні від гномона в кінці весни порівняно із її початком? Про що це свідчить?

(Довжина тіні від гномона стала коротшою. Отже, Сонце піднялось вище і посилає на Землю більше променів, сильніше обігріває її, тому і відбулися зміни в неживій природі.)



2.Узагальнення спостережень за неживою природою, виділення істотних ознак весни з використанням ілюстрацій.

Узагальнюючі свої спостереження, учні називають ознаки весни в неживій природі: усе частіше яскраво світить Сонце, потеплішало; дні стали довгими, а ночі – короткими; дмуть теплі вітри; небо блакитне, по ньому пливуть білі купчасті хмарки; тане сніг, залишається він лише під деревами, у тіні, але й там він не білий і пухнастий, а сірий і пористий; крига на водоймах скресла; часто падає дощ з громом і блискавкою.


3.Бесіда про спостереження за рослинами весною.

- Чому кажуть, що навесні пробуджується все живе?

(Весна приносить рослинам тепло і воду , яких не було взимку , і рослини пробуджуються від зимового сну. Набубнявіли бруньки на деревах і кущах, на таловинах з`явилась зелена трава).

  • Коли на таловинах зазеленіла трава?

  • Які рослини зацвіли першими?

(Мати-й-мачуха, підсніжники, проліски, вовче лико, верба, вільха, ліщина, сон-трава).

  • Чому ці рослини називають ранньоквітучими?

  • На яких деревах і кущах розпустились бруньки рано навесні?

  • На яких деревах з`явилися спочатку квіти, а потім листя?

  • Коли на всіх деревах і кущах з`явилося листя?


4.Дидактична гра «Квітковий магазин»

На дошці встановлюються ілюстрації із зображенням квітів. Учні по черзі беруть участь у грі. Учень –покупець повинен описати весняну рослину, яку хоче придбати , не називаючи її. Учень –продавець вибирає рослину серед ілюстрацій, називає її і говорить , коли вона зацвітає.



5.Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій про весняні зміни в житті тварин.


Потепління , розвиток рослинності веде до змін у житті комах.

- Пригадайте свої спостереження за комахами. Коли вив перше побачили метелика, мурашку, сонечко , муху, бджолу?

(Як свято весни сприймаються в березні польоти кропив`янок, лимонноць, які живляться на перших весняних квітах. У квітні виповзають мурашки. Протее ще до їх появи з мурашників починають виповзати туруни, які зимували у мурашнику.

У другій половині квітня вилітають на перші збори нектару бджоли.

На перших медоносних рослинах можна побачити і джмелів.)

- В якому місяці весни можна побачити спостерігати значне збільшення кількості метеликів?

(У травні збільшується кількість метеликів. Літають не тільки ті метелики, що перезимували, а й ті, що війшли вже з лялечок,- білан капустяний, ріпниця, білан жилкуватий.)

- Як змінюється навесні життя тварин , що живуть у водоймах?

(У мілких водоймах, що добре прогріваються сонцем, у квітні вже вирує життя.Ще до початку льодоходу припиняється зимове заціпеніння риб, вони починають розмножуватись. Прокидаються жаби , на початку травня розпочинається «концерти» ставкових жаб.)


У середині квітня прокидаються гадюки, вужі, ящірки. Весною повертаються з вирію птахи.


- Пригадайте, які птахи повернулися? Коли це було?

(Раніше повертаються птахи, які можуть живитися на таловинах. Першим з`являються шпаки.


Майже одночасно з ними прилітають жайворонки.


Через декілька днів повертаються зяблики. Водоплавні птахи прилітають тоді, коли водойми звільняються від криги. Комахоїдні – коли з`являються саме ті комахи, якими вони живляться.)

  • Весняний переліт відрізняється від осіннього. Весною птахи поспішають , летять з великою швидкістю. Як ви думаєте, чому?

(Птахи поспішають зайняти гніздову ділянку, адже весна – це час, коли виводяться пташенята. Тому після парування птахи будують гнізда, в які відкладають яйця і насиджують пташенят.)

  • Як змінюється весною життя звірів?


У них починається линяння. Лисиці, зайці, лосі, олені й інші міняють густу і теплу шерсть на рідшу , літню. Прокидаються звірі, що зимою спали (Їжаки, борсуки, ведмеді).

Весна у житті звірів – це період розмноження. Наприкінці березня народжуються зайченята. Майже в цей час з`являється потомство у білок. У березні також народжуються вовченята. У середині квітня залишають свої зимові сховища ведмедиці, у яких ще раніше народилися ведмежата, а на початку травня з барлогу виходить потомство. Весною у лосів , козуль замість скинутих рогів з`являються нові. Потомство у них народжується у травні.


6.Бесіда про працю людей навесні з використанням ілюстрацій.

- У народі говорять : «Весняний день рік годує». Поясніть значення цієї приказки.

- Які роботи люди виконують на полях?

(Весна – відповідальний період у житті хліборобів. Потрібно вчасно посіяти ячмінь, жито, овес, кукурудзу та інші сільськогосподарські рослини, поки весняне сонце не висушило землю.)

  • Що люди роблять на городах?

(На городах вносять добрива та переорюють землю – готують її під посадку картоплі і висівання овочевих рослин: буряків, моркви , петрушки, цибулі. У теплицях вирощують капусту, помідори, перець)

  • Які роботи виконують у садах?

(У садах обрізають старі і зайві гілки, білять вапном стовбури , обприскують дерева).


III. Закріплення вивченого матеріалу


1.Допишіть речення (на дошці).

Навесні сонце піднялось… і гріє… . День став… . Надворі …, ніж взимку. Тане…, скресла… . Зацвіли перші весняні квіти… . На деревах і кущах набубнявіли…, розпустилося… . З`явились комахи:… . З теплих країв повернулися… . Вони будують…, виводять… . У ведмедів, …, народжуються малята.


2.Гра «Чи буває так?»

Учитель зачитує по 2 рядки вірша, а діти пояснюють , чого насправді не буває.

У зими на порозі

Цвітуть маки на морозі.

А у літа на печі

Замерзають калачі.

А у весни в кінці поля

Листя скинула тополя.

А в осені коло стежки

Вбрались верби у сережки. (Т.Коломієць)


IV.Завдання для спостереження влітку

1.Спостерігай за небом. Якого кольору воно найчастіше буває в цю пору року?

2.Запиши в таблицю, коли ти спостерігав такі явища:грозу; град;зливу;дощ при сонці.

3.Поспостерігай і запиши:

*коли зацвіла липа;

*полуниці;

*малина;

*горобина;

*коли дозріли пшениця, жито;

*коли побачив перші гриби.

4.Поспостерігай, які комахи сідають на квіти.

5.Запиши, яких тварин ти зустрів улітку в полі, у лісі.

6.Спостерігай за свійськими тваринами. Де їх утримують? Чи виганяють на пасовища? Чи з`являються у них малята?








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА ТЕМА. Зміни у природі протягом весни

Автор: Ахмадєєва Світлана Миколаївна

Дата: 05.03.2015

Номер свидетельства: 182763


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства