• С.Ерубаев атындағы №7 жалпы орта мектеп-интернатының химия-биология пән мұғалімі Анарбаева Шакиза.
Сабақ тақырыбы:Астың асқазанда қорытылуы.
Сынып:8”А”
•
Сабақ мақсаты:
Білімділігі:астың маңызы,астың асқазанда қорытылуы туралы білімді меңгерту.
Дамытушылық:оқушының ойлау қабілетін арттыру,ойларын ашық айтуға,жүйелі түрде жеткізе білуге дағдыландыру. Тәрбиелілігі:оқушыларды жауапкершілікке, ұйымшылдыққа және дұрыс тамақтанып денсаулығын күтуге тәрбиелеу.
•Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру.
2.Үй тапсырмасын сұрау:
а)“Кір жаю” әдісі
ә)“Даналық ағашы” әдісі
3.Жаңа сабақ
4.Бекіту:
а)Тест орындау
ә)“Бал арасы” әдісі
б)”Кім жылдам?” сәйкестендіру.
•“Кір жаю” әдісі
•
•
•Тамақтың құрамы
•Асқорыту мүшелері.
•Астың ауыз қуысында қорытылуы
•“Даналық ағашы.” әдісі
•
Қызыл алма – 3 ұпай Сары алма – 2 ұпай Көк алма – 1 ұпай
•Астың асқазанда қорытылуы
•
•Асқорыту мүшелері.
•
•
•Кім жылдам? сәйкестендіру
1.Асқазанда сүтті ірітеді
2.Нәруызды оңай ыдыратады
3.Сілекей ферменттері
4.Сілекей нәруызы
5.Асқазан сөлінің негізгі ферменттері
6.Тәулігіне. Асқазан сөлі бөлінеді.
А) муцин,лизоцим
Ә) пепсин,химозин
Б) пепсин
В) 1,5-2литр
Г) 2-2,5литр
Ғ) птиалин,мальтаза
Д) химозин
•“Бал арасы” әдісі
•Т Е С Т
1)Тәулігіне қанша литр асқазан сөлі бөлінеді?
А)1-1,5 литр
Ә)1,5-2 литр
Б) 2-2,5 литр
•
2) Асқазанда сүтті ірітетін фермент:
А)лепсин
Ә)химозин
Б)тироксин
•
3)Асқазанда астың қорытылуын реттейтін ми бөлімі:
А)ортаңғы ми
Ә)сопақша ми
Б)мишық
•
4)Асқазан сөлінің құрамындағы қандай қышқыл тағаммен түскен микробтарды өлтіреді, әрі талшықты асты жұмсартады?
А)тұз қышқылы
Ә)тұзсыз қышқыл
Б)сілекейлі қышқыл
•
5) Асқазан сөлі шартсыз және шартты рефлекстер жиынтығына байланысты бөлінсе:
А)шартты рефлекстік кезең
Ә)күрделі рефлекстік кезең
Б)шартсыз рефлекстік кезең
•Бағалау парағы
•Бағалау
12-16 ұпай – 5
9-11 ұпай – 4
4-8 ұпай - 3
•Рефлексия
түсінбедім
енді түсініп келемін
түсіндім
Бағдаршам әдісі.
•Үй тапсырмасы: §47. 173 бет. Сұрақтарға жауап жазу
•
Назарларыңызға рахмет!
•
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«На тему «Астың асқазанда қорытылуы »»
С .Ерубаев атындағы №7 жалпы орта мектеп-интернатының химия-биология пән мұғалімі Анарбаева Шакиза.
Сабақ тақырыбы: Астың асқазанда қорытылуы.
Сынып:8 ” А ”
Сабақ мақсаты:
Білімділігі:астың маңызы,астың асқазанда қорытылуы туралы білімді меңгерту.
Дамытушылық:оқушының ойлау қабілетін арттыру,ойларын ашық айтуға,жүйелі түрде жеткізе білуге дағдыландыру.Тәрбиелілігі:оқушыларды жауапкершілікке, ұйымшылдыққа және дұрыс тамақтанып денсаулығын күтуге тәрбиелеу.
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру.
2.Үй тапсырмасын сұрау:
а )“ Кір жаю ” әдісі
ә )“ Даналық ағашы ” әдісі
3.Жаңа сабақ
4.Бекіту:
а ) Тест орындау
ә )“ Бал арасы ” әдісі
б )” Кім жылдам? ” сәйкестендіру.
Тамақтың құрамы
Асқорыту мүшелері.
Астың ауыз қуысында қорытылуы
“Даналық ағашы.”әдісі
Қызыл алма – 3 ұпай Сары алма – 2 ұпай Көк алма – 1 ұпай
Жаңа сабақ:
Астың асқазанда қорытылуы
Білу: Асқазанда ас 4-тен 11 сағатқа дейін болады да, асқазан сөлі арқылы, негізінен химиялық өңдеуге ұшырайды. Әдетте, тәулігіне 2-2,5л асқазан сөлі бөлінеді. Асқазан сөлі – иісі жоқ, түссіз сұйықтық. Асқазан сөлінің негізгі ферменттері – лепсин және химозин.